jarki

Pszenżyto

550 postów w tym temacie

Tak mi polecili w sklepie, dobrze że jeszcze nie kupiłem dzięki za odpowiedź , a co byście polecili na skracanie , pszenżyto borowik wysoka odmiana, nawożenie 130 N ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.co koledzy polecacie posiać po łubinie wąskolistnym....zaznaczam,nie pszenica.Åubin uprawiany na ziarno paszowe?????Może żyto Hybryda????? troszke ziemia zakwaszona,jakieś 6 lat nie dostała wapna :-X ??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że kolega układa sobie już w głowie co potem i dobrze żeby nie obudził się jak wczoraj taki znajomy C-360 +UG 3 szarpał się z perzem i nieskoszoną QQ bo dopłaty, mówiłem wezmę w dzierżawę za czynsz równoważny dopłatom ale pewnie mają nieuregulowany stan prawny coś czuję i się tak męczą

 

Wracając do tematu pszenżyto będzie dobrym rozwiązaniem, żyto po łubinie nie ustoi choćbyś nie wiem jakie cuda robił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda na dzisiaj. Widać dokładnie gdzie jaka ziemia. Stanowisko po rzepaku,susza swoje zrobiła.

Na pierwszym widok na VI klasę.

dsadas.jpg

Tutaj widoczna różnica klas ziemi

szz.jpg

A tak na IV

dsad.jpg

 

Na IV jest okolo 450-500 kłosów/m. Na VI 200-250, ze sporą redukcją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie pszenżyto dzielnie radzi sobie z suszą, jestem naprawdę zaskoczony. Odmiany to Twingo i Rotondo. Myślę że duże znaczenie miały wczesna 1 i 2 dawka azotu w postaci RSM. U znajomych co sieli 2 dawkę około 2 tygodni po mnie jest dużo gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wyraźna granica klas ziemi. Pszenżyto na 8-10 t/ha, a niżej 4-5 t/ha. Niech mi ktoś powie, że nie było suszy. Panowie łaskawi z iung puławy powiedzą, że stwierdzili( albo i nie) zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej, tj. spadek o 20% a tutaj widać conajmniej 50% straty

psz.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Deszcz już nie pomógł, uschłozdjecie.jpg

 

Jedno z wielu takich miejsc. Niestety mocno rzutuje na plonie i chyba nigdy nie uda się zrobić dwucyfrówki. Chyba żyto jedynie u mnie się sprawdzi

 

zdjecie.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz patrzeć optymistycznie jak mój sąsiad

- Tam było 4 hektary ale 1 nie warto liczyć i PLON jest :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowe liczenie-ja tak odliczam wymoknięte dołki w burakach i plon 100 ton :) -mimo wszystko wracam do uprawy pszenżyta w miejsce pszenicy,koniec rywalizacji ze sąsiadem-rencistą!W zeszłym sezonie miałem 0,5 ha "wypieszczone" Twingo i plon ogółem 1 tona mniej niż Arkadia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ścieżki też się odlicza ? Tak , jak i wolne miejsca między rzędami >:D, a później wychodzą plony rzędu 15t/ha i zbiory 30mlnt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie-TYLKO 15 TON ??? -we wsi mamy takiego "picera",że to z 0,5 ha zbiera i to na V i VI klasie ziemi.Rzepak 8 ton to standard-plon kukurydzy po wysuszeniu to minimum 20 ton...i to wszystko BIZON bez strat opanowuje!...Jakie odmiany polecacie do siewu na ten sezon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ze słomą,kurzem itp.-Sialiście jakieś odmiany pszenżyta z HR-Strzelce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pszenżyto przy takiej cenie pszenicy to szkoda czasu, pszenicy w opór wszędzie przez co jak ktoś słyszy pszenżyto już grymasi

Lepiej jęczmień albo jakieś "egzotyczne" uprawy jak już chcesz coś innego niż pszenica

 

 

Ja w tym roku na własne paszowe potrzeby chcę spróbować trapero z danko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Damłynie to 250 km od Płońska łódkami wozili pszenżyto na mąkę,bo tu braki-powiedzieli mi w biurze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się