czarko

Żyto populacyjne i hybrydowe

118 postów w tym temacie

Teraz będę miał tą mieszankę trzeci sezon. Pierwszy raz trochę z ciekawości, bo kiedyś wyka była w życie zmorą, jak owies głuchy w jarych. Ale można to jednak oddzielić tryjerem, a nasiona wyki są dobrym składnikiem mieszanek na kiszonkę. I taki był teoretycznie plan. Ale ostatecznie poszła na sprzedaż razem z żytem do zbioru na kichę przed siewem kuku. W ubiegłym roku miałem dość mały kawałek, bo facet chciał sam sobie ją rozmnożyć na swoje potrzeby. Ale chyba się nie douczył, bo posiał za gesto, wyległo mu wszystko i musiał i tak zebrać na kichę. Teraz znowu czeka na odbiór ode mnie. W tym roku mam tego najwięcej (obym tylko limitu dywersyfikacji nie przekroczył). Powodem jest zbyt i zerowy nakład. Nie stosowałem nawozu, ani chemii. Przedplonem była peluszka i to wystarczyło. Sąsiad za miedzą miał czyste żyto, z nawozem dwa razy ganiał, w żniwa nie zebrał 2 ton, ja miałem prawie 3. Pomogła na pewno pelucha, ale moim zdaniem obecność wyki też. Żyto się mocno rozkrzewiło, miało długie i mocne kłosy, solidne źdźbło. Tylko trochę za gęsto o na V klasie się położyło przez ulewy. Zresztą siałem według zalecanych norm z uwzględnieniem gorszej jakości gleby, co było niepotrzebne. Teraz dałem niższą dawkę, udział wyki do 10%. Siew stosuję rzutowy i potem płytko mieszam z glebą. Na glinie i na żółtym piachu wyka rośnie cienka i niska, ale daje radę. Gleba po niej jest krucha, jak to po strączkach. Udała się nawet na piachu na Cyckach. Dodatkowym atutem jest 460 zł dopłaty i bardzo niski nakład. W razie późnych żniw nie strzela tak łatwo, jak np łubin. Jedynie sąsiedzi oglądają i mówią "ale mu to żyto zarosło". Za to dla innych chwastów wyka jest sporą konkurencją.        Ktoś doczytał do tego fragmentu? :) Jadę zaraz na Cycki, w planach mam jutro tam zasiać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem do końca.Warto było, żeby się dowiedzieć PO CO tak wcześnie wstajesz?

Czyli zbierasz na suche nasiona.

Od 2023 w zielonym ładzie to będziesz brylował,królował i dudki od UE liczył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś właśnie wyka była bardzo częstym chwastem w żytach 

Doszło do tego że rolnicy musieli pryskać herbicydami bo sprzedać nie szło 

Dziś wszystko na głowie postawione to czemu się dziwić ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. U mnie też to było przekleństwo. Chwastox czasem dobrze tego nie spalił i potem się czyściło ziarno. A teraz specjalnie kupić trzeba było i mieszać z żytem. @Pałuczanin81zbieram na nasiona, bo tak najłatwiej ze zbytem. A konkurencji nie mam, bo każdy się boi, że sobie pole zachwaści. Dwa lata temu kombajnista się zastanawiał, czy w moje pole wjeżdżać. Ostatecznie żyto poszło jako pierwsze i się nie bał, że wyka w kombajnie zostanie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziwny jegomość może starej daty dlatego się bał 

Dziś nawet żyto każdy herbicydem pryska takie czasy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pryskam :) A kombajnista młodszy od nas obu. Tyle że pod dyktando ojca z kółka. Nie ma to jak samemu sobie zboże zebrać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co masz za sprzęt?Żyto jeszcze pamiętam,jako bajtel.Ciekawe dlaczego teraz na tych polach z powodzeniem rośnie pszenica?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na tych polach rośnie pszenica, bo często ludzie kierowali się rozumowaniem, że u mnie piach, to nic oprócz żyta, owsa i ziemniaków nie urośnie. A jak już posiał żyto, to szkoda mu nawozu dać, bo se przecież poradzi. Sąsiad miał 10ha, połowę dał w dzierżawę zięciowi, lepsze 5 zostawił sobie, bo ma trzy krowy i dwa konie. Owsa sieje trochę, w kółko tylko żyto i żyto. Jak w kwietniu rusza z saletrą, to zasypie lejka do połowy i wystarcza mu to na żyto i owies. A potem w żniwa "diachli, słabo latoś urosło". 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polska jest największym producentem żyta na świecie 

Żyto to bardzo dobry pomysł na słabe mało zasobne piaskowe gleby 

W naszym kraju jest bardzo dużo takich gleb nie tylko tereny środkowe i wschodnie 

W moim rejonie również jest bardzo dużo takich gleb a przy dzisiejszych CENACH !! 

Patrząc na zboża w okolicy tylko żyto wygląda przyzwoicie i chyba wymaga skracania 

Edytowano przez jarki
Cenach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wygląda teraz żyto bo nigdzie u mnie go nie ma ale pamiętam powiedzenie, że Zofija kłosy wywija czyli 15 maja żyto jest już wykłoszone, więc to chyba ostatni dzwonek. Może Moddus Start? inna formulacja - ponoć można stosować w nieco gorszych warunkach niż ten normalny, myślę że powoli będzie wypierał ten zwykły bo za dużo zamienników się pojawia i Syngenta chce w ten sposób znowu zawojować rynek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że znajomy ma na stanie chlorek chloromekwatu i etefon 

Wczoraj upierał się że teraz (2 kolanko) polecili mu dać CCC 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bylem tez zwolennikie zyta ale ostatnia lata tez pozawodzilo mimo ze ladnie wygladalo. Mialem w zeszlym roku zyto i pszenice ta ktora skopal siejacy bo zasial jak pamietam okolo 0,3 jednostki hybrydowej na hektar i ta pszenica dala tyle samo co to zyto. Chcialbym na moich slabszych polach gdzie w suchy rok daje 3,5-5,5t zyta sprobowac posiac troszke wczesniej pszenice ale bardzo rzadko. Mysle tutaj o wielkosci okolo 100 ziaren/m2. I sprobowac zrobic to z hybryda i zwykla. Niby material drogi ale tak niska norma spowodowalaby ze nie zrobiloby tak duzych kosztow. 300 klosow w zniwa powinno dac tez plon w granicach 4-6t.

@jarki juz drugie kolonko? Przestarszyles mnie teraz bo nawet nie sprawdzalem, na oko to jeszcze do pierwszego brakuje tydzien. 

@miwigos Medax tak, ale ta cena zabojcza. Mam na stanie tak jak w ostatnim roku Medaxa i czyste trineksapaki. W zaleznosci od temperatur bede dobieral, to chyba najrozsadniejsze

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też mi trudno uwierzyć że drugie kolanko ale tak mówił 

Pewnym wytłumaczeniem jest fakt że to panikarz i zalecenia doradców 

Każdy ma prawo do własnych pomysłów na uprawę i może być to żyto 

Ja siałem ostatnio ponad 30 lat temu na świeżo kupionym polu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się