Cała aktywność

Strumień aktualizowany automatycznie   

  1. Ostatnia godzina
  2. Mi sie wydaje, ze cena w detalu nieznacznie spadanie, poprostu wiecej beda zarabiali handlarze
  3. Dzisiaj
  4. Chociaż ludzie pojedzą tanich ziemniaków na koniec roku
  5. W nowym sezonie to znowu bedzie po 12/13 zl za woreczke 15 kg:) po 1000 zl/t luz, to ja bym wszystkie ha obsadzal ziemniakami:)
  6. Wariactwo, żeby jeszcze po 1000zł/t był zbyt luzem to można zaryzykować. Jak detal to tak, będzie z tego zysk ale bawić to się nie zamierzam. Szybko mnie zgasiłeś.
  7. w tym roku centrale nawet jadalnego wrzucali jako sadzeniaka i szlo, srednio po 3-3,5 zl
  8. Oj jak boli. Zakładam, że im większy sadzeniak tym tańszy bo jakby miało wyjść 20k za sadzeniaka na hektar to trzeba by zebrać 50 ton na sam koszt sadzeniaka i dołożyć do interesu. Licząc średnią 10k za sadzeniaka to 30 ton będzie mało żeby coś zostało, musi być 40+. Jeszcze ludzi opłacić, kurde nijaki to zarobek.
  9. koszt w tym roku w centralach od 2,5 do 5 zl a ilosc to zalezy od wielkosci sadzeniaka od 2-2,5 do 4 ton
  10. Anki nie pogonisz niczym, raz że się zapcha, dwa ludzie nie zdążą odebrać kamieni. Jaki jest koszt sadzeniaka i ile się sadzi na hektar w wąskich a ile w szerokich rzędach?
  11. Ja tylko jadalne robie, nigdy nie robilem skrobiowych wiec nie wiem. No akurat anke jeszcze t25 ciagam, dlatego i dlzuej sie schodz:)
  12. Nie, nie żadne sortowniki czy workowanie, luz i poszedł. Nie gnieciesz rządków bo zakładam że większym ciągnikiem ciągasz? Od ilu ton z ha można liczyć na zyski? Jak wygląda odbiór z pola?
  13. Przy wydajności 15-20 ton/ha, to myślę że i przez dzień bym wykopał:) sortownik i wagoworkownica podstawa dzisiejszych czasach ja sadze dalej po staremu, 62,5 pod t25, anka ogarnie na 75 odnośnie zysku zależy czy zbierzesz 20 czy 50 ton z ha
  14. Przecież ziemniaki kopie się we wrześniu i od sierpnia już problem? Więc w grę wchodzą tylko skrobiowe a jadalne do tego trzeba workować? Hektar na 2,5 dnia to kiepska wydajność, u mnie też kamieniste pola i to ostro. Teraz to się sadzi w szerokich rzędach? Sadzarkę trzeba by wynająć, kupić formownicę bo taki obsypnik nie zrobi rzędów na 75 cm, Ankę też ładną można kupić za niewielkie pieniądze. Anka ogarnie szerokie rzędy? Jaki może być potencjalny zysk na skrobiowych?
  15. Do tej pory nie ma problemu ze zbytem jadalnych, ale od sierpnia może być problem, sadzeniaki praktycznie wszystkie wykupione. Ludzie zamiast qq sadza ziemniaki Anką możesz i 1 ha wykopać przez dzień, mi się schodzi kolo 2,5 dnia, bo strasznie kamieniste pola Na skrobiowe podpisujesz kontrakt i sprzedajesz wszystko luzem, jakoś na jesieni wychodziło 0,4-0,5 zł/kg zależnie od skrobi
  16. A od ilu hektarów zaczyna się hurt? Może by tak się przekwalifikował... Jak teraz wygląda profesjonalna uprawa ziemniaka? Skrobiowe czy jadalne lepsze? Jak ze zbytem? Firma odbiera jak buraki? No i ile byłbym w stanie wykopać Anką?
  17. Wczoraj
  18. Do procesu fotosyntezy potrzebne są 3 elementy: dwutlenek węgla, woda i światło. Dwutlenek węgla to węgiel i tlen, woda to wodór i tlen. Rośliny łączą te dwie substancje i powstają potrzebne im do życia węglowodany czyli cukry, w których składzie jest woda i węgiel. Stąd mamy węgiel - jeśli pozbawimy rośliny wody mamy czysty węgiel, tak powstaje próchnica a próchnica ma duży udział węgla dlatego czarnoziemy są czarne. Rośliny rozkładając się użyźniają glebę wzbogacając ją o węgiel. W procesie utleniania (spalania) węgla powstaje dwutlenek węgla czyli koło się zamyka. Produktem ubocznym fotosyntezy jest tlen, którym oddychamy. Dwutlenek węgla jest też potrzebny do efektu cieplarnianego (nie mylić z globalnym ociepleniem), który utrzymuje średnią temperaturę na Ziemi w okolicy 15 stopni. Jak nie będzie efektu cieplarnianego to średnia temperatura spadnie do minus 20 stopni. Reasumując jeśli nie będzie dwutlenku węgla to zaburzymy ten naturalny proces i unicestwimy naszą planetę. Na szczęście UE to niewielki skrawek świata i takie kraje jak USA, Rosja, Chiny, Indie nadrobią zaległości. Warto też zaznaczyć, że udział dwutlenku węgla w atmosferze to tylko 0,04% więc nie wiem o co kopie kruszyć. Do tego w szkołach mają nie uczyć już o fotosyntezie.
  19. Wszystko w imię chorego zrozumienia ekologii. Można być eko, ale nie tracąc przy tym rozumu. Oni siedzą sobie w biurach, policzą coś na komputerkach i fanatycznie do tego dążą kosztem reszty.
  20. To chcą wywołać koniec świata ?, ja nie rozumie o co chodzi
  21. A tymczasem zjeby w UE dalej walczą z globalnym ociepleniem i usuwaniem dwutlenku węgla z atmosfery https://www.farmer.pl/fakty/unia-europejska/europoslowie-za-wprowadzeniem-unijnych-ram-certyfikacji-usuwania-dwutlenku-wegla,144877.html. Oczywiście chadecy, socjaliści i francuska odnowa forsują temat zaciekle https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/PV-9-2024-04-10-RCV_PL.html#166844#944506 Zlikwidowanie emisji dwutlenku węgla doprowadzi do zagłady planety i średnia temperatura spadnie do minus 20 stopni. Wcześniej wszystkie rośliny przestaną rosnąć bo przez brak dwutlenku węgla nie będą mogły przekształcić go w cukier.
  22. Rzepak już kwitnie od tygodnia, na pędzie głównym , kilka , kilkanaście łuszczyn
  23. Ostatni tydzień
  24. Drzewa kwitną, a zapylaczy brak przez to zimno. Kilka trzmieli niemrawo lata i to wszystko. Za parę dni będzie po kwiatach i po owocach.
  25. Będzie na pewno ale czy ten rzepak zakwitnie przez ten tydzień przy takich temperaturach i braku słońca bo codziennie pochmurnie
  26. Byle mrozu nie było , a raczej będzie
  27. 3-5 stopni w dzien i około 0 w nocy. I tak do nastepnego czwartku
  28. @sapek2 szczerze to na giełdzie nigdy nie bylem, wczesne, zresztą jak i późne sprzedaję w detalu, odbiorcy z domu/rynki, część po stołówkach odmiany wczesne to irys/catania, pod przykryciem mam 12 ar irysa, raczej miałem... bo to co się odnowi to może 50% plonu będzie i dużo później
  29. @barkas to pewnie masz z przeznaczeniem na giełdę jak już o tej porze wyszły i pod włókniną. To jakieś wczesne odmiany typu Lord czy Denar?
  1. Załaduj więcej aktywności