lokizom

Użytkownicy
  • Content count

    5,717
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    302

Posts posted by lokizom


  1. No jest dilerem m.in Claasa. Magazynów ma bardzo dużo postawione ale w województwie pomorskim i zachodniopomorskim i tam też jest dilerem. 

    Spi rano do 10-11. Ale wieczorem do 23 pod telefonem. Mi to pasuje jak kogoś się tak zna wiele lat to zawsze jest jakiś problem można coś załatwić. Bo dużo innych firm jak wspominałem to już jednak prokurenci, a prezes nie wie nic o firmie już. 

    Tyle pewnie ze jak zadzwonisz na skup to pewnie 2050 maks można dostać. Ja też mam zawsze trochę więcej ton rzepaku bo jeszcze od 2-3 kolegów kupuje w zniwa i dobijam wtedy do 400-500 ton.

    @jarki co do pszenicy to drożej nie ma być. Kolega w porcie mówił że teraz jest górka i warto sprzedac bo sporo rolnikow nie chce narazie dawac bo drogi oblodzone, itd a jak przyjdzie końcówka lutego-marzec to będą sprzedawać na potęgę bo € potrzebne będą i będzie przez to niższa cena lokalnie. Tutaj paszowka chodzi po 800 netto z dowozem do rolnika, miesiac temu było 750


  2. Uważam że są dobre dni teraz żeby opchnąć rzepak, chociaż połowę. Nie zanosi się aby przebiło opor na 480 euro, a zacznie się zjazd pewnie ponizej 460 euro jak przed trzema tygodniami. 

    Fundamentalnie rzepak jest zbyt drogi i nie zasługuje na 480 euro ale trzyma się tak pewnie przez Trumpa i spora ilość potrzebna na biopaliwa a są duże zapasy i zbiory


  3. Bylo na farmerze kiedyś o gościu który jako pierwszy ciepło wykorzystywał latem do chłodzenia pomieszczeń, przerabiał to jakoś na chlod czy jakoś tak.

    Zima mam co zrobić z ciepłem bo wszędzie się przydaje ale latem niestety wypuszczam niewykorzystane a możnaby pewnie mieć z tego klimatyzację. Tylko że niestety ciężko znaleźć odpowiednich fachowców do zrobienia takich rzeczy, do policzenia wydajności, itd


  4. Mam na starych zasadach dwa liczniki po 40 kW. Mam też dwa bez zasad po 40 kW. Zamontowane 90 kW paneli i mikrobiogazownia 44 kW. 

    Będę próbował zrobić to wszystko teraz na jeden licznik, bo 4 liczniki to za duze stale oplaty i drogi przesyl. Pójdę w swój transformator, pewnie 250 kW. Sprzedaż prądu zrobię na taryfie dynamicznej jak będą największe ceny. Jak będą ujemne albo bliskie zeru to będę ladowal magazyn. Czekam tylko na rozpatrzenie wniosku na dofinansowanie. Pewnie zejdzie to wszystko 2 lata.


  5. @jarki tak, bez dotacji narazie to się nie spina co nie znaczy że są to zle rzeczy.

    U Szwagra padła pompa po 4 latach teraz we Wigilie akurat. Monter nie odbierał bo to już Święta i musiał posiłkować się grzałkami. W domu 1 miesięczne dziecko. Koszt wymiany czesci 14 tys netto i teraz kombinuje nad innym ogrzewaniem, chyba gazowym. Pompa powietrzna nie głębinowa. 

    U mnie sprawdza się już 5 lat glebinowa ale zamiast odwiertów to wężownica pod posadzka z rusztami na chlewni. Taka gnojowica nagrzewa ta wode w wezownicy do ponad 20 stopni nawet. Mam dość duży dom i srednioroczne zużycie na pompie ciepła to 8-9 tys kwh.

    Na gospodarstwie i domu myślę w tej chwili o całkowitym odłączeniu się od sieci, zbyt dużo różnych opłat. Dość duża inwestycja, w tym m.in. w magazyn energii ale powinna zwrócić się w 4-5 lat. Może bym w to nie szedl ale jestem na samym końcu transformatora i sieć jest bardzo niestabilna a tak nie miałbym z tym już też więcej problemów.

    Tez samochód elektryczny aby po zrobieniu tych 200k kilometrów nim wykorzystać z niego baterie jako powiekszenie magazynu energii. Jeśli zrobi się samochodem elektrycznym około 200 tys kilometrów to zaoszczędza się około 100 tys względem benzyny. 

    Zawsze przy takich formach ogrzewania jak pompy ciepla powinniśmy jednak mieć drugie awaryjne źródło ogrzewania


  6. 3 godziny temu, barkas napisał:

     

    @lokizom jak u ciebie rosloiny, gdzie na nie zamrozona ziemie spadl snieg?

    Pewnie słabo. Może być u mnie tak że na głębokości 10 cm ziemia zmarznieta. Na głębokości 5 cm pewnie koło 0. Ale gora była odpuszczona przed opadami śniegu. 

    Dzisiaj byl padający marznący deszcz. Śniegu jak pisałem jest sporo i jeszcze wygląda na to że dłuuuugo poleży. Co do ozimin to już raczej do ubezpieczalni dzwonić jak snieg zginie


  7. Masz rację z tym domem.

    Co do przestępców i ściągania ich przez służby to wiesz jak z tym jest.

    Co do umowy UE z Mercosur znalazłem dobry komentarz obrazujący to:

    "Pogratulować Unii skrócenia drogi od pola do stołu. 15 lat gadali o tym że żywność to ma być lokalnie. Jak to będą w rolnictwie obniżać emisję. Na koniec jednak biorą wołowinę z drugiego końca świata bo Niemiec kazał. Więc nie przeszkadza już ślad węglowy statku płynącego 10 tysięcy kilometrów, wycinanie lasów deszczowych, wyrzucanie tonami ruskiego nawozu. Nic nie przeszkadza. Unia Europejska w pigułce. Tu nigdy nie chodzi o wartości. Tu zawsze chodzi o pieniądze!!! "


  8. Czarzasty jedzie do Niemiec gadac o reparacjach, symbolika i wspólne inwestycje. Jak tak chcą rozwiązać ten temat to lepiej obejść się z niczym. To jest na pewno temat na referendum


  9. Mam nadzieje ze niedługo będzie koniec całej Unii, same barany od tyłu lat. Może Trump ich czegoś nauczy i pokaże miejsce w szeregu.

    Szczerze jak w następnych wyborach nie zagłosujemy na Brauna to jesteśmy też barany

    1 person likes this

  10. Najwięcej na proteście skorzystał Tusk. Przecież zajmuje takie samo stanowisko jak rolnicy: jest przeciw Mercosur. A pod nosem: ale ograliśmy tych wiesniakow


  11. A u mnie jest śniegu w grom, zimno aż tak nie ma być, koło -10 najzimniej ale ziemia słabo była zamarznieta przed tym sniegiem. A jak ten śnieg będzie leżał jeszcze dwa tygodnie, a wszystko na to wskazuje to będzie pozamiatane


  12. Jakaś reklama się wyświetliła. Przy wpłacie pierwszej i jakiegoś bonusu powitalnego taki kurs można wtedy załapać. Tak jak piszesz kurs około 10-15 na roznych stronach. 

    Jakby było 200 to warto byłoby zaryzykować ale przy 10-15 szkoda tracic kasę


  13. Dnia 30.12.2025 o 15:06, sapek2 napisał:

    Wygrał z Woodhousem teraz ten Littler. Parafrazując chciałoby się powiedzieć, widziałem nie takich faworytów i chłopaki z nimi wygrywali ...

    Postaw 100 zł chociaz. Do wygrania 20 tys.... Taki kurs az


  14. Nawet jak dzisiaj wygra to w ćwierćfinale trafi na Litlera a ten to jest wogole inny poziom, nieosiągalny dla Ratajskiego. 

    Na TVP Sport chyba transmitują. Dzisiaj ma być o 13:40 ten pojedynek. Mogło sie coś zmienić, dlatego lepiej jeszcze sprawdz