rolnik311

Uprawa bezorkowa i uproszczona

974 postów w tym temacie

Musisz spróbować i porównać. 

U mnie po pszenicy pszenica jara i ozima z poplonem i bez wychodziła kiepsko. Jak zaorałem to ok. Może dlatego, że słoma była słabo wymieszana, a przy plonie x ton słomy było tyle, że ścierniska nie było widać i nie mogłem sobie z nią poradzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W bezorkowej to najważniejsza rzecz dobrze pociąć i wymieszać słomę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tym wymieszaniem nie zawsze. Przy uprawach w szerokich rzędach np: kuku burak, rzepak .... można słomę zgarnąć pomiędzy rzędy by nie przeszkadzała w kiełkowaniu roślin i chroniła przed utratą wilgoci i jej nadmiarem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tym zbożem po zbożu to  da się.  Kolega z innego forum Marek Popis to ćwiczy.  Generalnie polecałbym sianie choć jednego zboża jarego.

Jak gruber porządnie miesza to dobrze pocięta słoma nie robi problemu.  Ja siałem pszenicę ozimą po pszenicy ozimej, pszenicę ozimą po jęczmieniu jarym, i żyto ozime po pszenicy ozimej  i mimo że że uczyłem się dopiero nie orać  ( nadal się ucze )  to byłem zadowolony z tego co mi wychodziło.  Były problemy ale wynikały gównie z niedoskonałości sprzętu.  Czasami trzeba się posiłkować glifosatem ale się da. Po pszenicy siałem żyto  po żniwach płytko talerzówka nie pamiętam ale chyba raz albo 2razy .  jak samosiewy powschodziły 0,5-0,6l  jakiegoś roundup i  po 3 dniach głęboka uprawa i siew. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak to jasna sprawa tylko ja nie lubię się truć a zwłaszcza tą substancją 

Ale jest wyjście zawsze można zamówić usługę "randapowania" :p 

@KrzysiekŻ jeśli uprawiasz bezorkowo to z parowaniem wody masz miej problemów

Mimo to bronujesz zboża wiosną? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ze dwa lata testowałem pszenica po pszenicy nic dobrego z tego nie wyszło

To na dole to prawie bez uprawy w poplon

large.ppop1.jpg.90b38406901727a30d86a40d203552d9.jpglarge_ppop.jpg.bd8af4076196423ce78be00b63a87504.jpg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jarki uprawa bezorkowa nieznacznie zmniejsza parowanie. Jeszcze zależy jak i czym się robi.  Jest lepiej ale bez przesady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ANSU jak dla mnie dolne zdjęcie to tragedia w obsadzie,zresztą ja nie mam działek kiku arowych

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To na dole to tak specjalnie na jeb...ł pies. W ściernie zasiany poplon, potem we wrześniu talerzówka i siew i dziki. Byłem zdziwiony bo w żniwa nie wyglądała źle, ale ziarek mało naleciało. Ta wyżej podobnie tylko przed siewem głębiej wymieszane staranniej uprawione. Ale szału nie było. Po rzodkwi na nasina o wiele lepiej i tu orka jest zbędna. 

Nie mam dużych działek ale na jednej robię w różny sposób by mieć porównanie. Ta powyżej to 5,10ha

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki po rzepaku jak uprawiasz glebe, zeby pozniej ozime zasiac? Mas zjeszcze amazone d7 na stopkach? nie zapychaja Ci sie przy bezorkowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jadę gruberem z sercówkami najpierw płytko później głębiej 

Przede siewem płytko agregat uprawowy i siew d7 stopkowy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ja tez mam gruber z sercowkami, ale po dwoch razach raczej nie bedzie sie dalo uprawic gelby agregatem uprawowym biernym, zeby sie nie zapychalo.... Nie masz z tym problemu?

do d7 odczepiasz grabki czy siejesz razem z nimi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jadę bez grabek mam takie specyficzne za stopkami 

Czas zrobi to że badyle pozostałe pięknie się kruszą dasz radę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu w sobotę wykosiłem rzepak siany ścierniskowcem bez orki. W poniedziałek wał z broną sprężynową z prędkością ponad 20km/h ładnie przykurzyło nasionka na max 1cm. Dzisiaj zaczyna wschodzić. Jak się zazieleni poprawka. Tylko te badyle grubości 2cm sterczą. Spróbuję zasiać po takiej płytkiej uprawie pszenicę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie bez głębszej uprawy tylko na głębokość siewu. Tylko nie wiem co z tymi patykami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zyto po pszenzycie ale to raczej podobnie. Moze mniej chorob ale technologia uprawy podobna. Musisz miec swiadomosc (i na pewno masz) ze nie ochronisz tego pszenzyta tylko na raz a pewnie i na dwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie z ARMIR jestem ugadany że sieję poplony ozime. Skosiłem pszenicę na słome chcę dać 30kg N no i poplon. Wiosną ma być zasiana gorczyca na nasiona.

No i mam problem. Robic uprawki i pod sierpnia zasiać poplon z faceli łubinu w talerzówkę i wiosnę gruber i siew, czy pod koniec września zasiać po gruberze i wiosną tylko płytka uprawa i siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

We wrześniu szkoda siać bo nic nie urośnie. Teraz dajesz nawozy, robisz płytką uprawę, a za 2 tygodnie drugi raz i siejesz łubin facelia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A probowaliscie siac rzepak po zbozach bezorkowow (czyt. po zycie)? jak radziliscie sobie z samosiewami i sloma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się