Ksieciuniu72

Szkody łowieckie

715 postów w tym temacie

12 godzin temu, lokizom napisał:

Jak były 2 strony to sie nie szło dogadac a teraz jak ktoś z gminy jest to są od razu jacyś milsi

Najlepsze że za chwilę ( nie wiem dokładnie przestał śledzić będzie tak jak było a nawet gorzej, czyli znów koło szacuje ).będzie zmiana i zamiast sołtysa będzie Odr.

@jarki a kiedy zgłosiłeś szkodę? 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem w gminie po niedzieli mają przyjechać 

@lokizom ile to procent plonu tak mniej więcej 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli w Twojej sytuacji jest ok liczyłeś na 5% dadzą nawet nieco więcej 

Wspomniałeś o pozytywnym wpływie pracownika gminy na to liczyć nie mogę

Będę musiał zapytać przedstawiciela UG co on tu robi w razie problemów 

Mają cennik na poszczególne uprawy ??

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, patrząc na aktualną cene na groch to 700, akurat prawda to byla

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego korzysta odr przy klęskach. Może być przydatne do szacowania szkód łowieckich.
Niestety musi być dość nowy office. Podaje się daną uprawę na podstawie fadn exell sam oblicza wydajności i straty. Dane GUS.
http://www.wir.org.pl/szkody/dane/

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie zgadzamy to protokołu szkody nie podpisujemy

Czy podpisujemy ale wpisując swoje uwagi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podpisujemy punktując błędy:

Nie wyrażam zgody na ustalony plon, nie wyrażam zgody na ustalona wydajność nie wyrażam zgody....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wyrażam zgody na to żeby debilem chodzili po moim polu :D

Jak wyglądają sprawy po takich uwagach przyjeżdżają z gościem z IR ?

Można zostawić pas pola do oceny podobnie jak przy polisie ?

Ile to może trwać bo czas goni 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

7 dni przed zbiorem powiadamiają gminę i tyle ma sołtys na oszacowanie - u mnie sołtys nie wyraził zgody na udział w komisjach szacujących, sam ma żniwa i nie ma szacowan !!!

W przypadku braku zgody masz 7 dni na wystąpienie do nadleśniczego o szacowania odwoławcze i nadleśniczy ma kolejne 7 na przyjazd - jak zgłosisz tego samego dnia to max 7 dni. Przy dobrych wiatrach kilka dni. 

I 30 dni na wypłatę od zrobienia protokołu.

Co do zostawiania, nie ma reguły. Ale raczej nie.

Izba dopiero na odwoławcze u nadleśniczego może byc, ale świadków rolników możesz mieć .

Edytowano przez arszczecin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiałem czy przy złej woli i pogodzie 

Nie dojdzie do tego że tylko talerzówka w groch 

 

@Marecki się uwolnił od kiłowców tylko czy od szkód łowieckich też ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jarki  bez  2  metrowej  siatki   nie  uwolnisz  się   od  szkód choć  i  2   metry   przy  atrakcyjnym towarze  na  polu   to  dla  jelenia nie  przeszkoda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie 

Problemem jest coraz więcej qq 

Nieco się uwolnię jak zrezygnuję z grochu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty zrezygnujesz z grochu ,na serio to mówisz ?

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, jarki napisał:

 

@Marecki się uwolnił od kiłowców tylko czy od szkód łowieckich też ?

Mareckiemu szkody wypłaca skarb panstwa, a szacuje marszałek województwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko od kiły. Cały problem polega na dezinformacji rolników. Ogólnie media donosiły i zresztą nadal donoszą, że jak wyłączysz grunty z obwodu, to rezygnujesz z odszkodowań, że po prostu ich nie dostaniesz, że Ci nie przysługują. Jasne, ale jeśli chodzi o odszkodowanie od kiły. Ale nikt nie mówi o tym (czemu Farmer też tego nie mówi?), że wyłączając grunty uwalniasz się spod okupacji kiły, nie musisz ich prosić o szacowanie i czekać, że może łaskawie uznają Ci szkodę i zapłacą stówę na odczepnego, ale nie tracisz możliwości jakiegokolwiek odszkodowania. Nie chcesz kiły i masz prawo do tego, bo oni zwierzaki upasione na Twoim chętnie sobie wezmą, ale w drugą stronę już tak ładnie pomoc nie działa. I tu, jak mówi @arszczecin, jesteś poza obwodem łowieckim, a więc od tej pory przyjęciem zgłoszenia szkody, szacowaniem i wypłatą odszkodowania zajmuje się marszałek województwa. Póki co jestem świeży w tym temacie i nie korzystałem z tego, zresztą oby jak najdłużej. Dla mnie największą korzyścią jest uwolnienie się od kiły, od wykorzystywania przez nich i wchodzenia bez pytania na moje. Drugi sezon wychodziłem na łąki i pola z nadzieją, że dziki nic nie zrobiły, bo inaczej znowu będę musiał zgłosić im szkodę i na nowo krew będzie buzować w żyłach. Dwa tygodnie temu wyrok się uprawomocnił, więc jestem wolny i teraz będę pilnować, żeby czasem do mnie na kaczki nie zaglądali, bo powoli pora na to. A w razie wystąpienia szkody zgłoszenie do marszałka, gdzie nie szacuje, nie ustala kwoty i nie wypłaca odszkodowania kiła. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Marecki bo ty zrobiłeś coś innego niż pojawiający się nowy zapis w prawie łowieckim. Ty na podstawie wyroku trybunału konstytucyjnego wyłączyłeś swój grunt spod obwodu. 

W nowym prawie łowieckim , ponoć likwidując wyrok trybunału, wyłączasz swoje grunty spod gospodarki łowieckiej.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spod gospodarki, ale nie z obwodu? Czyli teoretycznie polować nie mogą, ale łazić jak najbardziej. Tylko że znając życie polować i tak będą, bo udowodnij im, że strzelone u Ciebie zwierzę nie było postrzałkiem. Oni się znają na kombinowaniu i omijaniu prawa o wiele lepiej w, niż rolnik, którego o to posądzają. 

Moim zdaniem, jeśli ktoś nie ma dobrych kontaktów ze swoim kołem (chodzi mi o ich uczciwość, a nie znajomości w łapę z nimi), to radziłbym wykorzystać opcję wyłączenia swoich gruntów z obwodu, dopóki to jest jeszcze możliwe. Nie wiadomo, kiedy znowu się coś nie zmieni na naszą niekorzyść i wtedy może nie być takiego rozwiązania. W sumie biorąc się za to myślałem, że jestem pierwszy w województwie (chociaż pierwszy chyba zacząłem wysyłać pisma), a strona sądu pokazuje, że były jeszcze cztery inne sprawy w tym temacie, wszystkie na korzyść rolnika. Sporo się tego dzieje w Warmińsko-Mazurskim i Kujawsko-Pomorskim. Szczerze popieram i życzę ludziom sukcesów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie powinno pójść z tym nawet łatwiej, bo pewna strona podaje, że w Twoim województwie dużo takich spraw zostało pozytywnie rozpatrzonych bez angażowania sądu. A więc automatycznie trwa to krócej, dwa miesiące. U mnie przez sąd to zajęło trochę ponad pół roku. Ale warto było. 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Marecki, nie wiem jak ci to dokładnie wytłumaczyć musiałbym siąść do dokumentów ale głównie chodzi o to że w zapisach ustawy jak zabronisz kolu prowadzenia gospodarki łowieckiej nie ma odszkodowania. 

W przypadku sądowego wyłączenia grunty spod obwodu sytuacja jest taka jak na terenach miejskich ( z automatu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego), znaczy że  SP płaci odszkodowanie. 

@jarkichcesz namiary na Agnieszkę? 

Edytowano przez arszczecin
1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie to później ;)

Szkodnik ma przyjechać wkrótce to porobię trochę fotek zobaczymy czy fotogeniczny:p

Dalej się zobaczy co robić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak istnieje taki zapis... Ale nikt szczegółowo go nie cytuje, tylko bardziej ogólnie o nim wspomina. Czyli i tak wyłączenie daje lepsze efekty, niż zakaz polowania, jeśli się ma leniwą kiłę. 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom dzięki ;)

Zmobilizowałeś mnie do działania gdzieś 5% przy optymistycznym plonie 

 

Reszcie też dzięki bo zbyt uważnie czytałem wcześniej żeby cokolwiek wiedzieć :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się