jarki

Nawożenie rzepaku

1765 postów w tym temacie

Słuchajcie nie bądźcie aptekarzami, czy nawóz ma taką czy inną granulacje to na pewno nie jest powodem jego koloru.Były lata biedne gdzie nie dawałem żadnego nawozu i było wszystko dobrze.Nie jestem do końca przekonany ale ja myślę , że gleba jest zbita,zjeżdżona ciągnikiem i ten rzepak ma ciężko wypuścić głębiej korzonki i nie sięga składników pokarmowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie na skrajach zawsze są lepsze wschody i rzepak jest większy

tylko że ja uprawiam osiemdziesiątką

 

pamiętam doskonale czasy superfosfatów wszyscy je sypali bo nic innego nie było

co prawda plony w tamtych czasach były mniejsze ale zasobność z niego była

i to nie tylko fosforu ale również wapnia i siarki

 

trochę z innej beczki jakie odżywki dajecie jesienią ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

artykuł jest dobry to prawda dyskusje takie niczego nie wnoszą do tematu jarki już wcześniej też cięzaatakowano na forum jest toprzykre takie jest życie Wpis takibył na forum ale niewiem czy twój wracając doartykułu możemy ustalić jaką forme N zastosować w odpowiednim terminie i fazie rozwojowej roślin i czekaćjaka b,,,edzie pogoda i wtedy okaże się czy N dobrze zadziałał Pytanie do jarkiego dlaczego nie chciałeś N pod rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na portalu każdy może napisać co mu palce wklepią i podpisać się @bylekto

 

Odnośnie Twojego pytania pod tamten rzepak nie posypałem azotu bo przedplonem był jęczmień jary

przesiewany po ozimym wysoko nawożonym w dodatku słoma była zebrana i obawiałem się

nadmiernego wyrośnięcia rzepaku jesienią

Dziś nie jestem pewny czy był to dobry pomysł bo pewnie caryx by sobie poradził w tamtych

warunkach pogodowych ale kto wie jaka będzie jesień

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przecież jęczmień jary też pobiera N Rzepak zawsze miałem po pszenicy ozimej i pod korzen dostaje około 50 N mimo to wjeśieni trochę mu braknie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

po tych wymrożeniach człowiek zaczyna kombinować i mnie chodziło oto żeby mu brakło azotu jesienią

natomiast bardzo wcześnie wiosną dostał sporo N na start

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rzepak w jesieni programuje plon a jest bardzo wymagający można na wiosnę trochę nadrobić z N tylko jaka była pogoda, N rozsiany na początku marca , u nas byłó kilka takich dni a potem powrót zimy . rzepak na dobre u nas ruszył drugi tydzień kwietnia , były obawy co z N u nas N nie przepadł czekał były robione próby na zawartość N w glebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już kilka lat temu siałem rzepak bez N bo była wcześniej straszna susza

i plon jęczmienia jarego był bardzo kiepski co za tym idzie wykorzystał

mniej azotu który został dla rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie umie przenośić linków chyba tak to sie nazywa jest wklejony wtym temacie str. 6 przd ostatni w pis od syna pr. te zalecenia troche dziwne dlamnie umnie rzepak strzela wcześniej jak jest nie dokarmiony zawsze na poluznajdziemy mijaka w nawożeniu iwtym miejscu to widać. czy czegoś nie zrozumiałem ?

 

edit: ja nic nie zrozumiałem z Twojego posta. Przede wszystkim używaj spacji i pisz bardziej po polsku bo nie wiem nawet jak poprawić

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każda roślina słabo nawożona szybciej wchodzi w następną fazę rozwojową

w ten sposób broni się i chce wydać nasiona dla zachowania gatunku

Skąd dana roślina ma wiedzieć że rolnik ma zamiar posypać nawozem

rośnie na tyle ile ma składników pokarmowych w danym momencie w glebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to prawda zmasakrowałem moje zapytanie chciałem dobrze awyszło jak zawsze--mi. przeczytałem nawożenie rzepaku w N na wiosnę napisane przez doradce tu cytat:dawka startowaN powinna zostać zredukowana do30-40% całkowitej ilości N odpowiada to dawce ok. 60-80 Kg / ha . wten sposób można zapobiec skłonności roślin rzepaku do zbyt wczesnego strzelania w pędy oraz do zbyt intensywnego wykształcania liści czyli mniej N żeby nie wystrzelił tak zrozumiałem po przeczytaniu całego artykułu. artykuł jest zapodany przez syna pr. w tym temacie na str. 6-tej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to że strzela rzepak przed wcześnie przy małej podaży N. to normalne. ale żeby to samo robił rzepak mocno { nakarmiony} w N. , tego nie mogę sobbie z obrazować jak to wygląda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ja też :)

dlatego zawsze upieram się że z azotem należy przed ruszeniem wegetacji

i minimum 100 N\ha inaczej szkoda wyjeżdżać z rozsiewaczem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rano -3 stopnie w polu sucho warunki do siewu nawozu idealne

a na polach zero traktorów jakiś dziwny spokój w tym roku

Myślę że w przyszłym tygodniu ruszą a co u Was ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już posiane tak sucho to jeszcze nie było wszędzie idzie wjechać nawet dołki.Jarki gdzieś pisałeś że na pierwszą dawkę dajesz 100 N ,to nie siejesz nawozu z siarką .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak na polach sucho jak diabli w dodatku ciepło i trzeba siać ja nie mogę bo OSN

Siarkę zwykle dawałem w kizerycie bo mam mało magnezu na polach ostatnio sypię

siarczan magnezu ma proporcjonalnie więcej Mg do S i to mi odpowiada a cena też powiedzmy przystępna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wjeżdżam jutro z samego rana. Zaczynam od 250 kg saletrosanu a jak skończe to jazdę zacznę z saletrą amonową 200 kg (oczywiście wszystko w rzepaku).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jakoś dziwnie w tym roku. ja podzieliłem pierwszą dawkę N, na dwie części . w sobotę rozsiałem polifoske 21. [ 21N - 35s - 4mg ] 1,5dt/ha. dzisiaj RSM 40N, razem 70N. drugą część pierwszej dawki podam, jak rzepak na dobre ruszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No Panowie ja dzisiaj skończyłem rozsiewanie I-dawki N. Rzepak dostał 115 kg N , a zboża 90 kg N. Rozsiewało się wyśmienicie ! Nie pamiętam takich warunków w lutym żeby można było wszędzie wjechać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się