Koksilato

Stan ozimin

1579 postów w tym temacie

nie panikuj  ???

ja uważam że wczesną wiosną niema nic lepszego jak dopalacz w postaci saletry amonowej  ???

 

moje oziminy to rewelacja pod każdym względem

co do chwastów to opryskane choć trochę późno :-\  większość expertem,

na jęczmieniu widać jakieś tam działanie  :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak ale jak znowu spadnie tyle śniegu co w tamtym roku to kiedy ja wjadę, w maju? A saletra na zamarzniętą chyba się raczej ulotni co?

U mnie nikt nie pryskał, chyba że Gleanem przedwschodowo. Wiesz przecież, że ja to już prawie na Syberii mieszkam  ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W pszenicy bardzo słabe wschody oczywiście brak opadów plonów wysokich nie będzie inaczej ma się sprawa z rzepakiem jest bardzo ładny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żeby tylko nie przeholował bo chyba jest zbyt ładny, dawno takich nie widziałem jesienią  ???.

U mnie pszenica zaczyna lekko się zazieleniać ale na zimę by się przydało żeby miała chociaż ze 3 liście  :-\

Opady przez ostatnie 2 miesiące nie przekroczyły 20 mm a w lipcu i sierpniu 10 razy tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rzepak ma 12 liści i grubą  nisko osadzoną szyjkę {po brasifunie a mówili że to lipa}myślę że jest idealny  ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, a tak się martwiłeś. Czasami jednak warto zaryzykować i dać wiarę ulotce. Jednak ubezpieczyć to chyba mus bo szkoda jak taki ładny miałby się zmarnować  :-\.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jednak ubezpieczyć to chyba mus bo szkoda jak taki ładny miałby się zmarnować  :-\.

 

Słusznie kolega prawi - po tym co pogoda ostatnimi czasy wyprawia bez ubezpieczenia upraw to jak gra w ruską ruletkę  :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przejechałem wczoraj kawałek krajową 5 i widać że w zbożach na górkach i w bryłach coś się zieleni  :-\

tylko żeby przezimowały to może obejdzie się bez przesiewów

 

bardzo dziwnie wyglądają rzepaki choć są wyrośnięte to widać niedobory przede wszystkim fosforu, obserwuję taką jedną plantację była bardzo wcześnie siana do pewnego momentu wyglądała zarąbiście a teraz jest chyba najgorsza w okolicy{czerwona} po prostu zabrakło nawozu moim zdaniem jest zagłodzona i facet już ją skazał na góra 2 tony  ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może jest trochę lepiej teraz, choć zależy od regionu, susza fizjologiczna dała się we znaki oziminom, to jest fakt, wydaje się, że kłopoty mogą być, wieje, wysusza glebę, jak złapie ostro mróz, to będzie nie za ciekawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bo bardzo mocno wyrosły i zżarły sporo nawozu

następnie przyszła susza i składniki stały się trudno dostępne

ogólnie na plantacjach gdzie zasobność jest wysoka wygląda to przyzwoicie ale na słabych to tragedia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To moja pszenica pod koniec listopada. Cieniutko  :-\ ale system korzeniowy ma niezły, część korzonka się nawet urwała.

post-3364-1325010852,16_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to rzepaki (już nie moje). Na pierwszym zdjęciu do niedawna było nieźle ale teraz widać braki fosforu a nieopodal już innego rolnika  ???

Nie widziałem jeszcze takich wyrośniętych przed zimą. Jak to przezimuje? Na tym polu jeszcze jakieś 7 lat temu rosły samosiejki drzew a teraz?

post-3364-1325010852,21_thumb.jpg

post-3364-1325010852,27_thumb.jpg

post-3364-1325010852,32_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moja pszeniczka jako jedna z nielicznych w okolicy jest piękna {bez orki} :)

a rzepak to jak ten ze zdjęcia 2i3  {po pługu i bez}ma szyjkę nawet 15-16mm

naprawdę rewelacja, dawno takich nie miałem o tej porze  ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To gratulacje! Skoro wiosny zasil go porządnie bo już na pewno sporo zjadł NPK i zacznie ginąć w oczach. Tak samo było z pszenżytem kolegi w tamtym roku (najładniejsze w okolicy). Posiał bardzo wcześnie, na zimę ładnie się rozkrzewiło a wiosną zaczęło słabnąć i w żniwa nie było czego zbierać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak przezimuje to myślę że będzie O.K. :)

tylko saletra i ochrona,

pozostałych składników na pewno mu nie zbraknie  ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy zboża przeszły już jaryzację? Jeśli tak to niedobrze bo przy tych temperaturach zaczną strzelać w źdźbło a potem mróz je załatwi, no chyba że to koniec zimy. Gdyby to był luty to pewnie podczepiałbym już rozsiewacz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej jeszcze nie przeszły, potrzeba kilku tygodni nieustannie niskiej temp., a jest trochę w kratkę. No i sama jarowizacja nie jest wystarczającym sygnałem do strzelania w źdźbło, potrzebna jest jeszcze odpowiednia długość dnia - przynajmniej u pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zboża raczej nieprzeszły ale one są zwykle małe{podrosną} i powinny sobie poradzić

bardzo mnie martwią rzepaki te które są w pięknym stanie po tych przymrozkach nieco siadły ale co zrobią teraz ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oziminy od dzisiaj są przykryte ładną białą poduszką :)

oby tak dalej, choć gdzieś czytałam że wcale nie jest tak wesoło :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było aby najpierw troche przemroziło ziemię a dopiero później przykryło śniegiem, bo tak może być nie wesoło, na moim terenie narazie śniegu brak temperatury w nocy ok -1 w dzień 4 stopnie. Dziwna ta zima nawet gorczycy na poplonach nie zmroziło trzeba będzie talerzować i dopiero gruber przed siewem, a tak byłoby jednym przejazdem ale jeszcze luty przed nami i wszystko się może zdażyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się