czarko

Żyto populacyjne i hybrydowe

118 postów w tym temacie

No właśnie czy to nie jest odpowiedni kierunek na te czasy 

A pszenicą niech się zajmie Ukraina skoro musimy im pomagać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, ja też już na siłę nie będę sial pszenzyta na słabszych kawałkach tylko pójdzie żyto. Ciągle jeszcze mam dylemat czy na najsłabszej ziemi siać groch czy lubin. Jak to ma dac 1-2 t lubinu to grochu to też tyle da w słabym roku a jak będzie przekropny rok to więcej dlatego bardziej nastawiony jestem na groch

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam Kumpla który sieje od kilku lat na słabej ziemi przemiennie rzepak żyto 

A na bardzo słabej też przemiennie łubin żyto 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... ja tam z pszenicy nie mam zamiaru rezygnować... w końcu kury coś muszą szamać... :)

Edytowano przez sapek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z rolnikiem który na II klasie ziemi sieje żyto hybrydowe i zbiera około 10t/ha. Nie chce siać pszenicy bo gorzej na niej wychodzi, a na 8t cieżko wyciągnąć.

No nie wiem czy nie przesadzał?? Sam nabrałem ochoty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... ostatnio widziałem niedaleko mnie żyto, już lada moment przed wykłoszeniem ... chyba tylko na paszę bo skupy w mojej okolicy chyba nawet nie przyjmują żyta... jak dla mnie lepszą opcją jest owies, bo ze zbytem łatwiej i stanowisko na pszenicę pozostawia całkiem dobre...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 3.05.2019 o 09:43, ansu napisał:

Rozmawiałem z rolnikiem który na II klasie ziemi sieje żyto hybrydowe i zbiera około 10t/ha. Nie chce siać pszenicy bo gorzej na niej wychodzi, a na 8t cieżko wyciągnąć.

No nie wiem czy nie przesadzał?? Sam nabrałem ochoty.

I to chyba bedzie najlepsze rozwiazanie na nastepne lata. Pszenicy coraz wiecej i coraz wieksze koszty uprawy. Natomiast jak narazie zyto bez zadnych opryskow wiosennych dobrze sie prezetnuje na 5-6 klasie. Chyba tak jak @jarki mowi nawet na 3 klasie, chyba bardziej bedzie oplacalo sie meic plodozmian zyto-rzepak-zyto niz pszenica-rzepak-pszenica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy w tak rzadkim siewie(ok. 0,4 j.s) i przez to takich kepkach tkwi sukces uprawy na moich glebach?

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę  że tak gdyż ograniczasz mocno stratę wody na słomę której nie potrzebujesz, mniejsza biomasa więcej wody na ziarno, lepszy system korzeniowy

problem z chwastami może się pojawić

większe parowanie wody, słabo zacieniona gleba

ryzyko redukcji tych kępek gdy wydawało się fajnie a odrzuciło i zostało biednie

niestety zwariowana pogoda wymaga zmiany podejścia

Edytowano przez barts

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajomy na 7 klasie też bardzo rzadko sieje populacyjne i wygląda jak gówno z zapałkami

Do takich manewrów trzeba mieć zasobność i pojęcie co się robi 

Zbuduj zasobność na pustyni jak ja tam obornika przez 20 lat nie widziałem 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak ostatnio piszemy o prostych płodozmianach 

Mam pytanie kiedy warto zainwestować w hybrydowe a kiedy oszczędnie populacyjne 

Wiem to zwykłe jakoś urośnie nawet na V i Vl klasie w dodatku o bardzo słabej kulturze 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zależy dużo od tego, czy i na jakim plonie Ci zależy. Miałem już zmienić, żeby mieć więcej ziarna dla rogatych, ale całe szczęście nie zdążyłem, a ich już nie ma. Teraz żyto mam tylko jako podporę do wyki i słomę na kompost. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na kiszenie kuzyn zaczął kupować zwykłe,bo stwierdził iż tylko koszta większe a efektu żadnego.Wczoraj depcząc po tej Tytanice-tak się zastanawiałem,czy by tam żyto hybrydowe się nadawało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też sobie czasem myślałem żeby zamiast pszenicy ale ile tej słomy !!

Raczej na tą moją gobi tam jest naprawdę spartańsko i chyba nie warto hybrydowy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chociaz zyto jest takie jakie powinno byc, stanowisko po grochu. Jest chyba lepsze niz w zeszlym roku. Chyba najlepsze jakie mialem, zdjecie tego nie oddaje. 

dd.jpg

Na VI klasie gdzie sa takie przepuszczalne miejsca to juz zaczynalo brakowac wody ale na szczescie rosliny juz szybciej dostosowaly gestosc sobie w tych miejscach zawiazujac tylko odpowiednia ilosc silnych zdzbel, nie biorac sobie do wykarmienia niepotrzebnych zdzbel. Tak to wlasnie wyglada w tych miejscach:

yy.jpg

zdjecie.jpg

Tych miejsc jest naprawde bardzo malo. Ale jestem mega zadowolony ze wlasnie tak te rosliny w tych miejscach wygladaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

large.IMG_20210519_110647_copy_2374x1780.jpg.e6a3b24b4aa940269b1629c8d927fe45.jpg

Wyka z żytem, po peluszce, bez nawozów i śor. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto taką paszę Ci zje ? 

 

Jeden sieje żyto po grochu drugi po peluszce szalecie Pany ;) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyka idzie na odsiew i do sprzedaży. Czystej nie da się uprawiać, bo się wyłoży. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego(raczej dlatego ze od poludnia i zachodu las) ale na jednym kawalku wyszlo mi takie niskie zyto, ma ok 30 cm wysokosci

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trudno uwierzyć że aż tak niskie przez zasłonięcie słońca 

Bym musiał się kiedyś przyjrzeć eko żytu pod lasem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie pod lasem jest z reguły wyższe, cieńsze i rzadsze, niż reszta. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyka z żytem posiana. Tydzień po planowanym terminie, ale da se radę. Chyba. I rzadziej, zamiast 150 kg z zeszłego roku teraz 125, bo trochę gesto było. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się