gom

Pogoda

6082 postów w tym temacie

A tak co nas czeka po 2050r 

Najkrótszy miesiąc księżycowy wystąpi w 2053 roku między nowiem w czerwcu i w lipcu, a jego długość sięgnie 29 dni 6 godzin i 35 minut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, ansu napisał:

tą datę wymyśliłem i podałem dla „beki”    

ale trafiłeś, bo jak zacząłem liczyć to mi tyle wyszło

21 godzin temu, suzin napisał:

Ja licze dwa cykle sześć lat chude potem sześć lat tłuste.

no i dobrze liczysz, bo to mniej więcej okres zmian na Słońcu, najpierw 5,5 roku wzrostu aktywności, potem 5,5 spadek czyli prawie 12.

21 godzin temu, suzin napisał:

Te 28 dni to coś jakby z biorytmów wzięte.

Kiedyś kobiety nie znając kalendarza patrzyły w Księżyc i wiedziały kiedy ;-)

Mniej więcej tyle liczy kalendarz Księżycowy, wszystko się wokół tego kręci tylko liczba miesięcy nie pasuje. Moim zdaniem powinno być ich 13, wtedy by prawie równo z Księżycem szło. Tylko ta trzynastka uznawana jest za liczbę zła, ciemności, szatana itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak w kalendarzu żydowskim. Tam miesiąc zaczyna się od nowiu księżyca. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ikcomas  To by oznaczało że co, wszystkie w jednym czasie ?

Edytowano przez suzin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Marecki tak, to jest prawidłowy kalendarz - ten nasz jest nielogiczny. Ba idąc dalej - aktywność słoneczna podawana jest właśnie w cyklu 13-miesięcznym, gdzie na każdy przyjmowane jest 28 dni

@suzin nie, chodzi o fazę Księżyca - są różne przecież

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rok hebrajski dzieli się na 12 miesięcy liczących 29 lub 30 dni, ponadto co trzy, rzadziej co dwa lata, dla zrównania cyklu solarnego z lunarnym dodawany jest dodatkowy, trzynasty miesiąc – zwany adar szeni (adar II). Drugi adar dodawany jest w ramach 19-letniego okresu (cykl Metona), obejmującego następujące po sobie lata, a dodawany jest zawsze do 3, 6, 8, 11, 14, 17 i 19 roku tego okresu. Poszczególne miesiące rozpoczynają się od nowiu księżycowego (Rosz chodesz)

To pierwsza z brzegu definicja ich miesięcy, z Wiki. Jak się tak trochę wgłębić w temat, to łatwo można zauważyć, że oprócz bazowania na księżycu ich miesiące miały dość ścisły związek z rolnictwem, z uprawami, porami prac w polu itd. Ten kalendarz jest bardziej ludzki, chłopski (bez złych skojarzeń). Nasz kalendarz obecny to nawet trudno określić, bo niby juliański, ale jednak gregoriański (bo papież musi nawet w tej kwestii zaistnieć), dlatego lepiej używać określenia słoneczny. Fakt, że Izrael leży w innej części kontynentu i ma inny klimat, ale dość łatwo uporządkowali temat. Nawet zresztą początek dnia liczony od zachodu słońca. Nie masz zegarka i wiesz,że już jest jutro, a u nas przed północą i po północy jest ciemno. Ale wiadomo, przelicz tu teraz nasz system na ich przy wypłacie trzynastek ;) Dałoby się, tylko po co, skoro kiedyś kalendarz był dla ludzi, a dziś to jedynie dla pieniędzy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My TU @miwigos myślimy o pieniądzach-to nie zrozumiemy filozofii.

Zapowiadają się magiczne Święta-pogoda będzie sprzyjać spacerom...od telewizora do lodówki.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Pałuczanin81 napisał:

My TU @miwigos myślimy o pieniądzach-to nie zrozumiemy filozofii.

Zapowiadają się magiczne Święta-pogoda będzie sprzyjać spacerom...od telewizora do lodówki.

 

Tepmeratury będą na plusie radze spacer od końca wioski do końca,bedzie zdrowiej i z dwie godziny Ci zejdą,a pierwszego zdania nie będe komentował

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pałuczanin przez dwie godziny by nie obszedl całej wioski raczej,a te co wymieniłes takie rozciągnięte,japotrzebujedobre pól godziny spacerkiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja wieś jest taka długa że autobusy otwierają tylko pierwsze drzwi 

Spacer to bardzo dobry pomysł ale w deszczu już nie dla mnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, miwigos napisał:

Tepmeratury będą na plusie radze spacer od końca wioski do końca,bedzie zdrowiej i z dwie godziny Ci zejdą,a pierwszego zdania nie będe komentował

Miałem siebie na myśli,choć chylmy czoła przed @Marecki-za jego CZAS i wiedzę.Wieś moja(wg wodociągu)ma 16 km.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To za dnia tych 2x16km nie obejdzie

Podobno ma być kolejna zima stulecia z Wigilią bez śniegu czy nawet przymrozku, a do wiosny temperatura nie powinna spaść poniżej -10C 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pałuczanin81 napisał:

chylmy czoła

Z tym bym uważał, szczególnie jak siedzisz przy stole, albo biurku, bo można je nieźle potłuc ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, ansu napisał:

To za dnia tych 2x16km nie obejdzie

Podobno ma być kolejna zima stulecia z Wigilią bez śniegu czy nawet przymrozku, a do wiosny temperatura nie powinna spaść poniżej -10C 

Mi taka pasuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się