Ksieciuniu72

Szkody łowieckie

715 postów w tym temacie

Szacowanie wstepne odbyło sie wiosną teraz było ostateczne pozostała uprawa została prowadzona do zbioru ze względu na miejscowe uszkodzenia a nie zniszczenie całości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

więc żadna zniżka. żadne 60 % , te procenty są wtedy gdy likwiduje się plantacje na wiosnę i stosuje się te przeliczniki. za szkody powstałe wiosną a "likwidowane" na jesieni należy ci się 100% odszkodowania.

nie wiem jak to prosto wytłumaczyc. inaczej, jak uprawa będzie zaorana na wiosnę wtedy stosuje się przeliczniki stosowne do daty powstania szkody.

częsty błąd , ale nie martw się ja na początku też tak myślałem.

a te zielone polary prawo łowieckie znają, a ze nie stosują ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co do sądu, dobrze by było posiadać prawo własności do gruntu ns którym doszło do szkody, akt własności, wypis z rej. gruntów, umowa dzierżawy. umowa dzierżawy wystarczy zwykła, w internet jest prostych w pip. można dac ja do notariusza o potwierdzenie daty pewnej, koszt 50-100 zł.

dobrze byłoby dac też mapki ewidencyjne ze starostwa. lub ksero doplatowych, z zaznaczeniem w których miejscach była szkoda itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiem z własnego doświadczenia że przy szacowaniu będa twierdzili że "tutaj niema szkody,,, do 10 % to jest ryzyko własne tego nie uznajemy..... itp "

grzesiek, nie ma czegoś takiego jak 10% ryzyka/ udziału własnego w prawie łowieckim

jedynie moga minusować koszty nieponiesione.

u mnie robią koszty nieponiesione na 15-20-30 %

proponowałbym przed podpisaniem protokołu na szybko przeliczyć realne koszty nieponiesione i negocjować twardo z zielonymi polarami o wpisanie PRAWDZIWYCH kosztów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcecie rzucić okiem na skany z mojego sądowania się z kiłą, to powiedzcie jak mam wrzucić te zdjęcia.

aby to było czytelne to muszę wrzucić ok 30 skanów. czy spakować to w jeden plik i wrzucić tak jak wrzucałem filmiki z "polowań :)" -do sciągniecia z jednego linku .ale w ten sposób zdjęcia będą dostępne tylko tydzień góra dwa.

a jak wrzucę to do galerii to wykasuje na dłuugie lata zdjęcia innych.

samej opinii biegłego to 5 zdjęć, zarzuty kiły drugie tyle, odpowiedz biegłego na zarzuty kiły następne 5 szt, plus pismo procesowe kiły , jakieś tam inne wrzutki koła. pominąłem już pisma mało istotne, ale tego i tak jest w pip.

czy też użyć innej formy. poradźcie jakiej.

 

uważam że może to pomóc przygotować się na zachowanie koła, bo niektóre ich zarzuty były totalnie bez sensu ( każdy normalny człowiek pewnych rzeczy by nie robił ), a mimo to i tak je podnosili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wpadł na „genialny†pomysł i zakazał stosowanie Hukinolu ! Sam nie przepadam za tym śmierdzidłem, ale był skuteczny. Poza tym nigdy nie słyszałem by Hukinol powodował szkody, ale za to gdy go nie będzie, to dopiero się zacznie !

 

Nie wolno używać Hukinolu? To chyba jakaś bzdura. Ale mam to w nosie. Przywiozę sobie z Niemiec, albo z Czech bo tam ludzie myślą i jest on ogólnie dostępny. Będę dalej go stosował na moim polu, bo na nie wstęp dzikom, jeleniom i głupim urzędnikom jest po prostu surowo wzbroniony!

 

Zawsze jest podobnie – „oj mądry Polak po szkodzieâ€. To najprościej coś zepsuć, coś zakazać. A potem lament. Cholerne te szkody, jak tu sobie z nimi poradzić. Był Hukinol – środek bezpieczny, może nie najlepszy, ale był. Teraz łam tu sobie głowę człowieku jak odstraszyć te zgłodniałe zwierzaki by nie robić im krzywdy. Elektryczny pastuch – sam spróbuj jakie to uczucie, gdy cię prąd popieści. Samostrzały i petardy, to dla zwierzyny stres, a przecież chciało by się by była zdrowa i dorodna. Pamiętajmy, dbanie o zwierzaki to nasz obowiązek!

 

Coraz więcej u nas ułatwień życia! Jak nie radary, to inne obostrzenia. Mam pytanie – jak mam odstraszać zwierzynę od mojego pola kiedy jakiś mądry urzędas zakazał stosowania Hukinolu. Może sam przyjdzie strzec moje kartofle. Choć może być to mało skuteczne bo musiał by się nie myć choćby z miesiąc, a pustką w głowie też raczej dzików nie odstraszy.

 

Co z tym Hukinolem? Czemu w Niemczech wolno, a u nas nie? Ale chyba już rozumiem. Mądre nasze władze kategorycznie zabronią dzikom robienia szkód. Ciekawe tylko czy je to przekona.

 

Miałem do wyboru, albo „elektryczny pastuchâ€(drożej), albo Hukinol (taniej). Stosowałem oba i bardzo się sprawdzały. Dziś pozostał mi tylko „pastuch†więc chciał nie chciał pójdę w koszta. Kto mi je zrekompensuje?

 

Co ma robić Koło Åowieckie, które dbając o stany zwierzyny, a nie chcąc jednocześnie płacić zbyt wysokich odszkodowań - dostarczało rolnikom odstraszasz Hukinol. Efekt jest do przewidzenia. Rolnicy dbając o swe pola, zaczną zwierzynę po prostu truć! Naprawdę nie widzę sposobu by ich przed tym powstrzymać, a udowodnić komuś takie działania to marzenie ściętej głowy.

 

Koledzy – czemu jakiś urzędnik siedzący w cieple za biurkiem ma decydować za nas, co jest dobre, a co nie. Co nam jest przydatne, a czego nam nie wolno. Jeśli jest taki mądry to niech przyjdzie na pole szacować szkody. Niech wytłumaczy rolnikom że działamy dla ich dobra nie tylko polując, ale i odstraszamy zwierzynę od ich upraw. Stosując różne środki takie jak na przykład Hukinol który kupujemy za własne pieniądze. Jeśli uważa się za takiego mądrego, to niech nam nie przeszkadza. Bo my myśliwi wiemy naprawdę dobrze jak gospodarować w terenie i jakie środki są nam do tego potrzebne.

 

Hukinol miał przeszkadzać zwierzynie, a tu niespodzianka! Nie wiedzieć czemu zaczął przeszkadzać urzędnikom. Chyba ktoś tu upadł na głowę, albo się zaczadził Hukinolem

 

 

Pozdrawiam

 

Jurek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wpadł na „genialny†pomysł i zakazał stosowanie Hukinolu !

 

Elektryczny pastuch – sam spróbuj jakie to uczucie, gdy cię prąd popieści

a przecież chciało by się by była zdrowa i dorodna.

Miałem do wyboru, albo „elektryczny pastuchâ€(drożej), albo Hukinol (taniej). Stosowałem oba i bardzo się sprawdzały. Dziś pozostał mi tylko „pastuch†więc chciał nie chciał pójdę w koszta. Kto mi je zrekompensuje?

 

 

Pozdrawiam

 

Jurek

 

 

Jurek, ani hukinol, ani pastuch elektryczny nie pwstrzyma zwierzyny jesli wy, myśliwi nie zaczniecie jej dokarmać. i nie pisz mi prosze że dokarmiacie, bo sam dobrze wiesz jak jest. ja też bym chciał miec 6 kg przyrostu wołowiny z 1 kg siana. zacznijcie je karmić, albo zacznijcie je strzelać, albo zacznijcie do cholery PÅACIĆ WÅAŚCIWE ODSZKODOWANIA

pastuch bydlęcy.kontra dzik??? bydlęcy?? ile on ma wyładowania?? dzik stanie na drucie i zacznie się cieszyć bo mu pchły pozdychają :)

hukinol? 1 dzien działa, dzik myśli heloł coś tu śmierdzi i omija , na 2 też po trzech dniach dzik czuje że śmierdzi ale nie ma niebezpieczeństwa i idzie dalej. a wystarczyło by aby był myśliwy

te wasze pastuchy i hukinole to tylko wymówka jak przychodzi iść do sądu, z maślanymi oczami gadaćie,

 

ależ wysoki sądzie , my tyle zrobilismy aby te pola zabezpieczyc, ogrodziliśmy pastuchem, hukinol powiesilismy, dyżury mieliśmy a ten cham, drań, wyłudzacz rolnik jeszcze czegoś chce .

aha, jak dla mnie ta zwierzyna może byc mała i niedorodna, i nie zdrowa, jak jej padnie 90 % to kilka lat będzie spokoju

zmieńcie powitanie, nie darz bór,bo juz wam dawno bór nie darzy, proponuje na " Szanuj rękę rolnika, ona zwierzynę karmi, oby nie uschła "

jeśli czujesz się urażony moją wypowiedzią podziękuj kolegom, z zubra, oszczepu, rysia, ponowy, darzboru, wilka, ostoi . pochfa ilony

Edytowano przez arszczecin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pojechałeś trochę z gościem " Szanuj rękę rolnika, ona naszą zwierzynę karmi, oby nie uschła "

ale potrzebne jest też spojrzenie z drugiej strony żeby było obiektywniej

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pojechałeś trochę z gościem " Szanuj rękę rolnika, ona naszą zwierzynę karmi, oby nie uschła "

ale potrzebne jest też spojrzenie z drugiej strony żeby było obiektywniej

 

obiektywne spojrzenie z drugiej mańki ? ok ! ale nie pierdoly.

powiazanie powstawania szkod z hukinolem czy tez z zakazem jego stosowania, porownalbym do calowania dziewczyny ktorej z paszczy wali, możesz dac jej mentosa (hukinol, pastuch) ale i tak lepiej ją wysłać do dentysty ;)

 

jarki, obiektywne spojrzenie z drugiej strony to: okreslenie ilosci zwierzyny w łowisku i dopasowanie ilości karmy potrzebnej do jej wykarmienia. i tym bym nazwał gospodarkę łowiecką.

sam wiesz ile potrzeba karmy aby swinie wykarmić, dorzuć do tego km zrobione przez dziki, czyli spalonej energii. i aby przyrosły były, trzeba im dać.

a jak kiła nie da, to dzik weźmie gdzie indziej. kurna tam to działa, czemu u mnie nie??

 

jurek, obyś nie czuł sie urażony, mocno ;), spakojna twoja rozczochrana, ja mam tak do wszystkich zielonych polarów :). zapraszam Cię do dalszych dyskusji,

nie wiem jak wysoko jesteś w hierarchii kołarskiej ;) ale waszych łowczych, prezesów i biegłych w sądzie ( kurcze, gdziekolwiek) na spokojnie słuchać nie można. kurna ze zwykłym szeregowym zielonym polarem można pogadać ale ci u władzy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OK masz prawo być wqrwiony bo dzika zwierzyna nie dość że zje to jeszcze więcej zniszczy

dobrze by było żeby @Jurek przedstawiał tu punkt widzenia kół i wysłuchał naszych racji

 

ps.ja mam też zielony polar ale od FARMERA :lol:

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

punkt widzenia kół" Zwierzyna jest włsanością Skarbu państwa" ," My tutaj szkody nie widzimy", "stan plantacji jest bardzo słaby"," nie mamy pewności że szkodę wyrządziła zwierzyna, być może rolnik bydło tutaj wypasał" ," nie wiedzieliśmy że tutaj jest taka uprawa, rolnik nas nie powiadomił o niej tak byśmy ją chronili"etc. etc. Jarki chcesz jeszcze kilka stanowisk tych sk.....li? jeżeli chcesz to mogę jeszcze trochę zacytować

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

punkt widzenia kół" Zwierzyna jest włsanością Skarbu państwa" ," My tutaj szkody nie widzimy", "stan plantacji jest bardzo słaby"," nie mamy pewności że szkodę wyrządziła zwierzyna, być może rolnik bydło tutaj wypasał" ," nie wiedzieliśmy że tutaj jest taka uprawa, rolnik nas nie powiadomił o niej tak byśmy ją chronili"etc. etc. Jarki chcesz jeszcze kilka stanowisk tych sk.....li? jeżeli chcesz to mogę jeszcze trochę zacytować

 

hehe, fakt tego jeszcze nie poruszaliśmy,

zwierzyna nie jest kiły, zwierzyna jest własnością skarbu państwa. płoszyć nie wolno, ganiać nie wolno ( dzięki bogu moja tojota odchodzi do krainy wiecznych łowów , i nic nie powie ) nic nie wolno. a kiła na stwierdzenie : zabierzcie z moich pól swoją zwierzynę odpowiada, ona nie jest nasza. te P. Å. to wielka prowizorka. kiła odpowiada za szkody które wyrządziła nie ich własność. paranoja

a jak kiła zobaczy na skraju pola kupkę jałóweczki która sąsiadowi uciekła, odstępuje od szacowania, bo 100 % szkody wyrządziła w 5 minut jałóweczka. uj że dziki były w polu przez miesiąc. gdyby w szczecinie było coś ze szkodami mieszkałbym na wałach chrobrego od 5 grudnia ;)

 

w tych szczególnie cięzkich przypadkach konfliktów na linii kiła vs rolnik wystarczy niekiedy zmiana zarządu. znajomy ( ten co biogaz stawia ) po zmianie zarządu problemy ma nadal, ale rozwiązują je na polu, a nie na sali sądowej ( kilka lat temu kiła szacowała, s\wszystko ładnie, na koniec podliczają i przy wyliczeniu kasy, za dużo im wyszło , i stwierdzili że szacowanie jest źle przeprowadzone , wyszło coś koło 80 tys i że moga dać 10 tyś, sąd 2 lata , na koniec po zmianie zarządu podpisali ugodę na jakieś 65, zresztą te kwoty tu nie są ważne,ale ich obraz ) dziś kłócą sie ciągle ale dochodzą do porozumienia. najgorzej gdy w kole trwa walka o władzę i jakiś chętny na stanowisko powie że on do koła kasę przyniesie. z szacowań ;(

 

mimo to zapraszamy JURKA :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dziki w ogródku , część z was już widziała :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rolnik sgl odezwij się tu...

 

No to się odzywam... a raczej wkrótce się odezwę...

poszedłem wykopać topór wojenny i samopał dziadka... ;)

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A zderzaka najeżonego naostrzonymi zębami do tura nie łaska zrobić

 

hehe,

plan był , kupić dzipa, zamiast zderzaka kły, pod kątem , i duży kamień coby czymś to sciągać :)

ale jakby zrobić z pola , pole Pawlaka i kargula, TATA MINY ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sezon 2013 oficjalnie otwarty :)

sory za jakość ale inaczej sie nie dało

 

 

 

 

 

leleniowate, na tym samym polu co był filmik w listopadzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

uważaj bo jak kiła łowiecka to zobaczy to będziesz musiał za nawożenie zapłacić :lol: ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ależ ja dziś bardzo grzeczny byłem, z drogi pacze, w pole nie wieżdzam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u nas tez sa dziki ale to tak srednio z szkodami czasem pod miedza czy przy rowie zryja sarny rzepak i oziminy na niektorych polach kacza jesc. ostatnio jedna na kiełbase mało co nie stuknołem ale mało brakowało wiekszy problem z lisami co kury wyciagaja i bobrami co drzewa spuszczaja na pole:)

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kamil, te filmiki kręciłem w tych samych miejscach przez 2 dni, o tej samej godzinie, a kiła twierdzi że nie ma zwierzyny. te jelenie z przedwczoraj były w tym samym miejscu wczoraj, będą jutro, były w listopadzie i w październiku też, a oni tego nie widzą. 2 dziki śpią mi w silosie kukurydzy :) myśliwy śladów nie widział.

ogólnie filmiki te nagrywane są albo z drogi powiatowej albo z krajówki, przez przypadek ( choć aparat w telefonie jest włączony non stop :) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się