west

Łubin

280 postów w tym temacie

Pryskacie od antraknozy? U mnie zaczyna się pojawiać. Można pryskać w okresie kwitnienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy, łubin właśnie lepiej rośnie na piaszczystych glebach chociaż mój wąskolistny nawet na glinie dał ładny plon w tamtym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najmniejsze wymagania ma łubin żółty, który udaje się nawet na luźnych i kwaśnych glebach piaszczystych. Nieco większe wymagania, przede wszystkim pod względem wilgoci, wykazują łubin wąskolistny i biały. Åubin biały dobrze plonuje na glebach średnich, klasy bonitacyjnej IIIb-IVa  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli żółty by był najlepszy na moje gleby

dotąd siane tam było: owies żyto czasem seradela ale plony zawsze kiepskie bo i kwaśno tam jest a łubin by poprawił te pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pole jest wydzierżawione ale myślę o jego obróbce a nie mam pojęcia o takich słabych glebach{5-6} te co uprawiam to 3-4 :o łubin na początek byłby najlepszy :o :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój łubin dwa tygodnie temu:

http://www.fotka.pl/profil/ikcomas/albumy/1,Ja/72039058,Lubin_stan_na_16062011

Dzisiaj ma już spore strąki ale plon będzie niższy niż w tamtym roku, ma mało bocznych  :o. Jak będzie 2 tony to sukces.

W piątek pryskałem od antraknozy bo dopiero przekwitł a zaatakowany już był wcześniej:

http://www.fotka.pl/profil/ikcomas/albumy/1,Ja/72039243,Antraknoza_atakuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku antraknoza daje się we znaki, ale powiedz czym pryskałeś, ja nie znalazłam żadnego środka zarejestrowanego do łubinu na tę chorobę, albo coś przeoczyłam  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kiedyś to i Amistar był zarejestrowany, Gwarant i jeszcze zaprawy, a teraz bezrybie w temacie roślin strączkowych. Firmom nie opłaca się rejestrować środków, a upraw takich jest coraz więcej bo ludzie mają programy rolnośrodowiskowe  :o I jak tu sobie radzić z chorobami, pozostaje tylko jedno rozwiązanie  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio to chyba tylko Basagran przywrócili ponownie do tych upraw tzw. małoobszarowych, a poza tym krucho z takimi preparatami  >:o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto stosuje nitraginę do zaprawiania nasion łubinu? Ja w tym roku pierwszy raz na połowie pola na próbę i naprawdę to działa. Åubin zaszczepiony tym preparatem jest większy, gęstszy i ma więcej bocznych pędów. Za rok całość będę zaprawiał nitraginą.

Jakiego plonu się spodziewacie? Ja myślę, że jakieś 1,5 tony. Słabiutko w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo po kolana nie więcej ale strąków ma sporo, badyle ostro idą w górę. Przydałoby się desykować bo późno zejdzie ale jeszcze za wcześnie  :-\.

post-3364-1325010850,1_thumb.jpg

post-3364-1325010850,16_thumb.jpg

post-3364-1325010850,21_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1,5 tony to maks. Słabiutki w tym roku. Desykacja była w czwartek, zdjęcia są z soboty i niedzieli.

post-3364-1325010850,72_thumb.jpg

post-3364-1325010850,77_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Åubin zebrany, więcej wyszło niż liczyłem ale bez rewelacji. Na tony to trudno na razie stwierdzić, bo trzeba jeszcze oczyścić jednak powyżej 2t z ha pewnie było  :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba Command, który z nich stosowałeś? Z opinii innych słyszałem, że potrafi przypalać łubin, szczególnie wąskolistny i biały. Jaki uprawiasz? Od kiedy wycofali Azotop (zawierający symazynę, która ma podobno rakotwórcze oddziaływanie i długotrwałą toksyczność) też mam problemy z chwastami, mimo oprysków na wilgotną glebę. Na początku było czysto, potem wyszedł chaber. Jednak nie sądzę, żeby rdest tak Ci położył łubin, stawiam na antraknozę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas sporo łubinów wymłócone talerzówką ??? kurcze jakby nie patrzeć to trudna uprawa do wiosny daleko ale jeszcze nie jestem zdecydowana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w tym roku 2,2 tony. Średnio raz na 3-4 lata się nie udaje. Åubin nie lubi suszy i mrozu na początku wiosny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nielubi suszy ale co lubi kwitł następnie kwiatki zasychały teraz po deszczach zaczął ładnie na nowo rozkwitać ale czy to da jeszcze jakiś przyzwoity plon. Co z tą antraknozą nie był pryskany a po tych deszczach pewnie się pojawi czy gwarant sobie poradzi bo dodanie amistaru odpada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się