966 postów w tym temacie

Nie możemy pozwolić na robienie nas w chuja przez producentów środków do produkcji rolnej 

Szlag mnie trafia też jak słyszę o PATRIOTYŹMIE przy kupowaniu produktów 

Często te same pijawki sprzedają Niemcom lepszy towar taniej  

 

Dla ścisłości bardzo dobry superfosfat 

http://www.nawozy.pl/wp-content/uploads/2016/06/Certyfikat-_superfosfat-granulowany_PL_-04_2019.pdf

Edytowano przez jarki
Szlag

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, my dokładnie wiemy o co ta dyskusja była, trafiliśmy na jakiegoś osobnika ściśle związanego z produktem (dystrybutor, producent, bądź oślepiony rolnik). Każdy z nas wyraża tu własną opinię, czasem subiektywną ale zwykle podpartą argumentami. Aby unikać sytuacji jak w naszym polskim parlamencie, unikajmy wdawania się w dyskusję z takimi gadzinami.

PS Jaki jest efekt całej interwencji? Myślę, że więcej osób szerzej otworzy oczy na nawozy i zacznie czytać etykiety. Dziękuję @Raps istotnie wpłynąłeś na świadomość krążących tu użytkowników. 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@airforce one-tylko chciałem zasygnalizować,że @jarki-

słusznie od dawna twierdzi iż taka kupa ma większą zawartość niż nie jeden nawóz :D

Teraz trzeba by przeliczyć cenę nawozu i dostępność składników..

Czy związki rozpuszczalne w kwasach i cytrynianie to są całkowicie niedostępne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są dostępne, jednak po znacznie dłuższym czasie niż te rozpuszczalne w wodzie. Jest to wypadkowa wielu czynników i tak naprawdę trudno określić czas działania, te w cytrynianie można liczyć że w jakiś znaczący sposób będą źródłem składników dla roślin w cyklu 2-3 letnim. 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czasem trzeba użyć mocnego słowa żeby podkreślić że mamy do czynienia z kłamstwem 

 

Nawozy rozpuszczalne w cytrynianie nadają się do sypania na zapas ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko w lubofosach są trzy grupy związków rozpuszczalnych:w kwasach,w cytrynianie i w wodzie

Polifoski mają dwie ostatnie grupy?

Za Lubofos R 950zł /2.5%,Ultra 8 1410zł/19%

 

Edytowano przez Pałuczanin81
ale nam forum zawrzało!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kogoś uraziłem małorolnym ,to sory ,nie miałem takiego zamiaru,ale jak mam siać lubofosu 600 kg ,to w ultra ,czy polifosce mam te same składniki przy 400 kg ,takm na oko strzeliłem i w dodatku gorzej rozpuszczalne w wodzie ,czyli jak rozsiewam rocznie 30 ton ,to lubofosu musze rozsiać 45 ton ,na samym starcie porażka,nie licząc nawet rozpuszczalności ,nawóz przywiozą na podwórze ,ale trzeba rozładować ,zmagazynować ,ponownie załadować i rozsiać,tak jak pisałem wolał bym nawóz o zawartośći 100 % składników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, przem napisał:

600 kg polifoski....pod rzepak? grubo  u mnie max 350 Polifoski 6 i to w dodatku nie liczni, standard pod rzepak 250-300 i około 150 pod pszenice.

Pamiętaj, że dużo sypiemy bo dużo zbieramy(albo chcemy zbierac). Np. po rzepaku nie stosuje potasu pod oziminy, może coś skuszę się wrzucić wczesna wiosna jesli przezimuje ale maks 30-40 kg K20. Przeważnie szukam w nawozach Mg bo jednak gleby moje bardzo ubogie w ten pierwiastek. A jak czlowiek robi badania na zasobnosc gleby to jednak potas cięzko utrzymac na wysokim poziomie po zaprzestaniu stosowania(zmniejszonych dawkach) przez jakis czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie jesteś w stanie urazić ;) Mogą to tylko uczynić bliscy mi ludzie 

Chodzi o to że Ty jak większość tak zwanych dużych rolników pozostałych uważacie za głupców

Dopiero co pokazał to ten nawiedzony wielbiciel Lubonia :D :P

A ja Wam mówię że superfosfat prosty również ten z Lubonia to Bardzo dobry nawóz 

@miwigos Kolego policz sobie dobrze dając 120 czystego fosforu z tego wyśmiewanego 

Masz 80kg S czystej siarki, fosfor też cały przyswajalny i jeszcze trochę wapnia 

Od dawna rozważam powrót do superfosfatu (nie mylić z zubożonym 40%) opisywałem to gdzieś 

Ale potrzebuje Mg a i dostępność superfosfatu jest kiepska choć do zdobycia 

 

Muszę jeszcze dopisać że nikogo nie zamierzam przekonywać 

Tylko chcę pokazać że nasi Rodzice sypali bardzo dobry fosfor ;) ;)

 

A @miwigos zakończmy proszę temat kto ma CO większe ;)

 

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lubofosy w ktorych forma chemiczna fosforu jest fosforyt czesciowo rozlozony ma  tylko 2,5 % pieciotlenku fsforu rozpuszczalnego w wodzie, moze i dobry nawoz na minimum srednia zasobnosc gleby ze wzgledu na rzepak ktory potrzebuje miec rozlozony dostep fosforu w calej wegetacji. Ale podkreslam przy niskiej zasobnosci to zabojstwo. i nie wiem jaka jest akualna cena ale podobne nawozy chyba ma timac.

 

Ogolnie to stosuje superfosfat prosty granulowany, jest jescze Lubofoska 3.5 10 20 z 10 % rozpuszczalnego w wodzie na bazie superfosfatu prostego wymieszanego z chlorkiem potasu i siarczanem amonu.

Powoli rusza dyskusja na temat nawozow fosforowych gdzie one maja zawartosc szkodliwego kadmu, a najczystsze sa zloza z rosji i to co ma Yara


Fajne nawozy ma Phosagro Ultra 8 i 10 i Yara. I ewentualnie polifoski i dap.

 

Ciekawi mnie w superfosfacie siarczan wapnia, producent mowi ze siarka jest dostepna przez caly okres wegetacji, ale ja na swoich polach jeszcze nie probowałem zastosowac w pierwszej dawce nawoz azotowy w siarka .

I to chyba moj blad bo polaczenie siarczanu amonu z siarczanem wapnia pokazuje rycina ponizej.

Ryc_81.jpg

 

a plon rzepaku w tym roku od 31 dt na polu z kiła do 46 dt. Moze wspomogl by chociac o 100 kg siarczan amonu zastosowany w 1 strzale.

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ofertę nawozów z Luveny widzę dwie grupy nawóz 

Grupa o kolorze brązu te wydają się ok tylko cena ?

I grupa niebieska jak dla mnie nigdy przenigdy !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Phosagro ma też nawet potasowy(ultra K),  bardzo podobny do korn-kali, nawet trochę większa zawartość. Ciekawe czy cenowo konkurencyjny

 

Co do superfosfatu, nawóz ok ale gorzej jest mi znaleźć właściwy moment zastosowania. Przedsiewnie fosfor ok pod oziminy ale moim zdaniem siarka się zmarnuje(duza jej czesc na pewno). Chyba pod jare uprawy bardziej przydatny

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w superfosfacie masz siarczan wapnia czyli gips. I teoretycznie ta siarka sie nie marnuje tylko jest w calym okresie wegetacji pobierana.

dlatego tez zwie sie nawoz siarkowo fosforowo wapniowy z balastem wapnia i siarki

U mnie zasobnosc w magnez spada wiec trzeba w 2018 sie tym zajać.

Edytowano przez ikcomas
Nie cytuj poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ruski rozszerzają ofertę jest ultra kali i ultra korn (qq) 

Tylko chyba jeszcze w sprzedaży nie bo certyfikatu UE brak ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom tylko gdzie tu ekonomia?  chociaż z jednym się zgodzę na północy macie większą cenę przez bliskość portów, więc podobny zysk z ha.

Również jak Ty po rzepaku i QQ nie stosowałem żadnych nawozów NPK  pod pszenice a to wszystko przez:

-dostępność nawozów mineralnych z Polifosek itd itd w 2 i 3 roku od zastosowania 

cytat "Fosfor dostarczony w nawozach mineralnych w pierwszym roku po zastosowaniu pobierany jest przez rośliny tylko w 20‑30%, z kolei z nawozów organicznych i naturalnych w 15‑25%, reszta przechodzi w formy trudno dostępne."  I "Rośliny nie pobierają całej puli składników z zastosowanych nawozów mineralnych. Jednocześnie stopień wykorzystania poszczególnych pierwiastków jest różny. W przypadku azotu będzie to 50 proc., fosforu - 35 proc., a potasu - 60 proc"

zawartości składników pokarmowych w słomie które przy wyższych zawartościach w glebie w zupełności pokryją zapotrzebowanie pszenicy 

large.sloma_skladniki-pokarmowe.jpg.10200258c536940b33489dc1c1dfc2c7.jpg

 

 

Ale w  tym roku zmieniam trochę nawożenie a to wszystko przez bardzo ciekawa informacje która dowiedziałem się przypadkiem  polega ona na tym aby wczesna wiosna rozsiać  dodatkowo na rzepak 60-70 kg Potasu i na pszenice jak sam napisałeś  30-40 kg,

3 różne osoby które spotkałem od września  mówią mi że mają zwyżkę plonów po zastosowaniu na wiosnę potasu. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro przykładowo w trzy letnim płodozmianie raz nie sypie PK 

To kiedyś trzeba to uzupełnić i najlepiej dla rośliny z dużymi wymaganiami 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mój płodozmian od 2012 rzepak -pszenica-kukurydza-pszenica-rzepak +plus od 3 lat obok kukurydzy soja wcześniej 2 lata pszenica i rzepak 

tak jak mówisz Polifoskę sypie co drugi rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja sypie co roku ,na rzepak troche więcej niż pod pszenice ,po burakach ,100 kg polidapu,zasobność średnia,jak po badaniach jest wysoka ,to pod pszenice nie sypie, w rzepaku K na wiosne nie daje bo plony nie są wyższe ,może dlatego że zasobność mam OK ,wole co roku sypać ,żeby zasobnośćv była cały czas na przyzwoitym poziomie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu wspomniał o nowych normach odnośnie kadmu 

http://www.energetyka24.com/705196,fosforowy-lewiatan-chce-polknac-polska-chemie-co-wiemy-o-spolce-fosagro-analiza

FosAgro to oczywiście PhosAgro

Nasi kupują fosfor w Afryce to teraz będą chyba nawozy tam wywozić 

 

Edytowano przez jarki
Murzyni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja jestem za phosagro zeby zrobili konkurencje naszym nabijakom , i yarej.

 

Tylko zeby kupujac nawozy od phosagro to tylko u dystrybutora z renoma a nie jakis tam wynalazkow firm udu ś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem optymizmu i nadziei  jaką @jarki od jakiegoś czasu zaraża wszystkich :D

 

Saletra wysiana obecnie już działa ?  ciekawe jak duże straty N są obecnie jak sobie leży na słońcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@barts-też liczę,że experci potwierdzą NISKIE PLONY rzepaku.

Mam zeszłoroczne w depozycie to może cena podskoczy?-zrozum NAS :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Pałuczanin81, @R-w, prowadzę gospodarstwo, studiuję rolnictwo i staram się mieć pojęcie o tym co robię. Przedstawiciele handlowi nie przepadają za mną ani ja za nimi. Azot w formie azotanowej wg mnie jest najgorszą i najmniej efektywną formą azotu ale nie mamy w tym miejscu zbyt wielkiego pola do popisu. Odnosząc się do publikacji i badań  naukowych forma saletrzana działa do 4 tygodni, amonowa do 6, amidowa do 8. Dodam jeszcze że wbrew powszechnej opinii najbardziej zakwasza forma amonowa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się