jarki

Nawożenie rzepaku

1765 postów w tym temacie

Z drugimi dawkami jeszcze czekam, do następnego deszczu, bezpośrednio przed nim podam. Na drugą jeszcze nie jest późno, nie panikujcie, w zbożu książkowo w strzelaniu w źdźbło. Rzepak troche inna sytuacja ale kwitnie u mnie minimum tydzien po kuj-pom. U mnie inny klimat ale staram się Was zrozumieć. Pod koniec tygodnia postaram się podać mikro w rzepaku o ile sie ociepli. Pewnie będą 3-4 dni ciepła i ponowne ochłodzenie. Jare nie posiane, na czwartek planuje groch. Od piątku jak pójdzie jęczmień 

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój dostał 100kg mocznika(10.03),250kg saletry(19.03)-to jak to jest

na wszystko za poźno?wody Wam brakuje W TYM SEZONIE!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jedna część z saletry (saletrzana) masz przyswajalną na jutro 

Druga część czyli amonowa będzie lada moment (potrzebuje przemian)

Natomiast to co dałeś w moczniku to dłuższy proces bo forma amidowa 

Tu (hydroliza) amidowa przechodzi w amonową ta w saletrzaną (azotanową)

Przemiany i ich tempo zależą od: temperatury wilgotności odczynu mikrobiologii 

To tak na skróty i po chłopsku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie piszcie na skróty,że za późno nawet na N.

Dostaje korzonki,będzie 4+ :D

Edytowano przez Pałuczanin81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co z tego że mokro żeby się nawóz przemieścił chociaż na 10 cm musi popadać, jak nie popada to za za 3 dni na wierzchu będzie sucho, ja sieję na 3 razy azot, pierwsza dawka w polifosce  21- 84 N, nie wyobrażam sobie dać w drugiej dawce 130 N, widać że te co żyją to rosną, dziś podany starter z timaca, siarczan magnezu i 210 g boru

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak jest sucho to chyba dopiero powyżej 10 mm opadu ciągłego przemieszcza saletrę w strefę korzeniową, tak aby była dostępna

 

 

@miwigos narzekałeś na rzepak a dziś pryskałeś ? ja planuje pod koniec tygodnia początek nowego jak coś się odbuduje

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Druga dawka RSM poszła 24 marca a w moim regionie rzepak kwitnie w pierwszym tygodniu maja, więc teraz to i na saletrę jest za późno o tydzień. Choć sąsiad dopiero dzisiaj wyjechał z drugim rsm a później się dziwi że co roku ma wyłożony rzepak i wiecznie zielony.

Ja to zastanawiam aby go jutro/pojutrze nie prysnąć na robaka+skracanie. (w tamtym roku czekałem a jak trzeba było pryskać to był deszcz przez tydzień i po ptakach) A pogoda idealna z ciepłymi nocami 8.

Pomału to pustynia się robi, brak śniegu w zimie zrobił swoje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


@przem, raczej się nie zgodzę ze za późno na saletre. Uważasz że nie podziała za 4 tygodnie nawet? Idąc dalej tym tokiem myślenia to byś musiał saletre walić w styczniu jeśli wegetacja rusza w marcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podziała pod jednym warunkiem jak będzie deszcz w kwietniu. ale jak będzie susza i opady przyjdą w maju to rzepak nie pójdzie w plon tylko w masę zieloną. Tak już się kiedyś zdarzyło (nie pamiętam roku 2011-2018??)

 

large.DSC_2410.JPG.a10a1ca4e8e1b0ee4fab294ec679840c.JPGlarge.DSC_2401.JPG.1784164c80909185f0f2c4393d719143.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, strategie nawożenia powinno się dobierać do aktualnej sytuacji na polu a nie "co roku wtedy się sieje". Uprawy ozime w północno-wschdniej wlkp są opóźnione w rozwoju o dobre dwa tygodnie i np. ciężko przewidzieć kiedy rzepak zacznie kwitnąć. 2 dawkę N podałem wczoraj w formie amidowej i zawsze sieje mocznik aby rzepakowi starczyło N na wypełnienie łuszczyn a nie tylko na kwitnienie. Saletra przy obecnym uwilgotnieniu pół i temperaturze nie będzie działać dłużej niż 4 tygodnie, wiec powodzenia tym którzy posiali tydzień temu. Rzepak dopiero startuje wiec jeszcze długa droga przed nim. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@wojtek_rolnik

Z całym szacunkiem ale to był ostatni dzwonek na podanie mocznika w Twoim regionie, rzekłbym nawet ze byc moze za późno to zrobiłeś o ten tydzień bo padalo a teraz zanim popada to minimum tydzień. 

@przem

U mnie chyba dopiero 5 dzień kiedy wegetacja ruszyla

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po co deszcz jak dziś po granulkach na polu nie ma śladu. Wydaje mi się że lepiej gdybym wysiał przed świętami ale proces nitryfikacji i tak nastąpił by dopiero teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Działanie saletry przez 4 tygodnie bo jest mokro i od dwóch dni ciepło? Może wyjaśnij...  Po tym czasie, pomimo tego że rzepak nie pobrał "zbyt wcześnie" wysianych nawozów, azot ulegnie anihilacji???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do połowy kwietnia nie widać deszczu, ciekawe jak rzepak ma pobrać ten azot obecnie podany ?

Ja całość N w marcu  i była to dobra decyzja, nie ma co dużo kombinować teraz codziennie po 15+ stopni, wszystko wystrzeli, słabe rzepaki będą kwitły w kwietniu jeszcze jak ciepło się utrzyma i nasili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Udało się cudem bez wtopy obskoczyć z saletrą suchsze pole 

Jutro ryzykuję na mokrzejsze tam miejscami jeszcze woda stoi 

Ale chyba jestem bez wyjścia trzeba to zostawić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 4.04.2018 o 20:05, barts napisał:

Jak jest sucho to chyba dopiero powyżej 10 mm opadu ciągłego przemieszcza saletrę w strefę korzeniową, tak aby była dostępna

 

 

@miwigos narzekałeś na rzepak a dziś pryskałeś ? ja planuje pod koniec tygodnia początek nowego jak coś się odbuduje

 

Dobry to on nie jest,jakos trzeba go ratować ,ja twierdze ze musi dostac wszystkiego na 6  ton to może 2,5-3 da

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja już po nawożeniu rzepaku pierwsza dawka saletrosan 250 kg na ha ,druga dziś rsm 32 250 litrów i na tym koniec 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje na jutro rsm w rzepaku. Gdyby nie ta dyskusja to bym jeszcze czekał a tak trzeba rano wcześnie wstac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się