pasio

Groch i peluszka

1948 postów w tym temacie

@lokizom a na jakiej klasie uprawiasz groch? jakie podglebie?

Nadawali na piatek/sobote spore opady deszczu, teraz juz wycofane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

880 zl. Moznabylo w tym roku wejsc tylko na 2 lata. Deklarujesz ilosc ha do poplonu na 2 lata. W drugim roku mozesz miec +/-15% powierzchni zadeklarowanej. Wczesniej byly to zobowiazania na 5 lat. Jak ktos sieje jakiekolwiek jare to jest latwe 880 zl

Podglebie piaszczyste zazwyczaj. Gleby IV-VI. Mniej wiecej po rowno kazdej klasy

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 @lokizom W tym roku czy w poprzednim na dwa lata W przyszłym roku nowe zasady?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku na dwa lata mozna bylo wejsc. W zeszlym chyba tez na dwa lata. Teraz juz za pozno, wnioski byly do maja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No kto tu jeszcze uprawiania groch lub peluszkę ? 

Ja już nie uprawiam ale mam wrażenie że przybywa upraw 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też nie uprawiam,ale kolejny rok za darmo rzepaku nie posieję.W okolicy brak upraw i ofert sprzedaży. Rolnicy rzucili się na buraki cukrowe.

Edytowano przez Pałuczanin500+

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Buraki za rok stanieją, a w tym może zarosną chwastami, kto nie posiał to znów pada, na ekoschematy i strączki nie liczył bym, skąd wiesz co będzie z rzepakiem , pszenica jest po 1000 , do żniw może być po 1400, tetaz nic nie idzie przewidzieć , dziwne czasy nastały, 

Ci co wytrzymali z maciorami  to odkuli się, zostało ich mało

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na swiniach tak zawsze było. Jak przetrwa się kryzys to potem przychodzi nagroda. Tym razem poglowie zredukowane aż za mocno i teraz takie braki towaru jakich nigdy nie było jeszcze. Jeśli koszty spadają a za takie malego warchlaczka mozna dostac 600 zł to o czymś to świadczy.

Co do zboz to jak Putin nie zablokuje korytarza to pszenica w zniwa blizej 800 zł niż 1400 będzie. 

A rzepak to cena jeszcze wróci ponad 3 tys ale raczej nie do końca 2024 roku. W tym roku w sierpniu będzie posiane rekordowo mało, takie moje zdanie. I to przełoży się później na cenę pewnie

Z grochu też delikatnie wyszedłem, trochę mieszanki str-zbozowej zrobilem pod ekoschemat zróżnicowana struktura upraw. Od przyszłego roku będę przechodził pola drugi raz grochem

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To masz dość długą rotację/płodozmian

U mnie jest przerwa dwuletnia a był co trzy lata

Teraz pola są raz przeorane ale brak mi motywacji do grochu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za czesto miałeś groch, niewskazane

@lokizom zróżnicowana struktura upraw , na moim terenie nikt w to nie wchodzi , bo 20 % strączków to strzelanie sobie w kolano

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być 20% straczkow, może być właśnie 20% mieszanki str-zbozowej a mi groch w jeczmieniu nie przeszkadza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Większość bez hodowli to po co strączki ze zbożem, ci co zostali to kontrakt, albo maja swoje zboże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mieszankę zbożowo-strączkową raczej trudno dobrze sprzedać

Co nie znaczy że naszym ziemiom nie są potrzebne strączkowe 

Cały temat kładzie cena równa pszenicy 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na moich glebach trzeba brać pieniądze za takie cos bo tutaj nie ma szans na 10 ton pszenicy.

900 zł za międzyplon pod taka mieszankę, 300 zł za zróżnicowana uprawę przez to jeszcze do każdego hektara. Dla mnie to jest sporo. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy u Ciebie mają inwentarz i sieją mieszanki strączkowe, gdybyś żył z pola inaczej byś myślał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sieje się to co daje najlepszy wynik ekonomiczny, u mnie nie jest to pszenica. Mam wrażenie że próbujesz sugerować ze z pola bym nie przeżył? Co prawda jest to jedynie 10-20% moich przychodów ale też generuje corocznie zysk

A strączki uprawiamy z myślą dlugoterminowa a nie liczymy tej uprawy tylko pod kątem jednego sezonu 

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś mnie chyba , gdybyś miał tylko ziemie , bez hodowli , to byś tej mieszanki nie siał , gospadarstwa co robią bezorkowo i zbierają słome , nie skorzystają z ekoschematu uprawa bezorkowa , zostanie im jedynie obornik, gnojowica , jak trzeba będzie robić zdjęcia to podziękują i zrezygnują z dopłat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się