jarki

Pszenżyto

550 postów w tym temacie

Kurcze kilkaset kilometrów a taka różnica. U mnie na razie nie padało ale to dobrze, wilgoci mam aż nadto. W tym tygodniu mam zamiar posiać łubin na bagnach gdzie sobie niedawno kaczki pływały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co powoduje skręcenie liści flagowych pszenżyta i w związku z tym kłos nie opuszcza pochwy liściowej prawidłowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trudno jednoznacznie określić przyczynę, ale może dzieje się tak z powodu wystąpienia szkodników np. mszyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukałem mszyc, nie znalazłem. Gdzie mogą siedzieć? W środku gdzieś? A innych szkodników też nie widziałem, tylko pełno meszki ale ona to raczej mnie atakuje a nie pszenżyto  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jest gdybanie, ale stosowałeś antywylegacz? Może to reakcja na niego lub na inny środek ochrony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No może trochę za późno dałem Cerone, dawka 0,75 l/ha a zalecana litr na pszenżyto. Nie ma tego dużo ale zastanawiałem się nad przyczyną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie antywylegacz. U sąsiada jest to samo  :-\ a regulatorów wzrostu na pewno nie stosował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie tym samym, od niego śmierdziało Chwastoksem. Terminy i dawki optymalne. Mam to co roku, pryskam różnymi środkami i zawsze to jest. Co prawda do progu szkodliwości bardzo daleko ale zastanawiam się nad przyczyną. Czyli stawiacie raczej na ŚOR a nie na szkodniki czy choroby? Jak tak to nie mam co się przejmować i tak się tego nie uniknie a takich roślin na hektarze to może ze 100 by się tylko znalazło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szkodniki pozostawiają po sobie ślady bytowania, więc jeśli nic nie znalazłeś, trzeba chyba szukać gdzie indziej. Wirusy w zbożach objawiają się najczęściej nekrozami. Chyba ŚOR pozostają głównym podejrzanym, ale co dokładnie - nie wiem  :o

 

Jeśli zniszczenia są daleko od progu szkodliwości, to chyba na razie nie musisz się tym przejmować. Ale temat mnie zaciekawił. Fajnie by było, gdybyś wrzucił zdjęcie uszkodzonej rośliny.

 

Popytam agronomów, na uczelni też. Jak tylko czegoś się dowiem - dam Ci znać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej byłam na Targach Polskie Zboża - Wielkopolska i tam większość gatunków zbóż ma niestety skręcony liść flagowy - przyczyna SUSZA!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się to niemożliwe, poza tym u mnie tam suszy bardzo nie widać, nieraz bywało gorzej. Poza tym znalazłem jeden taki kłos nie potraktowany ŻADNYM ŚOR bo ta część pola była trudno dostępna dla opryskiwacza więc to również nie wina pestycydów.

Chwilowo nie mogę zrobić zdjęcia ale wygląda to dokładnie tak:

http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/1211916970/gallery_7948_118_85558.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kurcze mam podobną sytuację ale w pszenicy jarej a nie w pszenżycie...kłos zamiast normalnie to rozrywa i wychodzi bokiem pod liściem flagowym a co niektóry jest trzymany za ości i się aż zgina...też mam tak,że kawałek jest absolutnie żadnym środkiem chemicznym nie potraktowany a to samo się dzieje...około 5 procent kłosów i liści poskręcanych :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, pytałam wielu przedstawicieli firm chemicznych i innych osób związanych z rolnictwem i wszyscy podkreślali, że obojętnie na gatunek zbóż, tak roślina reaguje na niedobór opadów, zmniejsza powierzchnię asymilacyjną liścia. Moim zdaniem przyczyną tych zmian jest właśnie susza  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może to taki rok na rzepaku tez jakieś dziwne czubki mi się porobiły nie jest tego za wiele no ale jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.fotka.pl/profil/ikcomas/albumy/1,Ja/72039332,Skrecone_liscie_pszenzyta?authkey=38d90f79e82d429311765c3d3c37d0a6

Kawałek pszenżyta nie pryskanego niczym (w tle widać dowód), sucho w tym miejscu też nie jest bo tam się znajduje prowizoryczny kompost i w tym miejscu jest zawsze mokro.

 

P.S. Są tam też zdjęcia mojego Borwo (od 12 do 18 pięterek) i Ostrogi (od 7 do 11 pięterek), jak również zboża sąsiadów  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak tam wyglądają wasze pszenżyta w tym roku? Posiałem prawie wszystko wczesną odmianą Fredro, dość dobrze przezimowała ale też zima była nadzwyczaj łagodna, jedynie końcówki liści były delikatnie wymarznięte. Natomiast zabrakło mi tej odmiany na ostatnie 3 ha i posiałem inną odmianę, a mianowicie Pigmej. Przez to, że była susza przez cały kwiecień to na Fredro poszła redukcja na kłosie, ale gęste jest odpowiednio natomiast na Pigmej obyło sie bez redukcji, chyba przez to że była pózniejsza odmiana i kłos jeszcze się nie wykształcał. Trzeba jednak przyznac, że Fredro jeśli chodzi o liście wyglada wyśmienicie i grzybek sobie nie poszalał, natomiast na Pigmeju liście wygladaja dużo gorzej, nie są całkowicie zielone, widać jakby niedobory magnezu i septoriozę liści, czego o Fredro nie można powiedzieć. A dostały wszystko identycznie. Ciekaw jestem jak będzie z plonowaniem, stawiam, że mimo porażenia przez grzyba i tych oznakach niedoboru magnezu lepiej zaplonuje Pigmej przez dłuższy kłos. A co wy myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siejecie już pszenżyta? Miałbym dawno posiane ale ciągle czekam przez tą suszę i boję się, że będę siał dopiero w październiku a to nie jest dobry prognostyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dokładnie siewy w październiku to zły prognostyk dla plonów

dlatego właśnie skończyłem siew pszenicy

u mnie mimo piekielnej suszy wszyscy sieją łudząc się że jednak wzejdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się