Florek

Użytkownicy
  • Content count

    49
  • Joined

  • Last visited

Posts posted by Florek


  1. U mnie na wchodzie od kilku dni ciepło i dopiero wszystko zaczęło rosnąć tak jak trzeba. Myślałem że z ozimin będzie lipa, ale pszenica i pszenżyto wyglądają kapitalnie :) O braku wody na razie mowy nie ma, w końcu po 3 latach suszy :)


  2. Panowie akurat sprawa po czasie ale chciałem podzielić się doświadczeniem ze środkiem Mavrik. Stosowałem Toprex, bor, siarczan magnezu, mangan i molibden. Przytrafiło mi się to samo , w cieczy roboczej zrobiła się galaretka. Po sprawdzeniu każdej substancji okazało się ze Mavrik gryzie się z borem, z żadnym innym środkiem lub odżywka reakcja nie zachodziły. No cóż więcej doświadczenia na przyszłość.

    Pozdrawiam.


  3. W mojej okolicy malorolni to ci co robią wszystko byle jak, zawsze mają czas. Często w rozmowach z nimi gadają co ja na tym polu robie, twierdzą że to się nie opłaca, i obgadują za plecami. O takich ludziach mam niskie mniemanie, tak niskie jak ich plony.

     


  4. Witam kolegów.

    Od trzech lat prowadzę samodzielnie gospodarstwo po zmarłej mamie. Z krótkiego doświadczenia wiem ze bardzo ważne jest rozsądne inwestowanie. Na przykład wole pomęczyć sie gorszym sprzętem. , a pieniądze w pierwszej kolejności inwestować w coś co zarobi na sprzęt np. wapnowanie pół, większe nawożenie npk, lepsza ochrona fungicydowa, zwiększenie arealu i liczby trzody. Juz widzę rezultaty. Powoli dążę do celu czyli trzy cyfry w posiadanym areale. I nauczyłem się także ze nie trzeba wielkich kredytów i iwestycji z pętla w zestawie do realizacji planów. Ważna jest pracowitość, upór i nie zwazanie na opinie ludu małej wiary czyt. malorolni :)


  5. U mnie pszenżyto dzielnie radzi sobie z suszą, jestem naprawdę zaskoczony. Odmiany to Twingo i Rotondo. Myślę że duże znaczenie miały wczesna 1 i 2 dawka azotu w postaci RSM. U znajomych co sieli 2 dawkę około 2 tygodni po mnie jest dużo gorzej.


  6. U mnie podobna sytuacja jak u @ikcomas. Również podałem 100 kg saletry na pszenicę, myślałem, że to saletra przypaliła, ale zostawiłem nie zasianą kontrolę i też poprzypalane, jednym słowem SUSZA. Dobrze że dziś popadało to trochę podreperuje sytuację.


  7. Witam kolegów

     

    Ja również nie otrzymałem jeszcze dopłat, a wszyscy to wykorzystują, rolnicy sprzedają dużo zboża bo nie mają dopłat, a cenniki zbóż w dół a nawozy w górę.Niewiele lepiej w przypadku trzody. To jest okradanie nas w biały dzień, mam nadzieję, że kiedyś wszystko obróci się przeciw podmiotom skupowym i handlarzom, a wtedy będą udawać jacy oni dla nas dobrzy a my odpowiemy - ,,Tam są drzwi ''


  8. Przy dużej skali produkcji głęboka ściółka zaczyna być kłopotliwa, duże ilości słomy, czas na prasowanie, zwożenie, wywożenie obornika. Wtedy ruszta stają się koniecznością. Ale i tu jest problematycznie, już nie raz moim kolegom zdarzało się, że gnojowica wystąpiła spod rusztu a na polu mokro, brak możliwości wywózki bo można się utopić, lub jest luty i strach wywozić przed skargą życzliwych. I jedno i drugie rozwiązanie wymaga dokładnego przemyślenia.


  9. Potwierdzam, Twingo niesamowicie się krzewi, i faktycznie trzeba wysiewać około 150 kg/ha, sam byłem sceptyczny co do takiej normy wysiewu, ale tak trzeba wysiewać, bo potencjał ma niesamowity. Okoliczny ''rolnik'' jak się dowiedział że ja wysiewam 150 kg/ha to patrzył się na mnie jak na osobę niespełna rozumu, po czym dodał '' ja to tam po 3 metry sieje''.


  10. Owszem zgadzam się całkowicie, słoma jest kosztem, aczkolwiek mam słomy pod dostatkiem i nie muszę jej kupować. Chętnie też założyłbym ruszta ale na chwilę obecną koszt ten jest nieuzasadniony. Za ściółką przemawia też lepszy komfort i zdrowotność świń, a przy głębokiej ściółce i mechanizacji pracy obsługa ściółki nie jest aż tak pracochłonna.


  11. Witam kolegów

    Niedawno stałem przed podobnym dylematem, ruszta czy ściółka? Narazie pozostanę przy ściółce, zresztą doradca z firmy paszowe powiedział mi, tu cytat "po co się będziesz w koszta pchal". Może w przyszłości jak koniunktura się poprawi to pomyślę o ruszta ch.


  12. Witam kolegów

     

    Ja mam 2 rok Arkadię u siebie, w sezonie 2015 średni plon 6,1t/ha , na najlepszej działce 7,8t,ha wszystko zważone, stanowisko po rzepaku ozimym. Pszenica faktycznie wysoka, ja skracałem ją raz Moddusem i wystarczyło. Co do zdrowotności to jest ok, ochrona dwuzabiegowa wystarczyła. Mrozoodporność dobra, co jest dla mnie ważne bo mieszkam na wschodzie. Ogólnie polecam.