pasio

Fungicydy

1636 postów w tym temacie

Chodziło mi o przygotowania. Czyli zakup ŚOR, założenie dysz do opryskiwacza, krótki test czy wszystko działa. Poza tym ja nie miałem na myśli pierwszego oprysku fungicydowego. Wyobrażasz sobie, że z siarczanem magnezu jedziesz dopiero 15-20 maja a T1 w czerwcu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie no oczywiście odżywki to zwykle około połowy kwietnia a w rzepaku to i wcześniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po opadach zboza się poprawiły bo bylo kiepsko jak myślicie warto zainwestowac w ochronę z prawdziwego zdarzenia czy raczej coś taniego bo ceny nie zachecają ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Plonu nie będzie, zboże nie zdążyło się ukrzewić, małe zagrożenie chorobami. Moim zdaniem nie warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

smiem polemizowac z ta wypowiedzią ponieważ nie wiemy jaka bedzie pogoda. U mnie od miesiaca nie padał deszcz wiec nikłe zagrozenei chorobami ale jak pociagnie deszczem kilka dni i temp 15-20 stopni idealne srodowisko do chorob i wtedy artea i amistar nie pomogą tylko bedzie T3 w połowie czerwca. Plon jako taki bedzie ale spekulanci na kiełdach robia wszystko aby zbic cene do granic opłacalnosci, także bardziej mowił bym o braku opłacalnosci na zbozu niz o słabych plonach. Z reszta nie ma co prorokowac moze byc grad i wtedy żadne śor nie pomoga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zawsze zrzędzę że nie warto ale i tak na T1 kropiłem za prawie 170 zł

inaczej nie potrafię ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie fungicydy koledzy dajecie? Ja stosowałem menarę na żyto, już jest w fazie kłoszenia. Raczej dobrze trafiłem, widziałem przed zabiegiem pierwsze symptomy rdzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mówią ze będzie taniej ale jak nie ochronisz to będzie tez mało i cena jeszcze gorsza bo parametry spadną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zawsze zrzędzę że nie warto ale i tak na T1 kropiłem za prawie 170 zł

inaczej nie potrafię ;D

Znaczy się dawałeś minimalną dawkę, bo max dawka wyszłaby u mnie w sklepie Agricoli 245 zł (bez rabatu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znam drozsze i lepsze srodki imput+prosaro na 1ha 320 zł i to jest T1 i T2 za jednym przejazdem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mnie osobiście ''aspirynki'' specjalnie nie leżą i tego nie stosowałem bo niby na kiepskie stanowiska

widziałem w Minikowie taką ochronę i kiepsko było a tłumaczyli się właśnie złym stanowiskiem

a cena 150-170 za litr powala

 

@ikcomas capalo dawałem na pszenicę 1,5l a jęczmień 1,65 l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jechał już ktoś na T2?

Pszenżyto ma już flagowy (BBCH mniej więcej 43)

Pszenica podflagowy BBCH 33-37

Strasznie sucho jest, pszenżyto zwija liście w słońcu. Zagrożenie praktycznie żadne ale jak popada i zacznie kwitnąć? Wiadomo, że pszenżyta nie można wtedy pryskać (pszenicy wolałbym też nie jechać w okresie kwitnienia).

Poza tym jak opryskam a nie będzie padać w czerwcu to tylko niepotrzebne koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po niedzieli trzeba jechac pszenica sie juz kłosi i to ładnie a wszystko za sprawa deszczu u mnie spadło 76l/m Wiec lada dzien zakwitnie a ja nie mam zamiaru jej niszczyć podczas kwitnienia, co gorsza nie widac robactwa w pszenicy mszyc i skrzypionek. To Panowie i Panie co zamierzacie podać na T2 w oziminach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@prokamil raczej Panie i Panowie ;) :)

 

kurcze w tym roku przez te ceny zbóż to trudna sprawa

ale myślę że bez czegoś ze strobiluryną się nie obejdzie

mojej pszenicy (kris) daleko jeszcze do kłoszenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Własnie wrociłem z pola i kraniszowi tez bardzo daleko a był jako pierwszy siany co lepsze. Ta cena jest zagadka niektóre odmiany zapowiadaja sie dobrze inne gorzej ale chyba lepiej zadbać niz mowic ze nie urodzaj i nie wydajana pszenica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po niedzieli trzeba jechac pszenica sie juz kłosi i to ładnie a wszystko za sprawa deszczu u mnie spadło 76l/m Wiec lada dzien zakwitnie a ja nie mam zamiaru jej niszczyć podczas kwitnienia, co gorsza nie widac robactwa w pszenicy mszyc i skrzypionek. To Panowie i Panie co zamierzacie podać na T2 w oziminach?

Jak pszenica sie kłosi to juz raczej T3 a nie T2. Ja na żyto dawałem menerę, w pszenicy sobie poradzi. Ale jak dodasz amistaru czyli strobilurynę to nie zaszkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

T3 jak sie wykłosi to ochrona kłosa i przekwitnie. A t2 do konca fazy kłoszenia. To wcale nie rozjasniłes mi kolego bo wczesniej stosowałem juz amistar i artee. Także szukamy czgos tanszego ale na podobnym poziomie ochrony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy Fandango przy rozpuszczaniu w wodzie nie powinno być białe jak mleko (formulacja EC)? Owszem robiło się trochę jaśniejsze ale coś mi nie podobało się to rozwadnianie, tak jakby nie łączyło się z wodą nie wiem jak to nazwać. Tak ma być? Nie pryskałem nigdy Fandango

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy warto jeszcze zastosować oprysk na pszenżyto zimowe, jeżeli się wykłosiło. a jest zarażony przez grzyb ? Bardzo proszę o poradę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest warto, no chyba że spodziewasz się 2 t z ha to wtedy nie ma sensu. Kiedy był pierwszy oprysk od grzyba i co poszło? Pamiętaj, że pszenżyta nie można pryskać gdy kwitnie.

 

mod: połączyłem tematy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

T3 jak sie wykłosi to ochrona kłosa i przekwitnie. A t2 do konca fazy kłoszenia. To wcale nie rozjasniłes mi kolego bo wczesniej stosowałem juz amistar i artee. Także szukamy czgos tanszego ale na podobnym poziomie ochrony.

Nie do konca moge sie zgodzic bo T2 najlepiej przeprowadzać w fazie BBCH37-39 a to jeszcze nie kłoszenie a liść flagowy.

 

Ale mniejsza z tym, artea+amistar za drogo? Wychodzi ok 160zł, ale najważniejsze zeby było skutecznie. Jak było skutecznie to nie warto zmieniać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Amistar 210zł 1l artea 160zł 1l daje sume 370 na 2ha czyli 185zł na ha to nie 160 i to ceny w hurcie a w detalu wyjdzie leciutko koło 200 a narazie pada i zobaczymy co wyjdzie z tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się