rolnik311

Uprawa bezorkowa i uproszczona

974 postów w tym temacie

Przy moich uproszczeniach obsada jest nawet lepsza 

Tylko ja się przykładam do uprawek nie traktuje tego jak oszczędności

Świadczą o tym często o połowę mniejsze ilości wysiewu od sąsiadów

Nawet jak po wierzchu jest popiół to dół zawsze wilgotny i podsiąka 

Nie neguję uprawy dłutem jak @miwigos ale to trzeba od razu

Znaczy się dłuto zaraz za nim siewnik 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, miwigos napisał:

Siane po plugu wschody eleganckie ,pszenica zaczyna szpilkować drugi liść,ta siana po uprawie bezorkowej,agregatem dłutowymna 20 cm,wzeszła w 70 % i wschdziła 4 dni dłużej ,ale siane dobrym agregatem uprawowo-siewnym, nie tak spartasko jak u ciebie,naszczęście póżniej popadało i reszt zaczyna szpilkowć ,gdyby nie popadało 21i 23 wrzesień to by nic z tego nie było,bo prawdopodobnie nie będzie padać w pażdzierniku,bezorkowa uprawa jest piękna ,super się sieje ,ale nie w czasie suszy

No ok ale gdzie przyczyna?  Ja u siebie nie widzę różnicy a właściwie to na ciężkich kawałkach wschody są o niebo lepsze.  Nie można uogólniać trzeba znaleźć przyczynę. A tych może być wiele. Jak się spier...i nie zaorze czy nie zrobi się porządnej upraway przedsiewnej gruberem  to nie bedzie wschodów i nawet porządny siewnik nie zniweluje wcześniejszych błędów.  Więc jak? Bez pługa nasionka miały za sucho czy leżały nie tam gdzie powinny np. w jakimś bałaganie?  Jaki był przedplon?

I co to za "dobry" agregat?

 

Edytowano przez KrzysiekŻ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam o co chodzi @miwigos. Było sucho, zaorał i zasiał od razu to złapał troche wilgoci po przewroceniu orki. A po gruberze moze i tez zasiał odrazu ale nie było już wilgoci u góry, do tego doszedł na pewno płytki siew( pewnie 1-2 cm) i by sie wtedy zgadzało. Zasada, jest sucho, ciepło jak to pisze @jarki siejmy glebiej!!! Też posiałem kilka sciezek plycej ale przestawiłem to tam wschodził własciwie po deszczu dopiero

2 osoby lubią to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zaraz sieje po orce lub kultimerze,w jednym dniu ,siane po orce 3 cm,po kultimerze 4 cm,po kultimerze ani sucha ,ani mokra ziemia ,po orce mokra,dlatego ładnie wzeszło,tak jak pisalem bezorkowo jest super jak są odpowiednie warunki,2 cm tak płytko to ja rzepaku nie sieje

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie ma tak, że ktoś przestaje orać i od razu wszystko jest lepiej i samo rośnie Systemy bezorkowe są bardziej skomplikowane i wymagające jak orka, dlatego są tak mało popularne. Dopiero gdy dochodzi do takiej degradacji jak w usa to zaczyna się kombinować. Inną sprawą jest to, że promuje się super skomplikowane drogie maszyny, by na nich dobrze zarobić co wielu zniechęca do zmian.

Edytowano przez ikcomas
2 osoby lubią to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mój wygląda tak 2-3 dni różnicy w siewie 
po orce large.DSC_2747.JPG.dfdbf9f67f3ae638fa71e01a6c418806.JPGlarge.DSC_2752.JPG.185843b96f2ea16f7932bd810c149d65.JPG


siew uproszczony, talerzówka i później dwa razy gruber
large.DSC_2760.JPG.27dffa5bc84affdf7f35ccffd5d2a40a.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zobacz ze po orce masz duzo wieksza obsade ale i liscie stoja bardziej ku gorze przez to i na pewno stozek wzrostu jest wyzej od ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten po talerzówce jak na ten rok to mizerny

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poczekamy zobaczymy który będzie lepiej wyglądał na wiosnę....

Przem

Słoma została?

Talerzówka 2 razy a jak głęboko?

Ten twój gruber to jaki ma wał? i ile cała maszyna ma kg na metr bieżący?

Zastanawiają mnie te nierówności na polu które widać na zdjęciach. U mnie na polu jest jak na stole...

Jak dla mnie coś spieprzyłeś. Życie, każdemu się zdarzy. Po pługu widziałem gorsze...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to też poszło cos nie tak z uprawa przedsiewna. Dobrze zrobione to wygląda jak po orce a tutaj wydaje się że słoma słabo pocieta jednak. Zrozumiałem że dwa razy gruber a raz talerzowka a zrobiłbym dokładnie odwrotnie. U mnie wystarczy raz talerzowke puścić bo mam ja ciezka i świetnie sobie radzi nawet z dużą ilością słomy jak i nawet sciernisko rzepakowe pięknie zrobi ze badyli stojących już nie widac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo przesuszona ziemia po gruberze to raz a słaba i mizerna obsada to od siewu to nic u mnie nie pada. od początku września może spadło ze 20 mm w 3 ratach i rzepak wschodził praktycznie miesiąc. Gdyby były deszcze na początku września jak u Was to niczym by się nie różnił a po orce nasionka zawsze łapią trochę wilgoci przy siewie. 
z 500 m dalej jest rzepak posiany po gruberze i Horsh Pronto to wygląda jeszcze gorzej.

@KrzysiekŻ słoma została, talerzówka na około 5 cm, (Pierwsza generacja talerzówek z 2011 od Rolmako niestety jeden wielki niewypał) a później gruber dwa razy na około 10 . wał zwykły rurowy,  kopczyki są po bronie wirowej a w niej założone nowe zęby, ekrany boczne są za krótkie. 
 

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak jak już wzejdzie to rośnie o wiele lepiej bez orki 

Problem numer jeden to słoma ogólnie tu wysokość rżyska długość słomy

Równomierność rozsypania nawet plewy mają ogromne znaczenie 

Ja kiedyś siałem jęczmień ozimym bo więcej czasu i słoma zbierania 

Dalej jak pisaliście dobre doprawienie wyrównanie i zagęszczenie gleby 

Nie jest to łatwa sprawa dlatego mam groch i tu jest bajka 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rzepak po orce z 4 września 
large.DSC_2761.JPG.4907971a8524c73788d8ecccc1b0ce6e.JPG

oraz po gruberze Kockerling Trio 300 + Horsh Pronto DC siane w tym samym dniu co ja po gruberze 22 sierpnia
large.DSC_2773.JPG.0390fb7ea353835fe8699947a15a827f.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Blado wypadają u nas takie liście że ziemi nie widać,jest niski,ale liście bardzo duże,po 12 liści ma każdy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Blado nie blado ja Cię zapewniam że w całej okolicy takiego jak mój nie ma

Jedno jest pewne pługa na tym polu nie było dawno 

Decydujący był termin siewu nie technologia 

 

W tych warunkach jakie mamy ogromna większość pszenic 

Jest siana bezorkowo będzie to różnie wyglądało niestety

Ludziska wjeżdżają z talerzówką w wyrośnięte samosiewy 

Na drugi dzień uprawowo-siewny cuda wianki 

 

Moje pszenice dardzo ładnie się wyrzędowały no może trochę kolczyków jest ;)

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie naczytali się o bez orce i poszaleli :D

 

Akurat taka partanina w suszę przy  monokulturze się uda jeśli chodzi o samosiewy które zaschną do opadów bynajmniej w rejonie, druga sprawa jak to będzie rosło na wiosnę po zeszłej mokrej jesienie, ziemia aż prosi się o głębokie spulchnienie

@jarki

Twoja się rzęduje moja już ma pierwsze rozkrzewienia i nawet już odchwaszczona

Edytowano przez barts

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przemo.  NIe będziemy na siłę wymyślać co u Ciebie poszło nie tak. Ja dziś oglądłem swoje pszenice siane w okolicy 25 września i mimo suszy to wygląda to bardzo dobrze. Tym czasem szwagier który posiał w talerzówkę tj fokusem uni narzeka na swoje żyto ( rzepaki siał w pług bo jest wierzący....... )

Wiesz zastanawiam się nad Twoim siewnikiem.  Po cholerę CI ta brona aktywna? Kolega od którego się uczę nieorać  kupował z 2-3 lata temu nowy siewnik prosto z fabryki wyobraź sobie że jest to ciągany zestaw złożony z siewnika talerzowego wału oponowego oraz ramy. Żadnych dodatkowych uprawek a gość jak ja ma same mozajki. U mnie 3 rzędy pazurków pracują  na głęokość 3-4 cm właściwie służą do równania pola bo gruber ma ciur za wąski wał i wyrzuca kopczyki  na boki.

Barts a kiedy siałeś?

To moja siana bez pługa 25 września 160kg/ha 260szt/m2 Na zdjęciu najwiekszy piach na polu . W górnej części fotki już glina III klasa.

20181012_172218[1].jpg

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@KrzysiekŻ ja wiem co poszło nie tak, przesuszona ziemia a później siew w popiół, brak wilgoci w górnej warstwie i dalsza pogłębiająca się susza. To z czego ma rosnąć. Zdjęcia wrzuciłem pokazując że są gorsze plantacje które aktualnie wpierdziela robactwo po orce czy też po innym systemie uprawy   

Sam napisałeś "kolega kupił nowy siewnik" wart jakąś nie mała pewnie sumę, mnie nie stać na takie przyjemności a pracować później na kredyty i spłacać odsetki to co kto woli. To  co masz zapłacić w nowe maszyny lepiej zainwestować wg mnie w inny biznes od którego nie jesteś zależny od pogody czy też wahań skupu. A tak jak wcześniej napisałem czy masz sprzęt wart 200 tyś czy używany za 40 bez wody nic nie urośnie.

@jarki ja również tak siałem pszenicę ale talerzówka szła około 10 dni wcześniej aby samosiewy rzepaku trochę przegniły.

Po mimo braku opadów i temp 20 kilku stopni pszenica wschodzi dzięki porannym rosą i mgłą a wcześniej rzepak nie miał takiego komfortu
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja si

4 godziny temu, KrzysiekŻ napisał:

...

Barts a kiedy siałeś?

...

Siana 13 września

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem to jest prawidłowe podejście do uprawy 

Zgadza się ten bałagan w tej suszy uschnie na pewno 

Tylko jakie będą wschody to się ciągnie za siewnikami nawet agregat się pcha 

Ale co tam "zasiałem bezorkowo" 

Edytowano przez jarki
Zasiałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się