rolniczka55

Lucerna

21 postów w tym temacie

Jak mak. Ale mnie bardziej zastanawia ta "niska wysokość" roślin, czy da się to w ogóle złapać. No ale skądś te nasiona w sprzedaży są, to chyba można. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł, nasiona są mega drogie. Za kilogram płaciłem chyba 25 zł. Ale zbiór to chyba tylko dwuetapowo no i czyszczenie petkusem. Na nasiona to zbierz pierwszy pokos na paszę, pierwszy mocno idzie w liście a nie w kwiaty. O zapylenie się nie martw, trzmiele uwielbiają koniczynę.

Trochę historii: ja z opowieści tylko słyszałem, że kiedyś kosili i wiązali w "kuczki" (tak to nazywali), tj. wiązano je przy kwiatach aby nasiona się nie wysypały. Potem stawiali jak snopki aby wyschło. Po wysuszeniu zbierali i młócili ale odseparowanie od plew było problematyczne ręcznie sitem. No ale kiedyś ludzie mieli jakoś więcej czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nasiona jesienią, były po 18 zł. Teraz ok 30 zł. Dlatego mnie to trochę ciekawi. Tylko że w zeszłym roku urosla na 10 cm. Teraz dosiałem kolejny kawałek i inną odmianę, może będzie wyższa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym roku mała rośnie. W drugim roku kosiłem kosą spalinową 3 razy, w najlepszym momencie miała jakieś 30 cm tylko mało kwiatów, dopiero po skoszeniu było biało ale wtedy była sporo niższa no i wyległa ale mi zależało na tym aby była gęsta, taki plac manewrowy sobie zrobiłem bo mi miejsca brakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie byl pomysl na plac manewrowy dla zniw ale z lucerny lecz odmowila wspolpracy 

 

@Marecki Ty chcesz koniczynę kombajnem młócić ?

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam takie pytanko czy jak zasieje trawę z lucerna to coś z tego będzie proszę o szczera odpowiedz pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będzie a właściwie to kiedyś było jak doskonale pamiętam

Z czasem ginęła i robiły się takie kępki lucerny dlatego większość podsiewała 

Dziś mamy jakieś dziwne odmiany które u nas nie chcą rosnąć 

Edytowano przez jarki
podsiewała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz siać, tylko nie licz że lucerna będzie kilka lat, max 3 lata a potem trawa zagłuszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lucerna w czystym siewie potrafi pięknie rosnąć przez 5 i więcej lat

Wszystko zależy od stanowiska a nawet sposobu jej koszenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lucerna nie znosi ujeżdżania im mniej tym lepiej, podstawa to wapno nawet w małych dawkach nie ważne że odczyn w normie, równie ważne potasowo siarkowe nawozy

odpowiednie terminy cięcia, odpowiednia wielkość przed zimą, 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Starzy rolnicy nie chcieli słyszeć o koszeniu traktorem tylko ręcznie

Lucerna nie lubi też niskich zimnych podmokłych terenów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się