jarki

Nawożenie rzepaku

1765 postów w tym temacie

Mnie też ciągle się nasuwa analogia do sezonu 2010/11 

Najgorszego w moich bolączkach rzepaczanych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem-osobiście zajęty ślubem,nie pamiętam przebiegu wegetacji na jesieni 2010-rzepak terminowo posiany

później sucha? ciepła jesień,a po Wszystkich Świętych deszczowy listopad zakończony zamarznięciem" na goło"

na Katarzynki,śnieżny grudzień -18st. (29.12 apogeum).wszystkie zabiegi robione wiosną 2011,po Galerze rzepak przestal rosnąć

mróz 4 maja -9st.C dokonał reszty(ubezpieczenie weszło od 9 maja!)plon (drugi wynik we wsi)1,04t/ha(średni dla wsi 400kg/ha)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siew 3.09 to drugie podejście pierwsze zaklepał deszcz

Zostawiłem z tego jeden siewnik wyrosło 5/m2 a siałem 50 Chagalla 

Muszę nadmienić że dość przepadywało jesienią ale nie aż tak 

Zima błotna bez śniegu aż nadeszły mrozy mój po metkonazol przetrwał

Obsada dokładnie nie pamiętam ale coś koło 40/m zero z ubezpieczalni 

Wolę tego nie opisywać bo zabule jak Owsiak 

Pare groszy za wiosenne przymrozki a rzepak wyglądał tragicznie 

No cóż "przecież się odbuduje" tak się odbudował że zapamiętałem 

Pociech z tego tylko taka że większość miała gorsze ale też mniej wsadzili 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

92 kg w czystym składniku, zasobność wg badania z lutego 2016 na średnim poziomie, gleba klasa od II do przełamania IIIb-IV,  średnia w gospodarstwie z ostatnich 3 lat to 3,93 T/ha, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie 45 kg w lubofosie,zasobność wg IV.2011 średnia,gleba IIIa/IIIb,plon-2015 3,9t-2016 1,9t-2017 2,6t

@R-w-SYPAĆ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie  potas na wiosnę jest dobrym pomysłem zwłaszcza dla rozłożenia kosztów

Na słabych glebach często jest standardem że względu na wypłukiwanie 

Osobiście pod jare tak ale oziminy jednak całość potasu jesienią 

Iii często  trzeba brać pod uwagę wpływ chlorku potasu na rośliny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Pałuczanin81 nie załamuj mnie :) Co Ty na forum robisz jak masz potas nie zastosowany w rzepaku (45 kg to jak margines), tak na poważnie jeżeli rzepak Ci przetrwa zimę to się nie zastanawiaj i minimum 100 kg w czystym składniku, jak nie kupowałeś jeszcze nawozów to przywal 300 kg nawozu potasowego z magnezem. @przem Jak planujesz 100kg soli to spokojnie rzepak to pochłonie, na Twoim miejscu jedną ścieżkę zrobiłbym podwójnie i obserwuj, masz ziemię z dużym potencjałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@R-w-awansujesz na modera :) (niedługo sami moderatorzy i @Pałuczanin81 jako użytkownik.)ale ja zawsze tak sypie od lat i plon mam!

Bardziej dbam o buraki i jęczmień jary

@jarki-ten chlorek to z lubofosu sugerujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Pałuczanin81 z plonów co podałeś to w 2015 Ci się udało ;) To był dość korzystny rok... Uważam że albo masz farta, bądź prowadzisz gospodarkę rabunkową, istnieje też możliwość że część rolników stosuje za dużo nawozów (ja się nie odważę by sprawdzić niskie dawki u siebie w gospodarstwie). Przyznaję że jestem trochę skrzywiony pod kątem nawożenia roślin, bynajmniej nie jestem do końca odklejony, sam mam gospodarstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Forma siarczanowa jest dużo droższa od chlorkowego i w uprawach polowych nieopłacalna 

Pisałem to w kontekście DUŻYCH dawek chlorku potasu co Ciebie @Pałuczanin81 nie dotyczy ;) 

Jeśli ktoś chce szybko podnieść zasobność w potas to warto walnąć jesienią przed orką 

Wiosną bardzo wcześnie poprawka i wymieszać na 20 cm w przypadku roślin wrażliwych na chlor 

Tak czy owak chlorki są łatwo wymywane i w dużych ilościach szkodzą ale małej grupie roślin 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@R-w-bzdury piszesz,nie tylko w 2015 miałem plony rzepaku..

ładuję pod buraki cukrowe(gnój+saletrzak+fos-dar+korn-kali),liście i resztki przyoruję..

po tym jęczmień jary(mocznik+ultra8<wcześniej polifoski>)to po piernika mam sypać pod

następczy rzepak?????

@jarki-technikum chemiczne się kłania WSTYD MNIE sól->czyli chlorek

może za dużo psów a luboniu wieszacie.tak!tak!jedynie słuszne ULTRA8 :)

Edytowano przez Pałuczanin81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Luboń za mocno kurzy i za mało skoncetrowane składniki ,za dużo ton do siania ,ja bym wolał nawozy o zawartości jak spirytus,ale to niemożliwe,zamiast 4 tirow nawozu wolał bym siać  jedan -dwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak przeliczysz te z lubonia na czysty składnik rozpuszczalny w wodzie to zobaczysz że chyba tylko Timac ma droższe nawozy. Poza tym tak jak wspomniał @miwigos znajdujesz dużo czasu na przerzucanie, ladowanie i magazynowanie tych ton

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w 2015 roku jak był rok korzystny dla rzepaku to plon w gospodarstwie wyniósł 4,8 T a rekordy w okolicy dochodziły do 5,5.

Ja również nie odważę się do braku nawożenie mineralnego, zresztą mam porównanie cztery lata temu znajomy nic nie dał (NPK) pod korzeń na rzepak- te same nawożenie i ochrona wiosną, ta sama odmiana i pole w miedzę. Plon u siebie 3,98 T/ha u niego 2,9 T.  Dla mnie plon rzepaku zaczyna się od 4 z przodu,  poniżej zawsze mam pretensję do siebie że zawsze mogłem coś poprawić i na taki szacunkowy tonaż układam nawożenie (podstawa to aktualne badania ziemi) 

 

 

large.Tab_4.jpg.88bcd0ee7e061c0e6558d532e15e6f0e.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Korn -Kali jest idealny przedsiewnie zabezpieczy w Mg , S i K przy 300-400 kg. Jak widać potas potrzebny bardzo wcześnie na wiosnę dlatego myślę że dobrym rozwiązaniem jest też wrzucenie całości przed siewem. Robię tak nawet ja na moich przepuszczalnych glebach dlatego na waszych lepszych glebach moim zdaniem to najlepsze wyjście a nie dzielenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos zbytnio upraszczasz sprawę 

@przem świetna tabelka dużo mówi, dzięki

Teraz do @R-w możesz nieco rozwinąć Ca(H2PO4)2  diwodofosforan wapnia ???

Jak dla mnie to zbyt skomplikowane 

Bo CaSO4 to wiadomo gips 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tak nie jest podaj mi duże gospodarstwo co sieje lubofosy,są ale naprawde nieliczne ,raz  w życiu siałem ten nawóz,nigdy więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos ma rację, ten kto nie potrafi sobie policzyć składników kusi się ceną albo okoliczny dostawca wciska towar twierdząc że jest idealny 

160 kg potasu pod korzeń....sporo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, miwigos napisał:

Dlatego sieją go małorolni ,co nie liczą czsu i składników,

Nie będę z tym polemizować skoro uważasz że "małorolni" to głupcy :(

Nigdy ludzi nie szufladkuje 

 

@przem bywało że więcej np 600kg polifoski6 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki Fosforan jedno-wapniowy pochodzenia apatytowego bądź fosforytowego (trochę dłuższa reakcja). Inaczej superfosfat pojedynczy.

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem iż jakieś nawozy wybierają tacy a nie inni. Nie jestem zwolennikiem pewnych produktów, chociaż każdy z nas różne w życiu stosował. Jedni są bardziej zboczeni na punkcie nawożenia inni mniej :D

Ja znam farmerów którzy kupują cuda na kiju w pełni świadomi że przepłacają 5 krotnie(nawet licząc tą wycieczkę do Tajlandii).. No ale przecież Stefan jedzie to co ja nie pojadę? ;)

Edytowano przez R-w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się