jarki

Nawożenie rzepaku

1765 postów w tym temacie

 Jarki-czyli stosujesz COŚ 4 WD? Mf to lata bo luzy :) tylko TOPI  się zawsze jak marzanna(rozkład masy?),czego w cipku nie doświadczysz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Pałuczanin81 napisał:

Panowie-ale to się SUCHO robić zaczyna wg najświeższej prognozy.

Nadal masz sucho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja po dzisiejszej ulewie to co najwyżej na boso mogę wejść w pole żeby butów nie po gubić i żaden rozkład masy ani ścieżki technologiczne nie pomogą.

2 osoby lubią to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak mam 1/3 powierzchni "podmokłą" to c325 trzymam nie tylko z sentymentu (46lat)...choć teraz po mzuri obsycha lepiej niż reszta

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko orane przed siewem. A rozsiewacz podpięty pod c328 i nawet górkami nie idzie wjechać w pole. Podobno pod koniec następnego tygodnia nadają nocne przymrozki moż wtedy się uda.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciapki to po podwórku siać się nadają ( wymagana kostka jeszcze)

 

Duży ciągnik, wiatr w kołach na minimum i nie ma że nie idzie 

A tu mój idol

 

Dziś kolejne 10 mm dopadało dobrze że chociaż popruszyłem poli21 na rzepak, viking się grzeje w workach a wysiać nie da rady bo ledwo z pola wyjechałem

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Anatomia głupoty te filmiki-owszem może się po przymrozku załamać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na zbożu dobrze widać później jak to jest posiane,płakać się chce i powiedz jeszcze jak wyliczyć dawkę na ha,cz po prostu ile wyleci to tyle będzie

 

Chętnie bym zobaczył jak topisz ciągnik na moim polu;) ja w takich warunkach wieżdzam tylko ciapkiem i stara amazone 2 talerzowa 400kg a opony z tyłu najlepiej zdarte.Niekture działki mam takie ż ciągnik nawet jak stoi to zapada się w oczach (ojciec zawsze mówił ze to bilica?czy jakoś tak)

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie wierzcie mi po bezorkowej uprawie jest nieporównywalnie 

Żadnych zastoisk wodnych jak u sąsiadów woda szybciej wsiąka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten case z górnego filmiku szedł by jak dzik w kukurydzy, nie wiem skąd to przekonanie że trzydziestka by dała radę...

Na razie spokojnie wszyscy siedzą ale jak się ociepli to już chyba nikt nie będzie patrzył nawet jak mokro będzie...

 

Co do dawki nawozu to wyższa matematyka i fizyka przy takim poślizgu jak ten zetor

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, jarki napisał:

Panowie wierzcie mi po bezorkowej uprawie jest nieporównywalnie 

Żadnych zastoisk wodnych jak u sąsiadów woda szybciej wsiąka

Po ilu latach zauważyłeś ZMIANY?dziś dało się dryptać po polu bezorkowym,to jest moja namokrzejsza działka-

na pozostałych tylko w skarpetce,bo mnie gumofilec został,zaopatrzony w sztachetę wylazłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem w latach 70/80 robiło się cuda w takich warunkach ale jakimś kultywatorem czy bronami 

Ten drugi film wszystko wyjaśnia końcówka i napis o pochodzeniu komentarz zbędny

@Pałuczanin81

Chyba już po pierwszym była różnica a mam już kilka lat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uwierz kolego że zawisł by na na moście praktkowałem wszystkiego(Odkąd pola głęboszowane też nie ma zastoisk). Wszystko zależy od podłoża, też mam pola jak z filmiku że kopie do kolan ale idzie i tam pujdzie duży zestaw. A co do bez orkowej to jeszcze nie praktykowałem i tak sąsiedzi patrzą na mnie jak na wariata;) można i tak 

 

W tamtym roku to raps był już zaorany i zasiany Tybalt a dziś wiechać ni można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki

Masz rację z ta bezorkowa, wprawdzie u mnie dopiero 2-4 lata w zależności od pól, ale chyba dlatego tak dobrze można u mnie w tym roku wjechać na wiosne. 

Tak sobie czytam tam i tu i może wcale źle wam to nie wyjdzie jak macie dobrze rozwinięte rzepaki a nie podaliscie jeszcze pierwszej dawki azotu. Może ogólnie za dużo dajemy na 1 strzał i za bardzo się potem robi kapusta kosztem pakow , a późniejsze rozgalezienia są redukowane.  Piszą nawet ze w takich rzepakach wystarczy 40-60N na I strzał. Co o tym myślicie? 

2 osoby lubią to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki

Nie chodzi o taką sytuację jak u Ciebie ze masz bez liści praktycznie ale o taka kiedy one sa i jest ich 10+.

 ,,aby rzepak nie pobrał za dużo azotu w fazie krótkiego dnia i na skutek tego nie tworzył kapusty zamiast nasion"

,,zwiększenie dawki nie ma sensu ponieważ rzepak wytworzy zbyt duża masę lisci, a nadmiar azotu z dawki startowej rośliny zmagazunuja w wakuolach, z których zostanie on uwolniony dopiero po obumarciu lisci"

Natomiast w takim przypadku jak Twoim powinieneś wrzucić praktycznie cały azot na I dawkę i liczyć na to że te 80-100N bedzie dostepne z obumarlych lisci do kwitnienia

 To z Schonbergera

 

Edytowano przez lokizom
1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można przecież całkiem zrezygnować z pierwszej dawki N (drugiej też)

Powiem tak zje.ać można każdy rzepak ten mocny bardziej 

Nigdy nie brałem pod uwagę że wiosną mogę mieć za mocny rzepak 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zaczyna się, kto pierwszy ten lepszy - u mnie jeszcze długo się nie wjedzie, pełen luz nie sram po krzakach,  ba nawet nie mam jeszcze nawozu bo rozważam co lepiej RSM czy Saletrosan

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz sraczke co lepiej czy rsm czy saletrosan :P

Z dwojga złego trzeci zawsze dobry saletra 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przanawozić  rzepaku to nie idzie ,jak się teraz posieje saletrosan lub polifoske 21 ,to zacznie działać po 2 tyg,

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas jest czubek co wali TONE mocznika na rapsa 

Co z tego jak mu piętrowo rzepak nie urośnie a rosną chwasty jak szalone 

Facet wszystko zawala ale mówi że jego świnie to zjedzą :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Udało się banan.gifrzepak  dostał pierwszą dawkę 130N-60S-42Mg/ha powinno go to ruszyć smilie5.gif Na dołkach było ciężko ale dali my rade. Pszenica niestety musi poczekać.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się