Kolej

Bezłuskowy i zwykły

285 postów w tym temacie

... kij z tym końcem świata, gdzie ta wiosna...  Marecki i ja to o terminowym siewie owsa pomału możemy zapomnieć :)...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Terminy to w pracy-10tego wypłata,6:00 do pracy-22:00 z pracy itd.

już wspomniałem,jak facet TU 25.01 na śnieg walił saletrę,bo rok temu w połowie

lutego siali,a on w tym roku będzie busem gdzieś w Europie.

Tyle w gestii terminów w rolnictwie!

Edytowano przez Pałuczanin81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bambry tutaj mają posiana pszenicę jara, jednego dnia (nocy)na mrozie orali a drugiego dnia(nocy) na mrozie siali. Idzie, Panowie idzie ale jak sie samemu robi w polu to nie idzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... Pałuk ja chcę ten owies młócić w sierpniu a nie w październiku... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I dlatego będziemy siać go w terminie, jaki ustawa przewiduje ;) 

Nie wiem jak, ale stanę na głowie, żeby go dotrzymać. Dwa tygodnie to dużo czasu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... aczkolwiek w myśl zasad integrowanej ochrony pierwszeństwo mają metody niechemiczne tj. w tym przypadku terminowy siew...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, lokizom napisał:

Bambry tutaj mają posiana pszenicę jara, jednego dnia (nocy)na mrozie orali a drugiego dnia(nocy) na mrozie siali. Idzie, Panowie idzie ale jak sie samemu robi w polu to nie idzie 

Życze im powodzenia w bagno posiali ,dopada deszczu,ziemia się zbetonuje,nie będzie miało siły wzejść,na święta kolejne -7 pokazują,może jeden rok pozostawimy ugór,doplaty dadzą,można wydzierżawić pod zazielenienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy od gleby. U mnie to bardziej mróz uniemożliwia wjazd w pole, niż nadmiar wody. Na glinach jedynie mokro, ale tyle tej gliny jest, że siewnik ją cieniem zakryje. 

Sapek, u Ciebie pewnie gorzej, bo śniegu dużo. U mnie nic nie spadło, a mróz i ostry wiatr mocno suszą glebę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak rozmarznie zrobi sie mokro ,siałem nie raz na mokro owies ,pszenica ,nigdy nic dobrego z tego nie było,nawet na piaszczystej glebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ziemia musi się sypać robisz taką kulkę jak ciasto to czekamy 

W przeciwnym razie ziemia się zagęści i brak powietrza mikro nie przyswajanie 

Owies to jakoś toleruje jęczmień zrobi się żółty pszenica podobnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko że te kulki to tylko w paru miejscach na tym polu bym zrobił. We wtorek trochę padało, a ja latałem z bronami 20, żeby przygotować pod obornik, to się zbytnio nie chciały kleić. Niewiele w ogóle mam miejsc, gdzie może się zrobić skorupa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie,wiecie może czy owies nadaje się na przedplon

dla pszenicy?i dlaczego..Rzepak to historia i jestem "bez stanowiska"

podwójnej ilości pszenżyta nie mam zamiaru siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat daję go PO pszenicy i pszenżycie, a przed żytem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siałem kilka lat temu pszenicę po owsie 

Można powiedzieć że jest fitosanitarny dla pszenicy 

Zostwia sporo potasu ale wcześniej należy go sporo dostarczyć

Ja dawałem obornik przed owsem dzięki temu oba zboża plonowały 

Siał bym jeszcze dłużej ale niestety owies głuchy uniemożliwiał to

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pałuk tu masz ciekawe opracowanie owies jak widać całkiem przyzwoitym przedplonem jest dla pszenicy...http://www.dodr.pl/IV/6/15/2.pdf

Mówią, że w owsisko dobrze dać też lekko obornika pod pszenicę - do 20 t/ha  ale to już chyba nie jest taka lekka dawka, chyba że na słabym stanowisku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, jasne, plantację owsa chlaśnij pumą, powodzenia. Toż to jest to samo tylko inny gatunek owsa łac. owies to Avena, owies uprawny (zwyczajny) to Avena sativa, a owies głuchy Avena fatua. Puma rozwali Ci owies i głuchy i zwyczajny i wszystkie inne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...w ubiegłym roku na stanowisku po truskawkach tak to wyglądało, ciężko ocenić bo owies lekki ale chyba ponad 5t/ha było...może by było i więcej, ale bizon sąsiada się trochę pogubił fakt że z mojej winy bo owsa nie skracałem (i to był duży błąd)... co do odchwaszczania to faktycznie głuchego w nim nie zwalczysz, tu raczej trzeba walczyć z głuchym poprzez zmianowanie, a na dwuliścienne to zwykły chwastox trio czy turbo i u mnie czyści ładnie... no i  ten termin siewu ważny ja rok temu siałem chyba 25 marca to jak młocił mi w połowie sierpnia to jeszcze zielone  źdźbła się zdarzały :)...5aafe4d504342_large.Zdjcie-0148.jpg.bfe998443299783a3962e93c44c0d867.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się