jarki

JĘCZMIEŃ ozimy

599 postów w tym temacie

Nie za zimno? Mszyca powinna już spać, po za tym czym chcesz pryskać przy tak niskich temperaturach? Duże masz zagrożenie, tzn. sąsiedztwo kuku lub czeremchy? Widziałeś jakieś osobniki na roślinach? Może nie warto głowy sobie zawracać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pryskaliście Wasze jęczmiona na mszyce?

nigdy jeszcze jesienią nie pryskałem zbóż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pryskać wtedy, gdy jest długa i ciepła jesień. Było tak dwa lata temu a ja się zgapiłem. Na wiosnę w sąsiedztwie kuku zaobserwowałem wirusową żółtą karłowatość jęczmienia na mojej Mewie (która jest bardzo wrażliwa na tą chorobę) jednak wtedy myślałem, że to brak magnezu.

Tak w dużym skrócie mszyce składają jaja w listopadzie na czeremchach, wylęgają się w marcu/kwietniu, następnie w maju atakują zboża i jeśli temperatura w czerwcu/sierpniu na to pozwala (co najmniej 3 dni powyżej 25 stopni) różnicują się na dwie formy, jedna wraca w sierpniu na czeremchy i tam żeruje przez wrzesień a druga atakuje trawy i kuku, w październiku wracają znowu na wschodzące zboża i one są właśnie wektorami BYDV. Zwalczanie jest możliwe tylko na jesieni, na wiosnę to już po ptakach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jęczmień ozimy uprawiam drugi rok, więc mam małe doświadczenie. Masz rację nocami zdarzają się przymrozki, więc jest zimno. Nie zauważyłem żadnych owadów na liściach, jednak mówią, ze jak się je zobaczy, to jest już za późno na opryski.  ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

żółte place to w większości przypadków braki magnezu

jest bardzo sucho i dlatego ten niedobór się już uwidacznia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To prawda, ciężko je dostrzec ale jeśli miałeś dość wcześnie temperaturę poniżej 6 stopni to nie masz się o co martwić. To krytyczna temperatura która nie pozwala mszycom - wektorom wirusów rozwinąć się na tyle, żeby stanowiły jakieś zagrożenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jednak zostałeś przy dwurzędowym? Zawsze mi się wydawało, że odmiany wielorzędowe plonują lepiej ale te kłosy Campaniele mówiły same za siebie  ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

szkoda że nie pochwalili się jakie to będą fungicydy

 

pewnie sami nie wiedzą ;b gość mówił, że będzie robił co handlowiec z syngenty każe, czyli pewnie artea albo tilt turbo.

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/siew-jeczmienia-hybrydowego-5-dni-po-terminie,31071.html

 

śledze, bo też mnie wątek zainteresował. Ale przy takiej zimie jak teraz to nie będzie trudny test z zimotrwałości  ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

młócił ktoś jęczmień jak sypie bo dochodzą do mnie skrajnie sprzeczne wiadomości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

młócił ktoś jęczmień jak sypie bo dochodzą do mnie skrajnie sprzeczne wiadomości

:)

jarki, moje dane były prawdziwne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

7-8 TON :o to w mojej okolicy raczej nierealne

zasiane jest bardzo mało, większość desykowała z różnych powodów :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

7-8 TON :o to w mojej okolicy raczej nierealne

po prostu szczecin :) ale on tam ma z czego karmić :)

a słyszeliście że za police mają sponsorować bałkańską gwiazdkę piłki skopanej? ciekawe skąd na to wezmą? i co im da reklama poprzez szport, wróć, ligową piłkę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dokładnie bo jeszcze wszystkiego nie sprzedałem

ogólnie ziarno grube dorodne słoma żółciutka szkoda tylko że szarpacz i gruber się z nią rozprawią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siejecie już jęczmień? Ja w tym roku pierwszy raz spróbuję, KWS Meridian. Termin optymalny już jest ale leje. Kilka dni teraz trzeba żeby obeschło a jak orałem to sucho było a glina niczym beton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czyżby Kolega planował przedplon dla rzepaku ?

ile za tą NOWOŚĆ płaciłeś ? ja sieję nadal 2-rzędowy

jeśli chodzi o termin to planowałem na około 17-18.09

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w tym roku nawożenie azotowe jęczmienia to prawdziwy problem :-\

jakimś tam specjalistą też nie jestem :lol: bo sieję dopiero szósty rok

ale tak rozkrzewionego jeszcze nigdy nie miałem, co robić?

mi nasuwa się taki pomysł dać jakieś 60% dawki startowej teraz

żeby się nadmiernie dalej nie krzewił ale też go nie głodzić bo swoje jesienią zjadł

resztę dać z drugą dawką lecz nieco wcześniej niż zwykle póki będzie jeszcze mokro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zaleca się też, w takich sytuacjach opóźniać pierwszą dawkę N. jeśli rośliny nie wykazują braku N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się