Skocz do zawartości

wapno dolomitowe

16 odpowiedzi na ten temat

#1 jarki

Boss

• Moderatorzy
  • 49 Postów:
  • Locationkuj-pom

Napisany 02 lut 2011 - 21:46

jak w temacie
piszcie o swoich spostrzeżeniach

przeliczanie składników pokarmowych
http://www.hagepolsk...olczynnikow.pdf
"Głowa do góry,najgorsze jeszcze przed nami"

#2 west

Świeżak

• Moderatorzy
  • 1 Postów:

Napisany 07 lut 2011 - 20:02

Jest to chyba najwolniej działające ze wszystkich oferowanych wapni. Mój profesor na uczelni tak określał wapna: inwestycja na wczoraj Kredowe, inwestycja na dziś węglanowe, iwestycja na jutro dolomitowe. Z lat moich doświadczeń wypada mi się zgodzić z tym stwierdzeniem.

#3 tereska

Świeżak

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 28 sty 2012 - 11:56

Czym te nawozy wapniowo-magnezowe różnią się od zwykłego dolomitu
http://www.zchsiarko..._rolnictwa_1_11
http://www.luvena.pl.../show/495/.html

#4 kama

Świeżak

• Użytkownicy
  • Pip
  • 7 Postów:

Napisany 30 sty 2012 - 10:22

Na naszych polach najlepiej zastosować nawozy z magnezem, ponieważ w polskich glebach często brakuje tego składnika. Wapnując najlepiej zatem zastosować dolomit lub wapno magnezowe, ale rzeczywiście działa dosyć wolno

#5 jarki

Boss

• Moderatorzy
  • 49 Postów:
  • Locationkuj-pom

Napisany 30 sty 2012 - 16:22

czym się różnią nie wiem wydaje mi się że to jest drobno zmielony dolomit a następnie zgranulowany
u mnie zwykły dolomit jest drogi bo daleko transport, staram się sypać nawozy wieloskładnikowe z magnezem
tu jest o dolomicie http://www.lodr.pl/d...dkwaszanie-gleb

#6 prokamil

Forumowicz

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 14 Postów:
  • LocationLubelskie

Napisany 30 sty 2012 - 23:11

Jak dla mnie dolomitowe działa najpozniej kredowe to pod okopowe daje sie głownie marchewka weglowe nie mam zaufania jakos słaba popolarnosc i drogie w moich okolicach najlepiej wychodzi wapno magnezowe ewentualnie jak ktos posiada duzy sprzet wapno cukrownicze. Tak zgodze sie z poprzednikiem ogolnie w nawozach wieloskładniokowych jest mało magnezu a my rolnicy i tak zapominamy o nim dlatego ja polecam osobicie wapno magnezowe po scierni albo przed głeboka orka ale z zasiewem na wiosne.

#7 tereska

Świeżak

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 02 lut 2012 - 13:12

czyli to wapno jest za drogie ??? ale podobno dobrze się je rozsypuje zwykłym rozsiewaczem a może macie jakieś pomysły na wapno granulowane z magnezem

#8 prokamil

Forumowicz

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 14 Postów:
  • LocationLubelskie

Napisany 02 lut 2012 - 17:38

wapno granulowane z magnezem bende rozsiewał typowym rozsiewaczem do wapna moze sproboje amazone zaf 402. Ale typowym rozsiewaczem do wapna powinno byc ok tylko trzeba wyregulowac zeby nie za duzo...

#9 jacus

Świeżak

• Użytkownicy
  • Pip
  • 0 Postów:

Napisany 16 sty 2013 - 16:14

u mnie z tymi cenami szal jest, bo to w sasiednim powiecie.

#10 jarki

Boss

• Moderatorzy
  • 49 Postów:
  • Locationkuj-pom

Napisany 17 sty 2013 - 09:48

widzisz u mnie też jest szał ale ze względu na to że niemal drugi koniec kraju
cena 110-130 brutto w zależności od pory roku a transport jest droższy od dolomitu

#11 Jacek1qaz

Świeżak

• Użytkownicy
  • Pip
  • 0 Postów:

Napisany 06 lut 2013 - 14:34

Dolomitowe wapno to mało ekonomiczna inwestycja, a to wszystko za sprawą faktu, że rozkłada się w zaledwie 20% podczas gdy kredowe w około 98%, zatem efektywność jest bez porównania. Na temat różnych praktyk agrarnych organizowane są różne warsztaty i spotkania na które zapraszam

*Wapienie twarde i dolomity charakteryzują się niską reaktywnością. Cecha ta decyduje o tym, że ich działanie odkwaszające jest powolne, rozłożone w czasie i ujawnia się dopiero w 2–3 roku po zastosowaniu nawozu.
Rozpuszczalność nawozów wapniowych w glebie jest mała – waha się w granicach 1,6 g/dm3 gleby dla wapna gaszonego, do zaledwie 0,008 g/dm3 dla dolomitu. Dopiero w słabych kwasach wzrasta ich rozpuszczalność. Na tym tle najgorzej wypadają dolomity ze średnią reaktywnością ok.25%, lepiej wypadają skały wapienne, ze średnią ok. 50%, natomiast kreda posiada reaktywność 98-99 %.

#12 jarki

Boss

• Moderatorzy
  • 49 Postów:
  • Locationkuj-pom

Napisany 08 lut 2013 - 15:55

po pierwsze kolego SPAMUJESZ
po drugie pokaż mi wapno z magnezem tańsze od dolomitu

#13 lokizom

Świeżak

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 19 lut 2014 - 21:28

Zastanawiam się nad zakupem odpowiedniego wapna aby podnieść poziom pH. Gleby są lekkie, pH koło 5,0. Według zaleceń książkowych muszę dla takiego pH zastosować 2-2,5 t/ha CaO. Dodam, że zasobność w magnez jest niska, co może być ważnym czynnikiem przy wyborze wapna. Zastosować magnezowe(dolomitowe) czy węglan wapnia. Dolomitowe mają z reguły małą reaktywność ale też więcej magnezu od tych bez magnezu. Co byście doradzili?

#14 jarki

Boss

• Moderatorzy
  • 49 Postów:
  • Locationkuj-pom

Napisany 20 cze 2014 - 12:29

znajomy zakupił takie wapno 500 zł/t jak dla mnie to drogo
ale ja mam pH7 :) a on 5 :'(
Dodany obrazek

#15 biedron

Świeżak

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 24 cze 2014 - 07:09

Ciekawe, dobry skład, ale i tak wychodzi drogo

#16 jarki

Boss

• Moderatorzy
  • 49 Postów:
  • Locationkuj-pom

Napisany 24 cze 2014 - 08:18

dobrze piszą "Zalecane do stosowania interwencyjnego"

#17 suzin

Świeżak

• Użytkownicy
  • Pip
  • 0 Postów:
  • Locationwoj. Opolskie

Napisany 09 lip 2014 - 20:52

dawno temu dałem się namówić. to były początki granulowanego.oczywiście skusił mnie łatwy wysiew i rzekome łatwa przyswajalność wapnia przez rośliny, był to pierwszy i ostatni zakup granulowanego. stosuje u siebie tlenek 60%, na przemian z dolomitem 45 -; 50%cao+mgo

1 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych użytkowników