Kolej

Bezłuskowy i zwykły

290 postów w tym temacie

...tja weganki walą drzwiami i oknami :) trochę dla kur a trochę na sprzedanie, ten czarny na olx niby drożej sprzedają...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba już tu gdzieś pisaliśmy że ma lepsze parametry 

Mniej tłuszczu więcej aminokwasów podobno dla koni sportowych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam co się dzieje z owsem żółte robią się liście od gory? Co mu podac żeby uratować?

 

20210503_150651.thumb.jpg.26c59012848c78ca9b68edb30421df23.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie niski odczyn pH plus zimno może blokować większość pierwiastków 

Objawy bardzo podobne do braku azotu ale w tej fazie? 

Pozostałości jakichś herbicydów? 

I to jest OWIES !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niczym nie było pryskane na całym polu to jest które jest zasiane no może są jakieś place zielonego ale tak to prawie całość żółte. Co podać?   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak z tym wapnowaniem, o które Koledzy pytali? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Owies posiany. Trochę wilgoci w ziemi jeszcze jest, ale na długo to nie starczy, a deszczu nie widać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale starczy jeszcze na sporo, to jest dopiero srodek marca. Rosliny przy takich temperaturach sa w stanie pociagnac pewnie do konca kwietnia nawet. Niemniej jednak lepiej jakby spadł jakis deszczyk niebawem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... ja to będę siał na początku kwietnia, już sobie z głowy wybiłem te wczesne siewy owsa... później to żaden antywylegacz nie pomaga :/ a plon wcale lepszy nie jest...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zawsze myślałem że jednak "owies w błoto" 

Może wystarczy zmniejszyć ilość wysiewu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie błota nie znalazłem niestety nigdzie, to ze złotem też może być problem... Ale przynajmniej dostał już szansę. Na jednym kawałku mam na próbę Bingo, żeby porównać z moim. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... no to zależy jaka ziemia, jaki owies... teraz to mam ten czarny to chociaż się go trochę sypie i w miarę ciężki... u mnie z kolei bloto jest póki co także nie ma co sie spinać...

 

Edytowano przez sapek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... no gniady w ziemi aż jestem z siebie dumny :) w sumie trochę błotko jest po tych deszczach śniegach itd ale już się dało... zobaczymy...pomył @jarkiego z tym rzadszym siewem dobry, w sumie za rok można spróbować siew ultrawczesny i rzadki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o owies to dużego doświadczenia raczej nie mam ;) 

Ale myślę że to dobry pomysł choć u nas w tej chwili sporo za późno na siew 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój wychodzi. Powoli, bo zimno, ale pokazuje się. Za to korzenie są bardzo dobrze rozbudowane, a o to mi chodziło z wczesnym siewem. Tu jeszcze też niektórzy sieją, sąsiad dziś posiał. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja część obsiałem już jakiś czas temu. Przysypało śniegiem i 60% pola stoi pod wodą. Można sadzić ryż. Na drugim polu lepiej, bo tylko 30% pod wodą. Trzeba będzie dosiewać albo jak w ub. siać coś innego. Wtedy siałem gorczycę, ale jej nie zbierałem. Jeszcze mam 30kg nasion, to może znowu posieję?

Niestety w uprawę wdał się owies głuchy i wyłazi mimo siania nasion kwalifikowanych.

Jeśli chodzi o energię metaboliczną, to z owsa bardzo dobrze korzystają konie - lepiej niż krowy. Owies nieoplewiony dobry będzie dla zwierząt monogastrycznych ze względu na niską zawartość włókna surowego. Owies taki chętnie zjadają kury, podczas gdy zwykłym (o gęstości zasypowej 35 kg/hl) gardzą. Wysoką wartość odżywczą owsa nieoplewionego psują substancje antyżywieniowe (beta glukany).Owies nieoplewiony zawiera więcej magnezu niż jego oplewiona odmiana.

Tych zalet nie rozumie wielu okolicznych rolników. Dla nich jak owies jest po 550 zł to i wariant nieoplewiony musi być w tak niskiej cenie.

Z powodu opóźnienia terminu siewu poza termin optymalny tracimy 70 kg/ha na każdy dzień zwłoki. Jutro będzie to 490 kg/ha. Są oczywiście absolwenci uniwersytetu chłopskiego rozumu, którzy sieją owies do 9 maja i uważają, że dogoni on wcześniej siane nasiona i wyda plon. W gruncie rzeczy wyda plon równie niski co na innych zapuszczonych i wyjałowionych polach, na których króluje pH dobre dla skóry oraz wieloletnie chwasty rozłogowe takie jak perz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dawno temu ale nie za króla Ćwieczka były jednostki owsiane 

Owies był podstawą obliczania dawek pokarmowych dla zwierząt 

Bezłuskowy to niedoceniana zbożowa babą energetyczna 

Jeśli masz problem z owsikiem to zaczyna się to co było u mnie 

Mało tego podobnie sprawa wygląda u większości okolicznych rolników 

Owsik to taka cholera która lubi ziemie w ODPOWIEDNIEJ kulturze 

Mój Sąsiad do dziś sieje owies i owsika NIE ma 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad chodzi i nożyczkami wycina zbędne kłosy/wiechy. BA, niektórzy nie wiedzieli, że owies ma wiechę. Opiniami moich sąsiadów bardzo się nie przejmuję. Sąsiedzi takiego owsa nie chcą, nie rozumieją, że jest o 20% cięższy i bardziej energetyczny niż zwykły owies. Żeby pozbyć się owsa głuchego musiałbym siać pszenżyto jare, jęczmień, może jakieś jare dwuliścienne, w których owies lubi rosnąć i są środki by go usunąć. Jednego roku w glinie owies głuchy zagłuszył pszenżyto jare. Wiosną było widać różnicę w odbijaniu światła, jednak wtedy nie wiedziałem jak rozróżnić te rośliny i nie dociekałem skąd różnica w odbiciu światła.Dopiero gdy doszło do kłoszenia i wiechowania było widać przyczynę. Owies wyłożył się przed koszeniem i musiałem go zebrać i spalić.

Jakie jest myślenie słabych umysłowo pomocników - jednego roku pewien pacjent wybierał perz z pola i co robił? Rzucał go na kupę z gnojem. 8-o

Może w przyszłym roku zrobię ugorowanie, może posieję grykę. Ona szybko wschodzi i szybko wszystko głuszy. Przy okazji można było ją przed kwitnieniem pryskać tym i owym od chwastów jednoliściennych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po kilku latach uprawy roslin ozimych [pszenica rzepak] owsik na polach zniknął 

zauważyłem to po zimie 2012 gdy posiałem jare zboża 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się