rolnik311

Uprawa bezorkowa i uproszczona

974 postów w tym temacie

To nie ma tak że jak zaprzestanie się orać to mniej paliwa lepsze wschody mniej nawozu i wszystko samo rośnie. Orka to rabunkowa eksploatacja naturalnej zasobności gleby i przykrywanie błędów w płodozmianie. Gdybym miał jakieś bogate czarnoziemy i chciał teraz zarobić to uprawiał bym bardzo intensywnie stymulując mineralizację i sypał tylko wapno i azot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nikt w okolicy nie ma takich wschodów w pszenicy czy wcześniej rzepaku

To jest niepodważalny dowód na słuszność tej technologii 

Jest kilkunastu którzy próbowali ale to nie to 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak byś miał 100 ha czy więcej , to byś takiego płodozmianu nie miał,u mnie też mało kto ma takie wschody a pod rzepak robie prawie zawsze orke,po grochu i rzepaku nie ma sensu orać ,chyba że ziemia na 10-15 cm sucha

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co qrwa mać ma do tego 100 hektarów 

Mnie nie interesuje kto ma ile a jak i co uprawia 

Znam takich co mają ponad tysiąc i mają skrajnie różnie w polu 

I takich co uprawiają 10-20 i też skrajności występują to zależy od rolnika 

 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos

Mam pewnie zbliżony areal do Twojego i Ci powiem ze uważam że mam lepszy plodozmian od Twojego, bilans próchnicy powinien wyjść dużo na plus u mnie, a u Ciebie? Tylko że nawet jak tak będziemy uprawiali 100lat to i tak Twoja gleba będzie zawierała jej więcej,  ale różnica sie pewnie zmniejszy

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 9.11.2011 o 18:34, jarki napisał:

znalazłem takie cuda

 

z tego wynalazku w 3polówce wyszło 250kg/ha próchnicy

z tego

pszenica 280

jęczmień 70

rzepak 400

 

http://www.liz.pl/index.php/news/2076/

Po zmianie płodozmianu mam prawie 400 kg/ha w 3 połówce 

@lokizom groch daje sporo ponad pół tony 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, jarki napisał:

Co qrwa mać ma do tego 100 hektarów 

Mnie nie interesuje kto ma ile a jak i co uprawia 

Znam takich co mają ponad tysiąc i mają skrajnie różnie w polu 

I takich co uprawiają 10-20 i też skrajności występują to zależy od rolnika 

 

Nie denerwuj sie 40-50 ha grochu nie zasiał bym nigdy w zyciu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znam takich którzy sieją już ok.300 ha ale maja ok. 2tys hektarów. Powoli się przekonali do uprawy a mają bardzo dobre ziemie, duza cześć nawet na Zulawach. Wola groch niż bobik bo szybciej schodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wielka prośba do redakcji o cykl artykułów dotyczących plonów kukurydzy oraz buraków w systemie orkowym i uproszczonym w mulcz popartych badaniami naukowymi. 
Lepsze efekty zniszczenia teraz poplonu czy dopiero na wiosnę itp. Nigdzie nie mogę znaleźć w sieci badań z Polski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego musi być zaorane na zimę pod buraki? Co to daje? Gdzie goła ziemia bez okrywy występuje w naturze??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wszyscy orali na zimę i było ok, dzisiaj wszyscy erozja. Prawda lezy gdzieś posrodku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, ansu napisał:

Dlaczego musi być zaorane na zimę pod buraki? Co to daje? Gdzie goła ziemia bez okrywy występuje w naturze??

Jak sobie wyobrażasz orke na wiosne  ,jaka strata wody tym bardziej na glinach ,jakie by były wschody buraków ,chyba mało wiesz o uprawie buraka ,zresztą orka na wiosne to zło konieczne,nawet pod zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę że Kolega @ansu nie wyobraża sobie orki na wiosnę 

Wręcz przeciwnie uważa że należy starać się siać jak najwięcej w mulcz 

Edytowano przez ikcomas
milcz -> mulcz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To trzeba by wynająć specjlny sprzęt do siewu,jest go mał więc drogo i nie przekonuje mnie taki siew buraków ,mam własny siewnik ,nie  opłaca się wydawać niepotrzebnie kasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie mam niewielkie, buraki uprawiam ponad ćwierć wieku wcześniej pomagałem rodzicom. Że mało wiem , a życie jest krótkie najczęściej korzystam z doświadczenia innych czytając, biorąc udział w szkoleniach czy odwiedzając inne gospodarstwa. Nigdy nie orałem na wiosnę, a pod buraki nie robię tego nawet na jesieni od 10 lat. Plony mam stabilne,ale trafiają się rekordy dwa lata temu 100t /ha i w tym powinno być blisko. Gdyby nie dziki łosie i sarny? Kto wie? Buraki sieję własną Gama i kopię własnym Stoll. Kto dostał zaproszenie od Farmera i będzie w Warszawie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Facelia miała pond 1 metr ,jak ty taką wielką mase niszczysz wiosną ,przed siewem faceli orke robisz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1 metr poplonu to nie jest dużo masy.

Wczoraj zasiałem pszenicę po buraku oczywiście bez orki. Głębosz/gruber Wifo. Potem brona Amazone KG z AD 302 siewnikiem talerzowym, a na przednim TUZ wał, z ziarnem (700kg) powiesiłem około 4t całość miała ponad 9m długości. Z efektu jestem wstępnie zadowolony. Paliwa poszło w sumie 30l/ha na glinie trzeba było zwolnić o połowę. Jutro zabieg na miotłę.

W ubiegłym roku był Wifo, talerzówka i siewnik stopkowy, ale we wrześniu bez gliy i było OK.

 

temp5.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po burakach zasiana pszenica. Wczoraj opryskałem resztkami Expert Met niecałe 0,3kg/ha plus  DFF 500 0.06l/ha co będzie to będzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raz siałem  MZURI 6 ha rzepaku i nie zauważyłem zwyżki plonu,ta technologia nie nadaje się na bardzo mocne ziemie typu ŻUŁAWY,a na słabsze szkoda kasy jak sie ma swój sprzęt

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, ansu napisał:

Przy płodozmianie burak-pszenica-pszenica-burak-pszenica-pszenica. Tylko pszenica po pszenicy bez orki słabo wychodzi i przy takim płodozmianie duża degradacja gleby nawet z poplonami.

A po pszenicy pszenżyto oczywiście bez pługa

Pytam bo mi chodzi po łbie groch - pszenica - pszenżyto 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się