Koksilato

Stan ozimin

1579 postów w tym temacie

Odrosty łącznie po 5 dniach wolnego podnoszenia temperatury

@barts, Ty jesteś od rzadkich siewów ;) będzie coś z tego ?

Wiem wiem przyjmijmy że zostanie około 100/m2 równo rozmieszczonych

 

Z tymi 1,5tonami to przyjąłem średnio bo były place

On twierdził 3 bo "te puste place nie warto liczyć" :D

z doświadczenia powiem tak nie warto zostawiać przemrożonego rzepaku czy też zboża o ile rzeczywiście wam pomarzło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie robi usług :lol: , po odliczeniu ścieżek, placów to super by klient wychodził ...

 

@jarki

 

Wystarczy 50 roślin dobrze rozmieszczonych, ale muszą być zdrowe i silne a tego o tych ze zdjęcia powiedzieć nie można... Kiedyś sąsiad na skraju okrasił pszenice jak rzepak pryskał, i zostało może 10-15 roślin , efekt kępki niesamowicie zdrowej pszenicy z ponad 30 kłosami z rośliny, miała 40 cm wysokości , w takim łanie można iść po taniości jak jeszcze przedplon dobry, nawet sam oprysk na chwasty z kropienia mógł by wystarczyć

 

Rośliny martwe wyglądają podobnie jak u mnie w pierwszym teście, tylko tam szok termiczny mógł wchodzić w grę

 

Kolejny test pszenżyta pierw 48 godzin rozmrażanie w około 2 stopniach, następne 24 w około 10 stopni, dziś rośliny przygotowane i pod ręczniki,

Na razie pozytywnie po godzinie odrosty ok 1 mm, bardziej miarodajne wyniki jutro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mam nadzieję że testy obarczone są małymi błędami

Na naszą korzyści i że choć ta ładniejsza da radę

Za tydzień będą warunki do odpowiedniego wykopania roślin

 

Odnośnie tej pszenicy sąsiada gość to bajkopisarz

Rok wcześniej tam rosła kukurydza piękne były trzy rzędy

Przez całe pole przy granicy (@ikcomas widział) :D

Ogólnie wtedy nawet pozostawione pszenżyta sypały do 4t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, a to był chyba dobry rok na QQ akurat, u nas trzaskali rekordy wtedy. To był ten sezon co przesiewaliście rzepaki no nie?

Wracając do głównego tematu wątku ja się wstrzymam z kolejnymi testami. Mniej więcej wiem na czym stoję. Po odwilży może znowu przyjść mróz, potem odwilż i tak wkoło. Najbardziej mi szkoda rzepaku i chyba dlatego nie mam już sił ani ochoty cokolwiek sprawdzać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak to była wiosna 2011 u nas właśnie wtedy były najgorsze rzepaki

Co ciekawe wydawało się że jest dobrze bo przetrwały zimę z pełną obsadą

Miały kompletnie uszkodzony system korzeniowy a wiązało się to z mokrą jesienią

Siewy były opóźnione w błoto rośliny ukorzeniły się bardzo płytko

Wszyscy pozostawiali plantacje i robili sobie nadzieję a w żniwa był SZOK

Tak jak mówisz qq biła wtedy rekordy

W kolejnym sezonie wymarzło właściwie wszystko bynajmniej tak myśleliśmy

Ja znów zwlekałem z przesiewem rapsa i tym razem była to dobra decyzja

Oczywiście mówię tu o moim rzepaku (plon był na poziomie dobrego jarego)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aklimatyzacja pszenżyta przebiegała: 48 godzin rozmrażanie w około 2 stopniach, następne 24h w około 10 stopniach, następnie część właściwa testu, efekt po 24h .

Wnioski:

- wiem że nic nie wiem :lol: poprzednio było 45% żywych bez aklimatyzacji

-100% roślin żywych, z każdego źdźbła coś ruszyło

- prawie na wszystkich roślinach, niektóre źdźbła ponad 20mm odrostu, najsłabszy odrost na najstarszych i najgrubszych źdźbłach

 

elpasotusbg.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odmiana Elpaso w skali ma niby 4 , kiedyś miała 4,5 tzn przed 2012 rokiem, pszenice darowałem sobie z uwagi na odwilż która nadchodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po teście pszenżyta nie wiem sam do końca co myśleć o tych całych testach,

tak patrząc na test jarkiego zastanawiam się czy i u niego test jest reprezentatywny.

Może się okazać że nie wymarzło nic tylko testy o kant..... potłuc :P

 

Pszenica julius 5 , arkadia 6 więc tam może być tylko lepiej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

o arkadię to wogole nie martwiłbym się

o juliusa może troszkę ale małe prawdopodobieństwo że wymarzł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tak do końca nie ufał bym tym testom,idzie odwilż i wszystko się okaże sam nie wiem czego się spodziewać. Dodam że posiana pszenica FIGURA i pierwszy raz w tym roku SKAGEN ale i tak najbardziej martwi mnie rzepak :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie, jak ktoś gada, że testy są błędne, że nie warto ich robić, że będzie dobrze...

Może są błędne itd, ale na pewno nie wykiwają Cię w drugą stronę, tylko pomogą ocenić stan plantacji. Dziwne byłoby, że każdy akurat wykopał martwe rośliny do testu, a w polach zostały same zdrowe i palące się do życia. Robiąc test można określić, czego się spodziewać wiosną, a nie tylko gadać, że testy są do doopy.

Odwilż idzie - niestety. Ma być nawet 10 stopni. Przecież to chore o tej porze roku. I straty mogą się jeszcze zwiększyć przez to. Ale widzę, że niektórym to jakby na rękę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja z końca drugiej dekady listopada jest bez szans, nawet nie myśle o testach. Nie dziwi mnie że są tacy co mówia żeby sie nie przejmować. Kilka lat temu tez tak mówili a potem sprzedawali jarke no dwa kola. Przy okazji jeszcze tera za bezcen kupują ile się da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego nikt tu nie mówi że testy są błędne? Ale ja na przykład po zrobieniu testów nie odważył bym się na dzień dzisiejszy by zlikwidować swoją plantacje,tym bardziej że jest na to jeszcze trochę czasu(no chyba że ruszasz już N ) a najlepszy test to odwilż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie mówię, że na podstawie testów w czasie odwilży jadę orać ozime. I nie chodzi mi bezpośrednio o Ciebie, co mówisz o testach. Ale są tu tacy, według których mrozy nie zrobiły żadnej szkody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no ja zawsze coś tam zostawiam jarych w tym roku zostało mi z jarych z 10 ton tybalta i kilka jęczmienia ale jak coś u kuzyna magazyny pełne jęczmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się