west

Ceny zbóż i rzepaku

1981 postów w tym temacie

pamiętacie sytuację z 2008 roku i urodzaj jaki wtedy był

famu/fapa głosiła że na Węgrzech jest 8mln ton kukurydzy a średni zbiór to 4 mln i co kukurydzy w czerwcu brakło poszybowała do góry przebijając cenę ze żniw prawie dwukrotnie

co się stało z tą kukurydzą ?,gdzieś wyparowała ? podobna sytuacja z 2009 roku także rok kukurydziany był plony rekordowe i znowu brakło kukurydzy na przednówku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie się zda, że na ceny większy wpływ mają takie spekulacje i przewidywania "ekspertów" niż sama sytuacja ekonomiczna Grecji czy Gabonu.

 

Ale co ja mogę wiedzieć, ja małorolny chłopek-roztropek jestem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nawet na tym portalu co niektórzy twierdzą że tak nie jest

a mnie się wydaje że w czasach niestabilnych inwestor-spekulant będzie swoje pieniądze pakował w pewny zysk którym zawsze jest żywność i niech sobie piszą że to jest problem przechowywania a ja twierdzę że ten problem to pestka bo zapasy zbóż są wyczerpane  ??? ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego @grinning_soul, obserwacja, obserwacja i jeszcze raz obserwacja rynku, nic innego. Spekulacje i jasnowidztwo już w tamtym roku próbowały zmniejszyć ceny ziarna ale rynek sam je ustawił. Jak nie widać w żniwa rolników z załadowanymi przyczepami po brzegi to będzie cena  ???

W tym roku myślałem, że padnę ze śmiechu jak jeden taki przyprowadził 2 statki na 3 hektarowe pole i jeździł wkoło za kombajnem bo myślał, że będzie już sypał  ???

Wreszcie jak kombajnista wykosił z połowę to się zlitował i wysypał (a w zbiorniku rekorda nie było nawet w okienku widać) żeby już nie jeździł za nim. Ubaw był po pachy  ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym z ukrycia robić bo bym mógł w czambo zarobić  ???

Widział ile ja woziłem pszenicy z pola, jak szczęka mu opadła to do tej pory zbieram jego zęby z pola  ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ciekawy news. Agroplon stwierdził, że nie mógł dostarczyć z przyczyn niezależnych, a biegły sądowy, że mógł ale się nie postarał. Skąd taka różnica? Może biegłemu zależało z jakiegoś powodu, żeby oceniać na korzyść tej drugiej firmy ???

 

Mówisz Jarki, że u was podobnie było z rzepakiem - też kończyło się w sądzie? Jeśli tak, to na czyją korzyść orzekano - dostawcy czy odbiorcy? Bo jakoś cieżko mi wyobrazić sobie, żeby przy poprzednich zbiorach ktoś uznał, że dostawca mógł dostarczyć, ale się nie postarał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

najpierw rolnicy próbowali oddać mniej

ci co nie oddali w ubiegłym roku to zwykle oddali zaległy rzepak w tym 

tak że ten co faktycznie nie miał rzepaku był stratny

a ten co kombinował też stracił bo w tym roku cena była wyższa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zaczęły się delikatne wzrosty choć to niewielka pociecha najważniejszy jest kierunek ???

moim zdaniem teraz to tylko w górę aż do żniw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeszcze cennik z końca października. Ale teraz powinien zacząć się rajd w górę. Powodem względnej stabilizacji na razie jest brak śniegu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło się chyba wreszcie. Styczniowy kontrakt na MATIF to już ponad 200 EURO. Czekamy dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wg mnie będą rosły choćby ze względu na coraz mocniejsze euro. Nic nie wskazuje na to żeby miało stanieć. Po chwilowych wachaniach w dół o kilka groszy w wyniku niezrozumiałych zabiegów Rostowskiego z wykupem obligacji, jak widdać cena euro i dolara znowu idzie w górę

Kraje Zachodnie traktują nas jako blok wschodni razem z Węgrami, a u nich wiadomo co się dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

i się nie doczekamy

wypisuje bzdury następnie zmienia to co napisał

ten gość jest gorszy od agrobiznesu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się