jarki

Nawożenie rzepaku

1765 postów w tym temacie

tak w sobotę rzepak zasiliłem saletrą robota marzenie. jest za sucho jak na początek marca

a zapowiadają ciepło więc niech rośliny wykorzystają wodę póki jeszcze jest w glebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi czy jest jeszcze w sprzedaży superfosfat potrójny borowany ?

pamiętam w zamierzchłych czasach sypaliśmy go pod buraki cukrowe to był super nawóz pod rośliny borolubne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja go nigdzie nie widziałem zastąpił go prawdopodobnie ten superfosfat wzbogacony 40 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zastanawiałem się nad nawozem z borem i przypomniał mi się ten nawóz

nie pamiętałem składu szukam w necie i "superfosfat potrójny borowany 44% P2O5, 0,5% B"

na dzisiejszych polskich czasem piszą że bor jest mnie interesuje konkretnie ILE

 

jeśli chodzi o superfosfat wzbogacony to ze strony Fosforów:

"Mikroelementy (B, Co, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn) pochodzące z naturalnych fosforytów"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Boru? Nigdy w życiu, nie wprowadzaj ludzi w błąd. Pamietam ten superfosfat, na buraki to był jak znalazł bo niedobór boru powodował zamieranie liścia sercowego. Ilość zawartego w nim boru była wystarczająca ale z tego co pamiętam było go niewiele. Niestety zgubiłem notatki ale coś mi się wydaje, że nie więcej jak 3%. Był jeszcze boraks, ten miał dużo boru i stosowało się go interwencyjnie po zauważeniu objawów zamierania liścia sercowego ale był trudno dostępny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolego a mnie się wydaje że jesteś jeszcze młodym buntownikiem :)

w życiu pewnych rzeczy nie przeskoczysz a rzepak to żarłok niestety

jest taka zasada kto nie włożył na pewno nie wyjmie

a w rzepaku od ochrony zależy więcej niż połowa ;)

 

Przyjacielu właśnie ten post zachęcił mnie bym sie tu zarejestrował mogę podać Ci przykład w badaniu ścisłym kukurydzy gdzie przy dawce 80kg azotu i 160 uzyskano po 10 ton ziarna róznica polegała na dawce cynku . Być moze takie wyniki były by do powtorzenia w rzepaku .Ale dawka 40kg na tone plonu rzepaku to ogólne hasło . Ja wiem ze np przedplon pszenica ozimia a jeczmnien jary to na dzien dobry masz na jeczmnienu przy tym samym nawozeniu plus 10% jak zasiejesz po zycie albo po owsie do masz -10 do pszenicy . Ale wiedze masz bo widziałem ze coś o fosforach pisałeś jak bede miał czas i chęci tez tam coś dopisze bo jeszcze czegoś tam brakuje pzdr ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to powiedz mi ile na PLUS będę miał rzepaku w stanowisku po grochu

w stosunku do stanowiska po jęczmieniu ozimym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znów to samo rzepak dostal dziwnych kolorow. Wiem susza ale to jest jakas masakra dostal 300 tego z importu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem 400 nawet plus na oborniku a już się zrobiły miejsca. Jak u mnie to wygląda na bor i fosfor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie się zrobił biały ale to chyba wpływ przymrozków. Na okolicznych polach to samo i tylko te najlepsze zmieniły kolor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mamy suszę piekielną i przyswajalność nawozów jest bardzo ograniczona

znów okazało się że warto sypać nawozy z wyższej półki

ale też mszczą się błędy agrotechniczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem z nawożeniem a nazywa się OSN

Chory przepis nie dostosowany do panujących warunków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale sól potasową tudzież kizeryt można bez problemu. U mnie już na polu leży i czeka, na wyższą temperaturę bo w nocy dochodzi do -8 stopni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można czy nie można dla mnie bez znaczenia

Ja niezmiennie uważam że makroskładniki należy sypać jesienią

Oczywiście oprócz azotu który powinien być już wysypany na moim terenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem na OSN, ale jestem w rolnośrodowiskowym. Wiecie jak to jest w końcu z tym sypaniem nawozów mineralnych przed 1 marca, można czy nie? czy jest jakaś różnica czy azotowe czy np. kizeryt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakim rolnośrodowiskowym, bo są różne działania. Zapewne te prośrodowiskowe - jakieś Natury 2000, strefy buforowe, chwasty, ptaszki, kotki, pieski i co tam jeszcze zabraniają wszystkiego. Nawet patrzeć się pewnie nie można. Powchodziliście w te durnowate programy i teraz lament. Zapytaj swojego doradcy, który Ci ustwiał program albo chodziaż podaj nazwę tego programu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jadę z azotem w niedziele po kościele ;)

 

dr Witold Szczepaniak

"Na spodziewany plon 4,5 t/ha trzeba dać od 190 do 210 kg czystego składnika. Podział dawki. Dla warunków Wielkopolski druga dawka powinna być zastosowana najpóźniej 4 tygodnie przed kwitnieniem. Pierwsza - teraz."

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/rzepaki-trzeba-juz-nawozic-azotem,49362.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh, ja bym już siał bo rzepak ładnie ruszył, pełno młodych zielonych listków ale bagno piekielne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas sucho jak diabli dziś wysiałem II dawke N każdy dołek idzie jechac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u nas też bardzo sucho ale jak pisałem OSN niestety

 

@ikcomas chyba przesadzasz z tymi młodymi liśćmi :o ja nawet korzonków jeszcze nie zauważyłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do mnie, wilgoci jest dosyć, zimy nie było, może z 7 dni śnieg widziałem, ruszył już dawno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się