pasio

Groch i peluszka

1948 postów w tym temacie

gallery_47284_39_15149.jpg

 

Zdjęcie z 8 maja :)

 

mówi Ci to coś ?

 

a tak na marginesie groch w fazie BBCH 10-15

kto zgadnie jaką miał długość korzenia ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jest tiachlopryd

Czasami jest ciężko ale napewno jest progres w rejestracji środków więc miejmy nadzieję że będzie lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak tiachlopryd poszedł na pierwszy zabieg z deltametryną choć rejestrację ma na strąkowca ;)

A jak działa acetamipryd na robale w grochu ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem nie warto się bawić w motylkowe ,co niektórzy się w tym roku przejadą co z tym gów...em zrobić ,jak się nie ma hodowli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego to "gów..no" jest najlepszym przedplonem dla wielu roślin

 

mój rzepak po grochu na oko sypnie minimum 500kg więcej a dostał 60N mniej

 

kiedy w latach przełom 80/90 siałem peluszki pszenica sypała pod 8ton

czego po rzepaku nie mogłem uzyskać do ubiegłych żniw

 

podsumowując rodzime strączkowe są największą szansą dla poprawy struktury zasiewów

przed laty na słabych ziemiach królował płodozmian ziemniaki-owies-peluszka-żyto a dziś qq w monokulturze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko ta kłopotliwa sprzedaż i zbiór ???

Masakra jakaś, lepiej przyorać to jak jest jeszcze zielone i nie ładować ŚOR które nie mają rejestracji.

Ja już się nauczyłem i skutecznie wyleczyłem z łubinu na ziarno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może ze zbiorem łubinu jest problem, ale u mnie zbiór grochu to żaden kłopot i nie wiem czemu wszyscy tak narzekają, chociaż mam tylko roczne doświadczenie z grochem. Ciekawi mnie tylko czy materiał siewny za rok będzie tańszy skoro kontraktują łubiny po 800zl/t?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko ta kłopotliwa sprzedaż i zbiór ???

Masakra jakaś, lepiej przyorać to jak jest jeszcze zielone i nie ładować ŚOR które nie mają rejestracji.

Ja już się nauczyłem i skutecznie wyleczyłem z łubinu na ziarno

 

@ikc, sprzedaż kłopotliwa? każdą ilość, płatne gotówką, bez potrąceń . Tak było na naszym dzikim zachodzie w zeszłym i 2 lata temu.

W czym straszny jest zbiór łubinu? U mnie grochu nie zbierzesz, przeleci stadko i upa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę daleko do Ciebie, u mnie bez ogłoszenia nie sprzedasz i jeszcze nosem kręcą. A nie straszny zbiór? Tu się obsypuje, tam zielony nawet po desykacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siałem kiedyś groch jak był bizon ,zachodnim szkoda kombajnu i heder szeroki ,a na dobrej ziemi to nie ma wielkiej różnicy czy po rzepaku ,czy grochu pszenica i jaki zysk z ha grochu mizerny ,tak samo nie rozumie jak można siać soje ,skoro tańsza w skupie od śruty sojowej,a przy tej suszy to grochy u nas mizernie wyglądaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koszt na pszenice pewnie 3000 zl, dostaniesz 8tx700=5600. Zostaje Ci 2600. Grochu dostaniesz 4tx1200=4800, a naklad 2000zl. Wiec zostaje 2800. Dolicz doplate wieksza chociazby o 500 zl. Myslisz ze plodozmian: zboza, rzepak wystarczy zeby utrzymac glebe chociazby w takim stanie jaka jest? Degradujesz ja takim plodozmianem

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No chyba nie lałeś, ja w rzepaku zamknąłem się w tym roku w 2500zł, no ale z nakładem na groch to też przegiąłeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto ci zapłaci za groch 1200 zł,chyba w tym roku, na przyszły ci co sieją będą mieli własny.Zresztą mieszalnie nie chcą kupować grochu,a rzepak z pszenica na niektórych kawałkach siej przemiennie od 30 lat i plony rosną a nie spadają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego w tym roku to sprzedawałem po 1400, ale rzeczywiscie w przyszłym już nie będzie takiej ceny. A nakład na groch przy zakupionym materiale siewnym wynosi okolo 2000, koszty orientacyjne (azot na slome- 100 zł, gruberowanie 2x to - 150 zł, siew- 50 zł, wapno- 150 zł, NPK + siarczan magnezu- 500 zł;materiał siewny kwalifikowany - 800 zł, chwasty- 100 zł, grzybówka, insektycyd, bor, nitragina- kolejne 100, koszenie- 100 zł). A z tym rzepakiem za 2500 to kolego chciałbym widzieć tą technologie uprawy. Może u mnie tylko tak drogo wychodzi uprawa grochu czy rzepaku? bo jak to jest u pozostałych z kosztami, jeśli uprawiacie w intensywnej technologii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyjedz mi zasiej za 50 i to razem z uprawą zł i skoś za 100 zł,grzybówka i reszta 100 to czym ty pryskasz ,a gdzie orka,a na dobrej ziemi u nas mają grochy 6-8 strąków ,w tym połowa to małe krótkie,a mieszalnia z łaską kupi za 800 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pisze tak bo ikcomas uważa, że zrobi uprawę grochu za dużo mniej niż 2000, chyba myślał o 1000 albo mniej, a rzepak mu zamyka się w 2500. Sianie i koszenie to podałem koszt paliwa żeby już nie zawyżać tych 2000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę że sami wywołujemy panikę !!!

Przypomina mi się sytuacja na rynku rzepaku z 2006-07

Tylko wtedy jeszcze oliwy dolał minister rolnictwa

 

Słowem będzie towar ktoś na tym chce zarobić

Trzeba przetrzymać a cena na pewno wzrośnie

 

Zwykle najbardziej przejmują się ci co towaru NIE mają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi o sens siania strączkowych ,bo siać dla syntementu,DZIĘKUJĘ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"sens"

Znów wrócę do sytuacji z rzepakiem i tamtych lat

Rzepak był po 900 a pszenica po 600 (około)

Co niektórzy pukali się w głowę gdzie sens siać rzepak

 

Najlepiej siejmy qq w monokulturze po amerykańsku

Ile to nam zaoszczędzi problemów bo przecież jest modyfikowana

Sprzętu też mniej wystarczy jeden siewnik i cudowny herbicyd też JEST

 

Nie oznacza to że w przyszłym roku zasieję groch z MIÅOŚCI ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się