rolnik311

Uprawa bezorkowa i uproszczona

974 postów w tym temacie

Bo my sie nie rozumiemy gruber to maszyna z sercówką i boczne skrzydełka na 3 metry 7 łap,jak ma 9-10 i wąskie same sercówki to juz nie jest gruber tylko typowa maszyna do uprawy bezorkowej ,ja mam jedno i drugie plus talerzówka w zależności co potrzeba

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, miwigos napisał:

Bo my sie nie rozumiemy gruber to maszyna z sercówką i boczne skrzydełka na 3 metry 7 łap,jak ma 9-10 i wąskie same sercówki to juz nie jest gruber tylko typowa maszyna do uprawy bezorkowej ,ja mam jedno i drugie plus talerzówka w zależności co potrzeba

Ja tam wole odkrecic boczne skrzydelka, zamiast kupowac dwie maszyny:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos gruber to kultywator o zębach sztywnych 

Natomiast Ty mówisz o agregacie ścierniskowym tym się uprawia płytko z podcięciem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze ja robie nim gleboka uprawę i jestem zadowolony

@ansu

Na czesci jeczmien jary a na czesci groch

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na słabej ziemi głęboka uprawa jest zbędna to myślę że oczywiste

Jeśli mowa o glebach ścisłych temat jest bardziej złożony 

Można pozwolić niech się wykażą dżdżownice i tu unikamy głębokiego rycia 

Żeby im ułatwić a nam poprawić strukturę rośliny o doborym systemie korzeniowym 

Innym wyjściem jest ciężki sprzęt do tego typu uprawy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, lokizom napisał:

@miwigos

Moj ma 10 lap i boczne skrzydelka, wiec według Twojej definicji jednak gruber

Ale masz wąskie te skrzydełka,nie szerokie jak w typowym gruberze ,za dużo maszyn i każdy inaczej rozumuje ,grubery UNIA Grudziądz typowe każdy wie o co chodzi nie nadają sie do glebokiej uprawy,na sucho ,po burakach w zeszłym roku znam dwa przypadki złamania słupic i wcale nie jechali z zawrotna prędkością

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie gdzie Polaków dwóch tam trzy zdania moje jest takie jak pisałem

Czyli Ty mówisz o typowym ścierniskowcu typu kos z UG ja mam co innego 

Bardzo podobny do lemken achat https://www.traktorpool.pl/używany/b-kultywator/99/c-Lemken/90/model/ACHAT/

Cztery belki redlice typu sercowego rozmieszczone co 20 cm dokładnie jak pokazał @barkas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom osobiście to bym wymieszał ten poplon na zimę żeby gleba na wiosnę szybciej się nagrzewała i wysychała. Zwłaszcza że jęczmień nie lubi siewu w mokrą ziemie. 

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos

Poki co nie narzekam na niego, mam go juz chyba 7 sezon i troche ha juz zrobil, pracowal gleboko, w suchym tez, z duzymi kamieniami i poki co nie widze zadnych pekniec. Moze cena nie tak jak zachodnie ale narazie daje rade. Elementy robocze do wymiany jak w kazdym, troche sie przyspawa np. dluto zuzyte do zuzytego i jest zawsze troche taniej, podobnie z skrzydelkami (tutaj dospawuje zuzute dluta od pluga). Cala lapa ma 30 cm szerokosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można tanio bezorkowo? można! pytanie jak teraz rzepak wzejdzie 

Te kółka powinny zadbać o głębokość i wilgoć 

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nacisk sprawdzałem dynanomerem 15-20kg, myślę zwiększyć 3x do około 50kg. Nie ma potrzeby stosowania redlicy talerzowej, ale jak mam to może założę. W tym roku zabrakło mi czasu na próby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ansu gdybym siał rzepak to bardzo podobnym zestawem....

Ale nie sieje i póki co nie mam zamiaru....

Co roku zwiększałem powierzchnię zasiewów gorczycy i doszło do 50/50 z pszenicą ozimą z poplonem faceliowym przed gorczycą. Zero pługa. Właśnie niedawno po 3 latach postoju b201 został wystawiony za płot bo mi cenne miejsce na podwórku zajmował.

Edytowano przez ikcomas
Edytowano 10 godzin temu przez jarki @ansu, a ja ortografia ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile gorczycy obecnie można zebrać i po ile sprzedać? Dawno temu się w to bawiłem, chyba więcej jak 1,5t/ha nie było, ale to w technologii tradycyjnej z orką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cudownie jest, nie da się sensownie zaorać po rzepaku. Tego się obawiałem bo jak wyssał wodę z półtora metra taki scenariusz miałem w głowie. A zacząłem od największej piachury gdzie nigdzie nie było problemów z orką. Niby padało, niby jest wilgoć ale orką to to tego nazwać nie można, samosiewy przypilnowane, ściernisko zielone ale nie jest gęsto, tak jakby był posiany. Jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po jaką cholerę orać po rzepaku 

 

Chcesz ostrzeżenie gdzie Ty to napisał toż to poważna sprawa tu pierdoły piszemy :D:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się