pasio

Fungicydy

1636 postów w tym temacie

Jestem podobnego zdania jeżeli potencjał jest przyzwoity a fuzarioza dopiero zaczyna sie pojawiać to pryskaj i lepsza menara, 2 substancje zawsze są lepsze niż 1, mimo że wychodzi drożej. Drożej ale pewniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sezon się zaczyna, rośliny startują wcześniej niż zwykle i trzeba się zastanowić nad T1. Najlepiej tanio i dobrze. Prochloraz + tiofanat metylowy co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"tanio i dobrze" :) chciałoby się

mnie jakoś od kilku lat kusi mieszanina trójskładnikowa z mojej ulubionej firmy ;)

fenpropimor epoksykonazol metrafenon tylko że litr 110*1,5= :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, drogo i to przy minimalnej dawce. Od kilku lat stosuję własne mieszaniny i chcę odejść od triazoli w T1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Środków z prochlorazem jest bardzo dużo i nie sposób ich wymienić:

http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin

Wpisz w wyszukiwarce nazwę substancji czynnej i zobaczysz.

Pojawił się nowy pomysł, żeby zamiast tiofanatu dać fenpropidynę z grupy morfolin tylko niech sprowadzą ;D

Konkretnie 315 prochlorazu i 375 fenpropidyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wolał bym zrezygnować z tebu w t1 a zapodac mirage i lotus ewentualnie troszke topsinu. A tebu wrzucic na t3 z czyms tam co o tym sadzicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taka właśnie była moja koncepcja, dokładnie taka sama.

P.S. Zaopatrujesz się może w Agricoli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jakich ilościach dajecie na ha, tyle ile w zaleceniach czy mniej ze wzgledu na mieszanine kilku srodkow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wyżej jakie dawki. Jak masz napisane na etykiecie środka, że zawiera 450g prochlorazu to 315 jest 0,7 litra czyli niepełna dawka, 750 fenpropidyny w litrze a 375 to pół litra, również niepełna dawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rozjaśnienie. Też skuszę się na ten Lotus i Mirage ale nie wiem czy nie dorzucić do tego jeszcze tego Topsinu. Jak tak to ile?

 

I czy mogę zastosować to razem z CCC+Medax, czy lepiej najpierw skrócić? Dodam, ze planuje jeszcze dorzucić odżywkę PK do tego zabiegu/ów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzaj z tym mieszaniem

myślę że po deszczach jak będzie ciepło najpierw skracanie + odżywki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ja też miałem zupę robić bo wszystko w jednym terminie wypada ale odpuszczam. Najpierw chwasty, nie dodaję nic potem druga dawka azotu, następnie mocznik+siarczan+moddus (w tej kolejnośći) a potem fungicydy+odżywki. Taki jest plan.

@lokizom pamiętaj, że bezwzględnie nie można mieszać PK i N. Zrobi Ci się galareta bo nastąpi reakcja chemiczna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy dobrym wyborem będzie Duett Ultra na T1 0,6l/ha a na T2 Falcon 0,6l/ha mam możliwość dodania Eminentu ale nie wiem co z czym zgrać i jak :/ do opryskania jest 5ha pszenżyta i 10ha pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie duet to porażka kiedyś zawiódł mnie nawet w pszenżycie

jeśli chodzi o falcon na później to moim zdaniem dobry wybór

tego trzeciego nie znam widzę że są dwa zwłaszcza ten eminent star na septoriozę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki a jak bym dodał do Duett'u np Mirage na T1? Niestety tylko takie mam środki no i jeszcze Yamato, a to raczej na T3 o ile będę robił III zabiegi w tym roku odpuszczam ochronę intensywną dopiero wdrażam się w ochronę zbóż od grzyba do tej pory robił to mój tata...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

generalnie jestem zwolennikiem gotowych mieszanin w ochronie roślin

ewentualnie podpatrywania bo jednak wymyślają je fachowcy

prochloraz jest dobry przede wszystkim na łamliwość i septoriozę liści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast potrzebuje czegoś na jęczmień jary tym razem. Ale niestety Capalo jest dla mnie za drogim rozwiązaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

o tak @damian podpisuję się pod tym obiema rękoma

kiedyś jak jeszcze siałem jary to szedł jeden zabieg właśnie falconem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak tam u Was ochrona fungicydowa? u mnie jęczmień oz. potrzebuje koniecznie

drugiego zabiegu (ma już kłos) bo do koszenia jeszcze dwa miesiące a tu pada

 

w pszenicy jest jeszcze gorzej i obawiam się że przy tak długim okresie wegetacji

do osiągnięcia przyzwoitego plonu trzy zabiegi mogą nie wystarczyć $$$ !!!

koszty idą kolosalne było capalo teraz pójdzie strobiluryna+chlorotalonil+tebukonazol

a na zaś ma być menara. zabiegi są o jeden dalej jak zwykle w stosunku do kalendarza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak jak rozmawialiśmy pikoksystrobina+cyprokonazol+tebukonazol i jeśli pszenżyto się nie wykłosi (bo nie wiadomo kiedy przestanie padać) to dorzucę pół dawki etefonu na skrócenie dokłosia. Na razie "góra" jest jeszcze niezła a "dół" strach zaglądać. Najgorsze jest pszenżyto bo łan strasznie gęsty. Nie wiem czy nie dorzucić jakichś mikroelementów czy już odpuścić w tej fazie - mikrokompleks z intermagu już zapodany z T1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hej,

znalazłam w życie przebarwienia, w różnych częściach kłosa występują blade, jakby wysuszone miejsca... może nie ma tego dużo, ale nie wiem co to jest, jak się tego pozbyć i czy sie nie rozniesie... ma/miał ktoś u siebie coś takiego? jak się tego pozbyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

fuzarioza

przyczyna to nadmierne opady i prawdopodobnie( ???) kiepski płodozmian

moim zdaniem teraz to już za późno na oprysk fungicydem, należało to zrobić najpóźniej do kwitnienia

ale niech się wypowiedzą ci co sieją żyto bo już zapomniałem jak wygląda ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w kwietniu to wszystko wyglądało elegancko, dopiero jak pojawiły się kłosy, to pokazał się problem

 

btw. chciałam wkleić zdjęcie, ale nie chce go dodać :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się