rolnik311

Uprawa bezorkowa i uproszczona

974 postów w tym temacie

Własnie że nie kolega w zeszłym roku posiał 1600 ha mzuri, , wszystkie rzepaki które zostały posiane bezpośrednio w ściernie miały gorsze wschody a później myszy i ślimaki zaczęły wpierdzielać rzepak. Na piach siew w ściernisko może się sprawdza ale na lepszych ziemiach nie polecam. Mankamentem mzuri przy siewie prosto w ściernie jest jeszcze to że przy większej ulewie cała woda spływa w uprawiony pas zabijając wschody 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie też nie przekonują bajki tych co wykonują te usługi

Oni wmawiają nam to co jest dla nich najlepsze czyli twarde rżysko

Moim zdaniem najlepsza jest uprawa uproszczoną tylko do niej trzeba czasu 

Niestety tego zwykle brakuje w północnej części kraju, co innego po jęczmieniu ozimym

Siałem tak kilka lat i było ok ale w 2012 po przesianym jarym już były ceregiele 

Teraz mam od kilku lat po grochu tu choć czasu mało ale to inna BAJKA :)

Niektórzy kombinują zostawiają rżysko i odrazy dwa konie głęboka uprawa i siew 

To taka lepsza wersja siewu bezpośredniego moim zdaniem też błędna 

Powinna być za kombajnem płytka uprawa dla skiełkowania chwastów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U Anglików 40 km ode mnie uprawiają(talerzuja) dopiero w 9 dniu po skoszeniu, pilnują tego dnia jakby nie wiadomo co

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już podczepię maszynę to warto żeby coś robiła 

Taka bronka to owszem ale z talerzami z przodu 

Żabojadom i angolom chodzi o skiełkowanie drobnych nasion 

Dziś się zapomina o starej gadce ile to litrów wody paruje na dobę z hektara 

Mówi się że słoma ochrania glebę a ja uważam że należy ją wymieszać z glebą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie widać różnice między bezorkowa uprawa a orka  w tym roku, szczególnie na piaszczystych górkach. @miwigos jakbyś to widział to byś sie może nawet Ty zdecydował. Po gruberku idealne wschody i bardzo równy 3-5 liści. Orka właściwie od liścieni do 4 liści, miejscami sie męczy bardzo. Minus taki ze samosiewow gąszcz i zdecydowanie więcej fiolka się ostalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słyszę że Kolega @barts też zaczyna z bezorkówką 

I tu mam pytanie możesz zdradzić Twoją technologię ?

 

@lokizom po czym takie ładne wschody masz ?

To porównanie z orką to na jednym polu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No na jednym polu. Wszystko zrobione tak samo. Tuż obok siebie widać różnice, naprawdę gigantyczna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie i u sasiadów odwrotnie po orce idealne wschody ,bo wyrzucona wilgna gleba ,ziemia dobrze zagęszczona,a bezorkowo wymieszna gleba mokra z suchą ,na piachu od biedy by było ,ale na czarnej i na glinie 2-3 na metrze,powschodził po opadzie 4,5 mm,samosiewy miejscowo,nie dla mnie ta technologia ,ona jest dobra na bardzo mocne gliny w mokrym roku,no zasieć przed opadami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, jarki napisał:

Słyszę że Kolega @barts też zaczyna z bezorkówką 

I tu mam pytanie możesz zdradzić Twoją technologię ?

 

 

Dwa razy talerzówka, pierwszy raz na 2-3 cm tak że badyle dalej stoją w większości, drugi raz minimalnie głębiej  no i agregat na głęboko na koniec, 

Bezorka po rzepaku idealna na walkę z samosiewami, 

 

Zapomniałem dodać ze precyzyjny wysiew lodówką :D

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja talerzowke raz ale nie od razu po koszeniu tylko jak już wzejda i jest bardzo ładnie, badyli nie ma a rzepaku też bardzo mało zostało, ale bardzo male sa w tej chwili, maksymalnie 1 lisc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też odczekuje około dwóch tygodni niech sobie wzejdą 

Wtedy gruber płytko a później to już od pogody zależy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@barts @lokizom Czy rzepak był pryskany glifosatem przed zbiorem? Bo u mnie na kawałkach gdzie był jest super a tam gdzie nie chyba nie obejdzie się bez wjazdu z glifosatem. Z samosiewami sobie poradzę ale wkurzają mnie badyle z pędu głównego, zakwitł na nowo. Po drugim przejeździe jeszcze coś tam na pewno odbije, będę obserwował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie możliwe żeby na raz wszystko zlikwidować ,nawet dwa tygodnie po omłocie ,zawsz coś wzejdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pisałem zimą...

Ten rok miałem 100% bez pługa. Moje uprawy to pszenica żyto łubin i gorczyca. Łubin i część gorczycy na wiosennej uprawie bo jesienią nie dało się  ruszyć na głęboko glin. Jak wrażenia? Pozytywne Moje uprawy nie odbiegały w żaden sposób od tego co było u sąsiadów.

W chwili obecnej mam w odstępach 2 tygodniowych 2 razy talerzowane i pod koniec miesiąca będzie szedł gruber na 25cm. Nie zamierzam na pewno wracać do pługa.

Z ciekawostek mogę napisać o tym że najbardziej bałem się siewu gorczycy na glinie. W poprzednich latach na glinie się dusiła. Startowała ładnie szła równo z tą na lżejszej ziemi potem coś się działo i marniała. No i problem się znacznie zmniejszył, prawdopodobnie dla tego że glina bez pługa się tak nie zaskorupia. Zobaczymy co będzie za rok bo też będę siał około 15ha.  Generalnie plonów nie było o mieliśmy straszną suszę.

Co do oszczędności paliwa to dla mnie drugorzędna sprawa.   W uprawie gruberem trzeba wszytko zrobić jak trzeba. PO żniwach ma być zespół uprawek pożniwnych z resztą jak w uprawie płużnej tylko że przy pługu można było sobie to odpuścić i problem przykryć. Więc jeżeli oszczędzam to tylko na polach o dziwnym kształcie gdzie by orać trzeba było mieć fantazję  ( mam jeszcze pług zagonowy ) i na glinach bo nie wymagają doprawiania.  Koledzy dziś orzą i marudzą że twardo że pług nie wchodzi.

Często wychodzi w tym momencie to oszczędność na uprawkach.  Samosiewy wyciągnęły wodę i pług nie wchodzi.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Typowym gruberem na 25 cm ,niemożliwe żeby na glinie tak głęboko szło,chyba bez bocznych skrzydełek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba że duży zapas mocy. Też mam w gruberze duży zapas mocy to mogę gruberem na piachu zrobić gleboszowanie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podczas drugiego talerzowania zrobiłem test i dałem wał na pływający to wlazła na 20 cm, ale na lekkiej glebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, miwigos napisał:

Typowym gruberem na 25 cm ,niemożliwe żeby na glinie tak głęboko szło,chyba bez bocznych skrzydełek

Gruber jest bez bocznych skrzydełek ;)

Ze skrzydełkami to o ALWAYS :) no i ścierniskowiec :D 

Jak się glinę uprawia przez kilka lat to nie potrzeba dużej mocy 

Tego nie zrozumiesz dopóki nie spróbujesz broń boże nikogo nie namawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie do głębokiej uprawy tylko bez skrzydełek.  I gruber w brew pozorom włazi w glinę lepiej od pługa. 

I pamiętam jak dziś jak mi kopara opadła gdy pierwszy raz robiłem glinę na głęboko gruberem a  było sucho. Powiedziałem nigdy więcej pługa!

Szkoda zdrowia na pług. Ciągnik krzywo jedzie, a na poprzeczniaku człowiek się naskacze.....  Potraficie sobie wyobrazić kawałek pola 5,25ha na którym 780m to poprzeczniak i dokładnie połowa tego poprzeczniaka to glina.  Wczoraj robiłem sąsiadowi pod żyto 23cm 3,3ha/2h/25l ciągnik 100KM długi kawałek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lewo orka, prawo gruber. 2 zdjecie na lewo od tego miejsca (czyli plug), 3 zdjecie na prawo od tego miejsca (czyli gruber). Chyba nie trzeba nic dodac, tylko bezorkowa!!!

 

fsdf.jpg

asdas.jpg

asdasd.jpg

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na samosiewy poszło w sobotę, dzisiaj poszedł Caryx. W sobotę Navigator pójdzie.

Sieje agregatem(płuty w 3 rzędach, wal i siewnik famarol)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wałowałeś po siewie czy mi się wydaje?
Sceptycy mogą kręcić nosem. Więc może policz odsadę.....

Czym ryjesz na głęboko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się