966 postów w tym temacie

2 godziny temu, barts napisał:

Jestem pod wrażeniem optymizmu i nadziei  jaką @jarki od jakiegoś czasu zaraża wszystkich :D

 

Saletra wysiana obecnie już działa ?  ciekawe jak duże straty N są obecnie jak sobie leży na słońcu

Piszę co widać i tu nie trzeba było jakimś expertem 

Jest tak jak Kolega wyżej pisze ale azot musi być żeby go poczuł 

Straty obecnie u mnie są nawet mniejsze bo mokro i zaraz się rozpuszcza

Przynajmniej odpływu powierzchniowego brak 

 

@wojtek_rolnik moim zdaniem nawozy działają DUŻO dłużej 

Jestem tego nawet pewien po wieloletnich obserwacjach

A publikacje i badania takie jaki zleceniodawca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@wojtek_rolnik-dużo stosuję mocznika,a co sądzisz o saletrzakach też 8 tyg.zanim gips uwolni azot

źle by nie było gdybyś lokalizację w profilu wpisal i wpadał tu częściej.Łepskich/łebskich ludzi nam potrzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Długość działania każdej z form zależy również od rodzaju gleby i podglebia więc każdy może przyjąć odchyłke zależnie od warunków gospodarowania. Nie mam długoletniego doświadczenia i ciągle się uczę,  więc wybaczcie jeśli gdzieś się mylę. 

 

Mocznik daję na drugie dawki w rzepaku i zbożach, przedsiewnie pod jare, kukurydze i na razie nie widzę wad tej technologii. Saletrzaki, zamiast karbamidu jak w saletrach, wypełniacz mają w postaci mączki dolomitowej. Polskim brakuje jeszcze trochę do Yary CAN ale rozpuszczalność Salmagu jest do zaakceptowania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co powiesz dawka 150 N początek marca na rzepak ,przesiany bo wymarzł ,zasiana pszenica jara plon ponad 7 ton ,urosla bez nawozu,według twojej teori w maju nawozu na polu nie było juz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o sytuację gdzie azot jest pobierany przez rośliny. W przypadku wymarznięcia forma amonowa i amidowa nie ulegają wypłukaniu w głąb profilu glebowego, ani nie wyparowują do otoczenia w przypadku suszy. Wymarznięty rzepak zawsze zostawi po sobie materię organiczną, zbudowaną jesienią. Raps szybko się mineralizuje,  pozostawiając roślinie następczej sporo łatwo dostępnych pierwiastków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@wojtek_rolnik

Każda forma azotu ulega wyplukania w głąb profilu glebowego, amidowa najwolniej i nie możesz zaprzeczać temu. Bo co za różnica czy rośnie rzepak dalej czy wymarzl i tak azot będzie wyplukiwany jak będzie padał o w glab profilu glebowego

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To o czym mówię opiera się na wiedzy czysto teoretycznej. Nie mam pojęcia czy rzeczywiście tak jest i możliwe że masz rację. Wydaje mi się, że mało który z nas ma możliwość żeby to sprawdzić, więc po prostu ufam, póki co, badaniom naukowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaraz będzie hejt na mnie ale niech tam. Już w tamtym roku to zauważyłem ale chyba nikt tutaj tego nie przyjmował do wiadomości. Saletra bardzo szybko się kończy, to widać wyraźnie w maju. Co z tego, że działa od razu jak potem są niedobory? Mocznik kiedyś stosowałem właśnie na drugą dawkę ale jego higroskopijność powoduje duże straty i znowu wracamy do tematu krytykowanego RSM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie tak. Na pierwsza dawkę jak rośliny słabe lub wegetacja późno się zaczyna to saletry nic nie pobije. Rośliny w dobrej kondycji, wegetacja startuje wcześnie to RSM. Na II dawkę zawsze RSM będzie najlepszy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@wojtek_rolnik Azot jest pobierany przez rośliny w formie azotanowej w ok 70-80 % całkowitego pobrania, bez względu co zastosujesz. Wszystkie przemiany azotu w glebie (pożądane) prowadzą do tworzenia azotu azotanowego, więc nie obrażaj się tak na tą formę bo dzięki niej rosną rośliny na Twoim polu. Terminy które podajesz działania azotu, są orientacyjne i źle to interpretujesz. Z Twojego rozumowania wynika że gleba jest środowiskiem jałowym gdzie azot nie jest wiązany dłużej niż na 8 tygodni, a co kolego z azotem mineralnym? Rozumiem że to mit, popularyzowany przez ekologów żeby rolnicy nie kupowali nawozów a Ty w te bzdury nie wierzysz?:) Myślę, że warto byś poczytał wszystkie tematy związane z nawożeniem na tym portalu, póki co wiesz że dzwoni ale jeszcze nie wiesz gdzie (nie chwal się że studiujesz, są tu tacy co nie mieli możliwości a wciągnęliby Cię nosem). Nie krytykuj handlowców, mogą Cię wiele nauczyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak tam ceny nawozów?

Z saletrą Anwil jest kiepsko na dziś braki towaru 

Jeszcze gorzej z NPKami Ultra 8 cena około stówki do góry 

Proponują białoruskie NPK około 110 zł taniej od ultra 

Natomiast nasza szóstka  około 40 zeta droższa od białoruskiego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

polifoska 6-1310 

SALETRA- 810

POLIFOSKA 21-659 ,WSZYSTKO ZAMÓWIONE ,CENY NETTO,saletre mogłem za 790,ale nie podjołem decyzji w 2 godziny i juz nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiadomo CO będziemy siać i czy nie zmarznie,wyschnie,a już nawozy?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem co zasieje ,nie wiem czy coś sprzątne,lepszej ceny już nie będzie raczej,koledzy nie kupują ,czy nie chcą się pochwalić ,ja zawsze kupuje o tej porze od kilkunastu lat ,nigdy nie straciłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tylko RSM w żniwa kupuje, reszta nawozów staram się do początku grudnia załatwić na przyszły sezon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tylko NPK siejesz pod rzepak?

Widze że nikt nie chce sie pochwalić za ile kupuje ,czyżby wszyscy czekali na lepsze czasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sierpniu kupuję NPK z Lubonia lub inne "skalniaki" pod rzepak,

to  od razu pod oziminy,w listopadzie/grudniu podstawowe azoty na wiosnę w P.Z.Z.-ach

resztę na bieżaco w Damaszku lub Sarbinowie!nigdy zapasu nie robię,wyznaję zasadę:"memento mori".

Nikt po mnie gospodarzył nie będzie:ja stary,żona z miasta,a dzieci małe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 @miwigosNPK sieje wyłącznie pod rzepak oraz pod kukurydzę na moich ziemiach nie ma sensu ładować ich ponieważ przedplony zostawiają bardzo dobre stanowisko pod pszenicę, lepsze rozwiązanie wapno które odkwaszą ilość azotu oraz siarki zastosowanej pod rzepak, również jak są warunki i czas sieje wapno po QQ na rozkład resztek pożniwnych aby była lepsza mineralizacja itp. 

jutro będę miał wycenę RSM oraz kilku rodzajów wapna weglanowego

Edytowano przez przem
a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, miwigos napisał:

 

Widze że nikt nie chce sie pochwalić za ile kupuje ,czyżby wszyscy czekali na lepsze czasy

Lepsze czasy już były 

Głowa do góry najgorsze jeszcze przed nami

O cenie nie będę wspominał bo przy moich ILOŚCIACH nie mogę się równać z Tobą

Jestem zadowolony bo udało mi się zdobyć ultra 8 w ciut wyższej cenie od ubiegłorocznej 

A dałbym nawet stówę więcej niż za naszą szóstke bo to dużo lepszy nawóz

Wie ktoś co się dzieje w tym temacie dlaczego taka nagła zmiana ceny 

"Dobra zmiana" coś namieszała czy ruskie znaleźli lepszy zbyt 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ma to związek z mieszaniem się łunii w sprawie wprowadzenia limitów kadmu w fosforytach; jedyne złoża o niskiej zawartości kadmu są w Rosji. Takie manewry zawsze ale to zawsze kończą się tak samo. Przeciwko tym przepisom jest właśnie Polska wspierana przez Hiszpanię, Portugalię, Irlandię, Bułgarię i Rumunię bodajże. W skali globalnej rośnie import nawozów do UE a tu już znane prawa rynku: popyt rośnie to ceny do góry. Jeszcze trzeba na to szerzej spojrzeć wojna gospodarcza pomiędzy Rosją a Ukrainą też daje się nam we znaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepisy odnośnie kadmu ? 

Jakim cudem miałyby utrudnić import ruskiego fosforu?

Przecież rosyjskie złoża apatytów należą do najczystszych na świecie 

Tu trudno się dziwić państwom południowej Europy że protestują ale my?

Zresztą phosagro ma w UE swoje oddziały również w Warszawie 

To może być zasrana polityka i te nasze osły mają umowy na fosfor 

Tylko że ten fosfor z czarnego lądu jest DUŻO gorszej jakości 

 

@R-w masz jakiś informacje co w trawie piszczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cena baryłki na giełdzie, czuć w powietrzu wzrost ceny płodów rolnych z powodu zbyt dużej ilości opadów i rekordowych plonów, przepychanki cłowe pomiędzy największymi na świecie, nasze rodzime gamonie aby nasze były bardziej konkurencyjne, widać jest zbyt na wschodni nawóz to pewnie i tam podnieśli

 

Widzę sami amatorzy NPK, ma ktoś cenę na map, dap i sól ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki muszę chyba bardziej łopatologicznie, właśnie te przepisy sprawiają, że towar jest atrakcyjniejszy i zwiększa się import za czym idzie cena, wzrasta popyt, zaczyna brakować towaru, wzrasta cena znowu, inne firmy potrzebują tego surowca więc spada podaż materiału do produkcji, wzrasta cena, no jak mogę jaśniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się