rolnik311

Uprawa bezorkowa i uproszczona

974 postów w tym temacie

Sa wyplukane rowy po orce nawet glebokie na 50 cm. Gleba zbita duzo mocniej, wschody 30% tego co przy bezorkowym. Jak bede mial czas to zrobie zdjecie, ale wyglada to fatalnie.

Koledze robilem usluge siania to wyglada podobnie do mojego rzepaku. On chcial tez zrobic porownanie i czesc zaoral, tez duzo gorszy rzepak. 

A ktos tu pisal ze to nie jest rok na taka uprawe z tymi rowkami. Wyglada to duzo lepiej niz na orkowo. 

Rzepaki w mojej okolicy zasiane po orce sa poprostu do zaorania. Jedynie te bezorkowo rokuja jeszcze jakies nadzieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Struktura bez orania jest bardziej zwięzła a jednocześnie przypomina szwamkę 

Ten drenaż działa jak pisałem w dwie strony widać to podczas suszy i ulew 

Ale bez dobrego zmianowania to się niestety nie uda 

Pług zakryje większość błędów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci szczerze to nawet już nie sprawdzam ale około 15cm 

Wszystko zależy od warunków i po wymianie redlic czasem 8111 ma co ciągnąć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ci co drapią talerzówką do max 10 cm mają beton na polu i orze się ciężko ,właśnie kupiłem takie pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Drapać to się można po dupie a poważnie to tu też trzeba staranności 

Są przypadki że można na talerzówkę ale nie co roku 

Ludzie przesadzają z oszczędnościami 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze np.plodozmian rzepak-zboze-straczkowe-zboze nie trzeba wogole gleboko uprawiac, jesli oczywiscie bedzie sie robilo talerzowka w odpowiednim momencie, zeby nie bylo m.in za mokro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ubite Ropa EuroTiger też ma znaczenie?

Może i racja z tą próchnicą od kilkunastu lat z 0,5ha działki wywożę słomę, nie gnoję i mam przeważnie monokulturę pszenżytnią.Wapnowane rok temu.Nic ciężkiego nie ugniata,a i tak jest rzeczony BETON!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po dziesięciu latach warstwa uprawowa wygląda jak ziemia z worków 

Dlatego uważam że orka była wskazana chyba że ktoś głębiej miesza

Moje pH jest nawet ciut za wysokie na lepszej ziemi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pałuk, chociaż raz puść słomę w sieczkę i zostaw bez orki, to zobaczysz różnicę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Była różnica,jak był rzepak w zmianowaniu.Drogę sąsiad zaorał i muszę siać to co on-jeżdżę przez jego pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kawałek pola chcę obsiać koniczyną. W tym roku tak zrobiłem na najgorszej górce, gdzie kazdy kombajnista bał się wjechać, ja w zeszłym roku też bym się zes... i dlatego poszło 20 arów koniczyny. Rotacyjna jednak trzyma ciągnik przed wywróceniem i łatwiej to skosić, niż zebrać kombajnem. Na przyszły sezon chciałbym zrobić podobnie na innej górce. Dwa dni temu po raz kolejny wjechałem tam talerzówką i zauważyłem, że były dziki, mocno zryłyten kawałek. Obok mam żyto, pod które niestety orałem i praktycznie rycie kończy się w bruździe. Parę lat temu zauważyłem i ciągle się w tym utwierdzam, że nie ryją byle gdzie, tylko z reguły w miejscach, gdzie są larwy Phyllopertha horticola, czyli ogrodnicy niczylistki, a u nas nazywanej potocznie bukwitniakiem. I tu się zastanawiam, czy jeszcze dwu, trzykrotne talerzowanie do wiosny pomoże? Bo wolałbym nie orać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uprawa pomoze nawet w zimie pod warunkiem że błota nie będzie 

Dziki szukają smakołyków ryją tam gdzie znajdują 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli w razie późnej zimy jeśli jeszcze przynajmniej ze trzy razy w tym roku tam wjadę, to powinny se pójść do lasu? Oczywiście przekornie pytam. Ogrodzilem w tym roku ziemniaki siatką leśną. Dziki ją omijały, ale głupie spłoszone sarny przewracały siatkę co kilka dni i zanim naprawiłem, to dziki miały którędy wejść. Do tego obok pastwisko z larwami... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bywało że pod koniec roku a nawet w styczniu gruberowałem pod groch 

To były bardzo dobre pomysły mniej chwastów i nawozy wymieszane głębiej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Marecki  ogródź  pole z  larwami  siatką  leśną, wpuść  dziki zamknij  je w  ogrodzeniu  niech  wszystko  wyryją  jak  skończą  ubij na  kiełbasę :) Pole  będzie  czyste i  Marecki kiełbasą  najedzony  i  szczęśliwy:)

2 osoby lubią to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś pierwszy raz dziki w plenerze widziałem.Zmykało 6 sztuk,jak sąsiad QQ młócił.

Bezorkowo i w monokulturze jedna "HL-ka"czubata z 5ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taki co nie potrafi uprawiać orkowo bez pługa tym bardziej nie 

Tu trzeba się umieć z ziemią dogadać polubownie ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pod ozime zaorałem i widzę już teraz plusy, ale niestety minusy też. Pod jare wolałbym nie orać i będę do tego dążyć. A orać ze względu na dziki to byłoby chore. 

@grzegorzsoł, dobry pomysł. Chyba ze dwa lata temu 17 sztuk goniłem z mojego pola. Na parę lat by kiełbas było. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Większość chce efektu już tu i teraz najlepiej na wczoraj. Niestety w rolnictwie to nawet płodozmian to kilka lat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Normalnie "gó..no"zbieram-przy pasowej jeszcze mniej.

Prawidłowego zmianowania nie wdrożę ponownie,tylko buraki i zboża,zboża,zboża...jak to kiedys określiłeś.

Maszyn sam nie stworzę,a korzystanie z warsztatów kosztuje+ciągnik za słaby.Mam działki poniożej 5 ha i usługi też się nie kalkulują.

Ogólnie jestem na TAK,tylko generuje to więcej problemów niż korzyści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się