ikcomas

Herbicydy

920 postów w tym temacie

Robi się coraz gorzej zwłaszcza tam gdzie susza wykończyła jęczmień. Mówisz ze już za późno na oprysk czyli przed koszeniem tylko randap ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze będziesz miała problem z odrostami

Po takiej suszy gdy przyjdą deszcze zboża się odnawiają

Zwłaszcza owies i jęczmień ale pszenżyto też potrafi

Ja bym nie kombinował jedynie desykacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś tą substancję beflubutamid ???

Herbicyd znany od 1999 w Polsce od 2012 z IPU do ochrony pszenicy jako Herbaflex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja znam, mój znajomy pryskał i bardzo polecał ale w tym roku coś kiepsko zadziałał chyba (sucho?). Podpytam się przy najbliższej okazji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytałem się, w tamtym roku rewelacja bez poprawek, w tym roku zmiana koncepcji na IPU+DFF+chlorotoluron bo nie był zadowolony z działania. U mnie standardowo na razie flufenacet+metrybuzyna i na wiosnę poprawka. Miałem wypróbować tego Boxera ale odpuściłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też pszenicę polecę expertem już nawet kupiłem

Tylko zastanawia mnie czy on zadziała w tym popiele

Nie padało od tej ulewy a to już pięć tygodni

Działanie głównie doglebowe !!

Chyba trzeba by wcześnie rano na rosę

Albo czekać na deszcz ewentualnie mglisty dzień

Miotłę powinien załatwić a resztę wiosną opanuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ja pszenżyto jechałem wczoraj we mgle, za belką było mokro więc git. Jęczmień wcześniej ogarnąłem ale wtedy było w miarę mokro i już widać efekty. Pszenica ta najwcześniej siana dopiero szpilkuje, ta ostatnia październikowa puściła korzenie 3 cm. Spokojnie czekamy na pogodę i rozwój sytuacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

JA też expertem ale czekam na deszcz ,w zeszłym roku na 3 liść po deszczu i było GIT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy pryskając expertem zwracacie uwagę na temperaturę ???

Ja nigdy się nie przejmowałem byleby niebyło przymrozków

W artykule na Farmerze piszą optymalna brak danych a minimalna 8*C

 

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/temperatury-stosowania-substancji-czynnych-herbicydow,60252.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej przez wzrost cen wszyscy chcą aby to co stosują działało i to niestety jednym z ważniejszych czynników jest temperatura ta minimalna jak i maksymalna plus czas jaki jest potrzebny przy minimalnej temp. i brak opadów aby dany środek się wchłonął w roślinę i zadziałał prawidłowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie jeszcze nie pryskałem nadal sucho 4 litry nakapało

Myślę że kluczowa jest tu wilgotność nie temperatura więc trzeba jeszcze poczekać

Expert miotłę zapewne załatwi bywało ze pryskałem końcem października i było ok

Na dwuliścienne będzie poprawka wiosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie nadają opady i ciepło, jak jest tak zimno to chwasty też nie rosną. Chyba nie uciekają Ci tak, że trzeba pilnie jechać bo nad łan wychodzą 8) . U mnie większość pszenicy jeszcze pod ziemią. W tamtym roku pryskałem 13 listopada i było dobrze ale te ostrzeżenie na etykiecie "nie stosować na rośliny uszkodzone przez suszę" myślę, że trzeba potraktować poważnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

człowiek myśli o herbicydach Ty mówisz o uszkodzeniach spowodowanych suszą

jedziesz na pole i siadasz na d.pę ze zdziwienia co tu qźwa znów jest grane PRZYMROZKI ???

 

zdjecie.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na expercie jest też mowa o przymrozkach. Dobrze, że moja jeszcze nie wyszła oprócz tej najwcześniej sianej ale tam dawno nie byłem, z tego co widzę na zdjęciu trzeba się wybrać. Poza tym widzę identyczne jak u mnie na jęczmieniu charakterystyczne żółte paski w poprzek liścia. Za głęgoko posiana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak dość głęboko siałem ale co można w takich warunkach zrobić

Najbardziej ucierpiała na łączeniach pomiędzy kolejnymi przejazdami

W takiej suszy wał dosłownie ROZLEWAÅ ziemię na dwa cztery rzędy

Długo wychodziła jak już osłabiona wyszła dostała mrozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzis opryskałem expertem i zaczeło kropić kończyłem w mżawce ,jak sądzicie zadziała na te chwasty co wzeszły ,głównie rzepak i co zrobić na jednym polu bardzo dużo chabra coś dodać czy sam expert ,dodam że po pszenicy będą buraki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobną sytuację w czasie oprysku miotłę załatwił

Dodaj kilka gram tribenuronu tanio i powinien zrobić swoje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam . Czy wykonujecie jeszcze zbiegi na pszenice ? Ja mam w planie expert met +dff + glean tylko że z powodu wspaniałych warunków część nasion wzeszła dwa tygodnie temu część szpilkuje i pewien procent jeszcze kiełkuje . Ponoć tydzień pogody i jakieś zimowe klimaty - jest sens ? Jeśli jesień będzie umiarkowana z ciepłą zimą samosiewki rzepaku i reszta bandy będzie się miała wesoło do wiosny .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj zakończyłem opryski herbicydowe w pszenicy

Robione na raty bo wschody bo wiatry bo uszkodzenia po przymrozkach

Kurcze rano patrzę a tu -2*C kropiłem samym expertem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fakt a niby prognozy na plusie a tu masz . Wydaje mi się że to dopiero nad samym ranem przyciągało więc chyba nie tak źle .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj skończyłem a w nocy przymrozek, co będzie to będzie, wcześniej pryskałem w mżawce a w nocy 20 litrów! Jakoś tak ciężko w tym roku, zawsze coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam , który środek byście polecili na pszenżyto mam do wybory , Expert met 56 WG ale na etykiecie pisze że jest od jednego liścia do trzech a moje pszenżyto ma pięć ,sześć i niewiem czy mogę go zastosować, jest jeszcze lentipur flo 500 SC, i Komplet 560 SC , ale cena za ten komplet a i tak pewnie będę musiał na wiosnę poprawiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się