rolnik311

Uprawa bezorkowa i uproszczona

974 postów w tym temacie

Więc tylko zalegająca słoma stanowi problem?

Słomę zebrać,ruszyć pole głęboszem(U-912 na 40 cm),

nalać gnojowicy,talerzówka i Pottinger terrasem.???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pałuczanin ta wasza wymina za gnojowice niezbyt korzystna ,wole pociąć słome ,najgorsze że dlugp musicie czekać na sprzątnięcie słomy ,bo się nie wyrabiają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki-post był do zaopiniowania nie wyśmiewania.(1 punkt ostrzeżeń?)

@miwigos-dlaczego niezbyt korzystna?Słomę zbierają najpierw "po ludziach".

Ba!po sąsiedzku pole od 28.06 od jęczmienia leży w "uprawie zerowej"-

teraz wożą "koński gnój"-wymieszają talerzówką i "Czajkowskim" buraki na wiosnę.

Edytowano przez Pałuczanin81
na wiosnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie sprzedawać nie wymieniać słomy na nic to moja pierwsza zasada.

Gnój mogę przyjąć w każdej ilości...

Co do siania pszenicy po pszenicy w zostawioną słomę to trzeba się przygotować już wiosną czyli w porę dać 0,7l CCC. Potem dobrze pociąć i bardzo ważne ściernisko nie powinno być wyższe niż 12 cm.  Zespół uprawek 2 x talerzówka z porządnym wałem,  może jakaś brona  no  i gruberem na głęboko ....i między zabiegami przerwa na wschody samosiewów.  MOzna prościej  zrobić to po prostu pasowo. Plewami i "ich grzybami" bym się nie przejmował porządna zaprawa i potem normalna ochrona.....  Widzieliście grzyby na samosiewach pszenicy?  W 2017 roku z powodu nadmiaru wody na glinie zmuszony byłem zostawić ściernisko raz talerzowane do wiosny. Wiosną samosiewy wyglądały imponująco. Skasowałem je... Siałem zboże po zbożu bez pługa np po jęczmieniu pszenica, po pszenicy żyto i nie widziałem różnicy....  ale przyjąłem zasadę że tak nie robię bo nie widzę ekonomicznego uzasadnienia, a widzę możliwości wystąpienia problemów, więc po co robić sobie pod górkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siejąc pszenżyto po pszenicy bez orania to nie jest wielki błąd zmianowania 

Tylko do jakiegoś rozłożenia słomy potrzeba warunków atmosferycznych i czasu 

Można ostatni zabieg pogłębić co bardziej wymiesza ale jak sucho to zaszkodzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem jest z plewami i ze słoma w strefie kiełkowania. Potem fuzarioza korzeni. Następnie septorioza liści i inne choroby przenoszące się z resztek. Gdzieś były badania, że lepiej jak słoma na wierzchu niż płytko wymieszana, ale to tylko ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rok do namysłu nad technologią:może zlecić usługę dwu-etapową.Ciągnik już ledwo zipie,na zmianę nie stać.

Gospodarstwo z wioski obok w uprawie pasowej od +/- 6 lat też słomę zbiera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Pałuczanin81 napisał:

@jarki-post był do zaopiniowania nie wyśmiewania.(1 punkt ostrzeżeń?)

@miwigos-dlaczego niezbyt korzystna?Słomę zbierają najpierw "po ludziach".

Ba!po sąsiedzku pole od 28.06 od jęczmienia leży w "uprawie zerowej"-

teraz wożą "koński gnój"-wymieszają talerzówką i "Czajkowskim" buraki na wiosnę.

W 2-3 dni po kombajnie nie sprzątną i tylko 1 beczka nie piemtam ile litrów coś koło 15 tyś ,to za mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Burak w nocy wykopany, dzisiaj gruber na 20cm 130KM ponad godzinę hektar miejscami kamieniołom. Jutro brona Amazone KG z siewnikiem talerzowym. 

Tak się zastanawiam -może trzeba było bez grubera??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po takich wykopkach wirnikowa mogłaby wystarczyć ale każdy lubi dopieścić 

Ja teraz żałuję że po grochu lepiej nie uprawiłem bo trochę się ciągło za stoptowym 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pokazywałem swoją zmotę  siewnikiem poplonów.

Nie sprawdziło się. U mnie za pazurami nie ma talerzy i rurki wysiewające przed wałem są błędem.  Powschodził ładnie łubin który lubi głębokie siewy. facelia poleciała nie wiadomo gdzie... Za rok poprawię. MIedzy czasie wpadł mi w ręce ( za darmochę ) siewnik talerzowy ten sam model co ten https://sprzedajemy.pl/siewnik-talerzowy-250-parczew-2-e30984-nr58904798. 

Ma więcej rdzy ale za to talerze są praktycznie nowe. Chcę tuż za talerzami zainstalować kółka dociskające na sztywno z redlicą i za tym jakiś zgarniacz. Myślę że dzięki temu głębokość siewu co za tym idzie wschody w moim bałaganie będą równiejsze. Siewnik mały bo tylko 2,2-2,4m zależy jak się rozstawi skrajne talerze.

 

. W sumie ma tylko siać gorczycę ewentualnie gdyby się coś z nią popierdzieliło to rzepak.  Siewnik ma fajną skrzynię zasypową praktycznie można wysiać wszystko co przy drogich nasionach rzepaku jest ważne. W mojej fionie  nie mam kółek do drobnych nasion i wysianie równo 4-7kg graniczy z cudem. Owszem wysieje na ha tyle ile trzeba ale w rządkach jest nie równo.  Siewnik ma pomykać za MF 255. Będzie ciągany raczej solo.

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do rzepaku bu zasiać równo te 40szt/m to trzeba dobre aparaty z kółkami do drobnych nasion czy coś lepszego. 

Siewnik talerzowy ciągnie się o wiele lżej, ale podnieść ciężko.

Można kółka z targu za 20zł lub dedykowane do siewnika 100zł i więcej. Jak ziemia nie za mokra nie trzeba żadnych grabek przy odpowiednim nacisku. Najlepiej redlice na równoległoboku.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No takie może ;) https://allegro.pl/oferta/kolko-do-hulajnogi-nl-300-230-pu-srednica-180-mm-7845705944

Kółko dość wąskie ale dzieki temu będzie zagęszczać małą powierzchnie. Za kółkiem chciałbym dać indywidualne grabki po to by zasypać luźną ziemią to co dociśnięte.  Przy wiosennych siewach przysypanie ubitej ziemi zmniejszy parowanie wody z jej powierzchni a co za tym idzie z okolicy ziarna.

Aparat ma ciekawy coś podobnego jak było w najstarszych poznaniakach ( chyba ), jedną dzwignią przesuwa się wszystkie kółka wysiewające zmienia się jakby jego szerokość. Kółka mają skośnie skręcone " ząbki " Zrobiłem próbę na minimalnym ustawieniu i wyglądała bardzo obiecująco.

Mam jeszcze trochę robót na podwórku przed sezonem zimowym i się za niego nie biorę ale nie mogę się doczekać.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam redlice od siewnika ruskiego SZU Koła kupiłem dedykowane do siewnika fortuna i jakoś nie mogę się za to zabrać. Coś w tym typie 

.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To z przymusu dobrze o tym wiesz, lubię orać, to mnie odpręża, pod warunkiem że dobrze idzie. Tak masz rację, nie mam o tym pojęcia. W tamtym roku spróbowałem pierwszy raz na odludziu i nikt nie wiedział, że jest nie orane (tylko kolega wiedział ale nie wygadał). Teraz to już po całości aż ludzie przychodzili i się pytali co ja nowego wymyśliłem, inni myśleli że tam jest nie posiane tylko uprawione :-). A jak się męczyli sąsiady to aż żal było patrzeć a ja tymczasem... cyk dwójeczka :-) No i chyba nie wyszło tak źle :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lenistwo się rozszerza :-).TU po dwóch latach pługa nie ujrzysz,jeden tylko Dr.inż. z Bydgoszczy się męczy na glinie.

Edytowano przez Pałuczanin81
:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, ikcomas napisał:

.... ludzie przychodzili i się pytali co ja nowego wymyśliłem, inni myśleli że tam jest nie posiane tylko uprawione :-). ...

U mnie zrobili sobie skróty przez pole myśląc, że tam nic nie zasiane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

LATA tylko jak siałem pierwszy i pierwszą pszenicę na grubera 

Sąsiad przejeżdżając obok widząc siewnik kopał rękoma w ziemi 

Nigdy nic się nie pytał i sam też nie zaczął tak uprawiać dziś już na emeryturze

Ja nigdy orać nie lubiłem już tak pozostanie pewnie i leniwy jestem ale sensu nie ma

Nawet trudno zrozumieć poco ryć po rzepaku czy grochu

Edytowano przez jarki
Grochu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się