jarki

Nawożenie rzepaku

1765 postów w tym temacie

Od jutra ma być jeszcze kilka dni ciepłych 

Warto jeszcze w listopadzie odżywiać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znając życie to pewnie jeszcze w grudniu wegetacja będzie trwała, poza tym zawsze to jest też powód żeby opryskiwacz przepłukać na zimę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po części o to przepłukanie też mi chodzi 

 

Ale patrząc na to co mam to jakoś sensu nie widzę 

Teraz jest jednak sporo mokrzej korzenie ma to sobie pociągnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy rzepak Cały czas myślę żeby czegoś nie zepsuć błędów było od początku wiele, ale jak na razie OK Teraz (w lutym/marzec)  czym kiedy jak go wystartować na wiosnę jak przeżyje RSM32 300l/ha(125N) i potem 200l(85N) i mocznik w międzyczasie????

https://photos.app.goo.gl/wBR9wfEpHLwUUpHM8

https://photos.app.goo.gl/gtA4d7PuxsBpSAmz6

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

RSM na pierwszy strzał to zły pomysł. Robiłem, nie polecam. Za długo się rozkłada. Było nawet porównanie w tym roku. Kolega pole obok robił RSM32 potem 26 a ja tego samego dnia saletrą i za 2 tygodnie RSM26 to inaczej startował. W tym roku mam już kupiony saletrosan (na razie w magazynie sprzedającego bo mam kiepski dojazd) i saletry zostało z tamtego roku (miała iść na kłos w pszenicy ale susza) więc część rzepaku dostanie w gratisie magnez (saletra + siarczan magnezu). Na drugą dawkę RSM w ilości znacznej na pewno jeszcze w marcu bo potem po ptakach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem że za małego tego kopa. W RSM300l tylko 30kg azotanowe i 30kg amonowe, reszta amidowe i jak zimno i sucho to za miesiąc zaczyna być dopiero dostępne.

Mam kupiony RSM32 na wszystko i szkoda mi teraz za tak kosmiczną cenę saletrę czy saletrosan kupować. A dawać więcej naraz jak RSM32 300l/ha(125N) to nie bardzo??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ikcomas możesz coś więcej powiedzieć na temat różnicy w stracie rzepaku w tym roku. Kolega miał tą samą odmianę ? 
@ansu trochę dużo 125N na raz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

aaaa tam za dużo:

Dnia 23.03.2018 o 08:42, ikcomas napisał:

Na sobotę właśnie ma być mróz i też tak planuję ale ja już całość bo potem długo nie wjadę na niektóre działki, planuję dać jeszcze 350 litrów RSM 26 (117 N), teraz już położone w zależności od zasobności działek od 102 N do 119 N amonowej

ja kładłem na pszenżyto 450l dwudziestki szóstki czyli 150 N (popaliło ale wytrzymało)

@przem ogólnie średnia wyszła podobna ale żeby porównać to temat rzeka, za dużo zmiennych, wiele odmian, miksy, pola oddalone o parę kilometrów, susza, grad (tu był tam nie), koszone na raty, lepsze pola, gorsze, deko inna technologia, ja nie uznaję wynalazków asahi, rooterów, srerów.

Generalnie to kolega mógłby może coś więcej tu napisać w tym temacie bo to było bliżej jego domu. Ja tam nie obserwowałem tylko wpadałem z opryskiwaczem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi głownie o to że napisałeś że RSM nie nadaję się na I dawkę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że RSM na pierwszą dawkę to zły pomysł

Chyba każdy wie że mocznik to zły pomysł forma amidowa 

Moim zdaniem na start bez 100N w saletrze szkoda wyjeżdżać

@ansu podoba mi się ten korzeń z technologii dalekiej od pługa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to powiem wam tak zeby nie było to aż tak oczywiste i jednoznaczne na niekorzyść formy amidowej. Nie wiem dlaczego różne źródła różnie podają ale ostatnio widziałem na rysunku Szczepaniaka, że hydroliza azotu amidowego do amonowego w temp gleby 2 stopni Celsjusza przebiega w ciągu 4 dni. Wiec przyjmijmy ze po 4 dniach po zastosowaniu RSM mamy uwaga 75% w formie amonowej i 25% w azotanowej. Te 4 dni to nie jest długo!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szybkość przemian mocznika to po pierwsze temperatura wilgotności

Następnie pH i aktywności mikrobiologiczna to wszystko musi grać 

 

Jest szkoła niemiecka mocznik na jesień ale to inna bajka 

@R-w jesteś tu opowiesz nam jak oni to robią ??

 

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no a glebe o takiej temperaturze zazwyczaj mamy na wiosne.

tutaj o tym, ze to 4 dni, w tabelce

www.farmer.pl/multimedia/plik/36467.html

https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/nawozy/azot-amidowy-jak-dziala-w-roslinach.html

 
 
A tutaj piszą zupełnie co innego
 
 
Ciekawe która informacja jest prawdziwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiam na bibce z naukowcami i pytam -czy badali to i tamto, -tak i takie były wyniki, -to dlaczego my nic o tym nie wiemy, -bo tak zdecydowali księgowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie przy wczesnym podaniu forma azotu ma znaczenie drugorzędne,chyba że ktoś daje tylko mocznik,u mnie amidowa idzie w polifosce21 wcześnie i zaraz potem saletra ,najpóżniej do końca marca musi być zakończone nawożenie ,a najlepiej do 20 marca,każdy ma swoją teorie

Mocznik to nawóz po kukurydze i ewentualnie dolistnie

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wpływ jesiennego nawożenia azotem na plon nasion rzepaku ozimego.large.5c30b22dc978b_wpywjesiennenawoeniamocznikiemnaplonrzepaku.jpg.4205c378fe88d63c428023354cc606c6.jpg

Jakoś nie zauważyłem różnicy w plonowaniu rzepaku po stosowaniu RSM a stosuję bodajże 10 lat.  Przy późniejszej weryfikacji plonów wśród znajomych zawsze była czołówka lub pierwszy wynik. Przy RSM jest inne podejście do nawożenia pierwsza dawka musi iść jak tylko są warunki (brak śniegu) czyli przełom lutego i marca, często stosowałem pod koniec lutego. Druga najpóźniej 3 tydzień marca. Przy późniejszej aplikacji RSM na początku kwietnia rzepaki idą w słomę oraz koszone są na końcu żniw bo wiecznie zielone.

 

apropo technologii siania rzepaku w techologii Mzuri. Rozmawiałem z agronomem PGR o powierzchni 4,5 tyś powiedział tak:

 rzepak siany Mzuri od razu w ściernie w normalnym roku plon około 300-500 kg więcej/ha od orki.

pszenica siana Mzuri skutek odwrotny spadek plonowania 500-800 kg w porównaniu do orki. 
Wszędzie identyczna technologia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ci NAUKOWCY zawsze mają takie wyniki jakich oczekuje zleceniodawca

Jakem stary zawsze wiedziałem że mocznika daje się jak ciepło albo miesza z glebą

Ale co tam drobno ustroje komu to potrzebne byle kasa się zgadzała ale nie u rolnika 

Wiem od dawna że wegetacja rzepaku rusza przy 2-3°C i często widać problem N

Bywa powiązany z niedoborem siarki ale zwykle to zbyt niska temperatura

Natomiast drobnoustroje potrzebują 8-9°C dzięki nim dostępny jest azot glebowy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili o drobnoustrojach mówi sie już w temperaturach 5-7 stopni. Za 20 lat pewnie zejdzie to do 3 -5 stopni, tak pewnie będą pisali.

Ale odnośnie tego mocznika to musimy poczekać aż @R-w wejdzie w Nowy Rok.

Azot amonowy rozumiem że tez jest pobierany przez rośliny w jakiejś części,  tak? Ale większość jego jest poddana nitryfikacji do azotanowego??? Dobrze mysle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 4.01.2019 o 13:53, przem napisał:

możesz coś więcej powiedzieć na temat różnicy w stracie rzepaku w tym roku. Kolega miał tą samą odmianę ? 

Ach ta autokorekta. Miało być pewnie "starcie" ;-) Odmiany obok były różne, kolega miał tą samą odmianę ale sporo dalej więc ciężko cokolwiek stwierdzić. Ja mogłem tylko porównywać  to co miałem koło domu i na innych działkach kolegi. On częściej widział mój rzepak i swój obok, i potwierdza inny start. Powiadasz, że nie widzisz różnicy u siebie RSM - saletra, zauważ jaki region, ziemia się u Ciebie szybciej nagrzewa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ikcomas

Też myslalem o tym nagrzewaniu ziemi, ale zauważ też ze wolnej wegetacji rusza więc i tyle azotu na pierwszy strzał też nie musi być. Więc wpływ tych obydwu czynników może być rownowazacy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się