Adamfar

Hodowla

14 postów w tym temacie

Witam szanownych rolników . Posiadam małe prosiaki i chciał bym zostawić sobie z nich loszki do dalszej hodowli i mam takie pytanie na co powonieniem zwracać uwagę przy wyborze loszki i gdy zostaną one wybrane to czy je karmić je pasza dla tuczników czy jakaś inna , czy oddzielić je od reszty ? . Będę wdzięczny za porady .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Prosięta, które kupiłeś nadają się raczej do tuczu. Jak chcesz zająć się na poważnie hodowlą to kup loszki od prawdziwego hodowcy. Takie wybieranie loszek z prosiąt jest zwykłą stratą czasu i pieniędzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok. dzięki za poradę . Ale zapomniałem dodać ze kupiłem loszki hodowlane i jedna mi się oprosiła i chce tez z niej zostawić loszki wiec czym mam się kierować jak żywic itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a czy opłaca się chować świnie metodą ekologiczną i ile płacą za kilogram żywca i gdzie go można sprzedać  :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

według mnie wcale się nie opłaca

ale to wiedzą wszyscy

więc ekologiczne tym bardziej

chyba że masz blisko taką ekologiczną rzeźnię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

według mnie wcale się nie opłaca

ale to wiedzą wszyscy

więc ekologiczne tym bardziej

chyba że masz blisko taką ekologiczną rzeźnię

Racja.

Rzeźnia eko tylko świnki nie zawsze eko;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mądrzy ludzie w to nie uwierzą

mam znajomego co ma sklep mięsny z niby eko

wygląda to mniej więcej tak kupuje półtusze

przerabia starym sposobem jak wszyscy rolnicy

tylko co ta świnia jadła

premix zboża i modyfikowaną soję i qq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mądrzy ludzie w to nie uwierzą

mam znajomego co ma sklep mięsny z niby eko

wygląda to mniej więcej tak kupuje półtusze

przerabia starym sposobem jak wszyscy rolnicy

tylko co ta świnia jadła

premix zboża i modyfikowaną soję i qq

 

 

Zgadza się... wychodzi na to, że ja też produkuje eko:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już nie wolno trzymać dla siebie jednej świni. Trzeba kupować z marketu mięso nieznanego pochodzenia.

 

http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/nawet-przy-jednej-swini-trzeba-zarejestrowac-siedzibe-stada,62833.html

 

A tutaj wspomniana decyzja wykonawcza, która w punkcie 6 jak byk pokazuje, że to był nasz krajowy pomysł:

 

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=uriserv:OJ.L_.2016.049.01.0009.01.POL&toc=OJ:L:2016:049:TOC

 

Najlepsza jest ta lista na końcu. Nawet takie duże kraje jak Włochy czy Francja zatrzymały prawo do hodowli jednej świni, a polski rząd celowo się go pozbywa. A później gada jakiś polityk, że trzeba wspierać polskie rolnictwo. Jeszcze trochę, to każde jajko trzeba będzie do agencji zgłosić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mrirw tłumaczy się, że rejestracja nawet jednej sztuki ma pomóc kontrolować asf. No ok, ale niech mi w takim razie wytłumaczą, co ma zrobić emeryt. Do tej pory emeryt mógł trzymać dla siebie tą jedną sztukę, potem w odpowiedni dla przepisów sposób pozbawić ją życia i zbadać. A teraz? Przecież emeryt nie pójdzie zarejestrować prosiaka, bo nie ma siedziby stada. A nie może jej mieć będąc emerytem. Czyli ministerstwo jednocześnie zabrania trzymania tej jednej sztuki komukolwiek, kto nie jest rolnikiem oraz rolnikowi, który woli jej nie trzymać, żeby uniknąć sterty papierów, załatwiania i kontroli.

Ciekawe, czy ta zmiana w ogóle coś pomoże w kierunku ochrony przed chorobami, czy jak zwykle kryje się za tym coś innego, np że marketom mięcho słabo schodzi, bo ludzie mają swoje i trzeba im zabronić. Ktoś jakiś interes w tym miał, a wątpię, żeby powodem był asf, bo z dzikami i nawet z kanapkami zza granicy walczą od paru miesięcy, więc o tych pojedynczych świniach już dawno by pomyśleli, że mogą być zagrożeniem. O coś innego musi tu chodzić, ale łapa łapę myje w tym kraju. Tylko że dwom brudnym łapom może nie być łatwo się umyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Marecki czego się czepiasz ;D ktoś te banery wyborcze musiał za sponsorować , nie robił tego bezinteresownie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się