jarki

Nawożenie rzepaku

1765 postów w tym temacie

a ja dzisiaj skończyłem cały rzepak, 250 L RSM 32%, od jutra jak pogoda pozwoli zaczynam pszenicę po QQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy Podlasie wjechało już w rzepak? Kurczę przymrozki nawet do -6 na początku marca zapowiadają. Nie wiadomo co robić. Rozhartuje się po saletrosanie po 3 tyg od rozsiania, na tyle by te przymrozki zagroziły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Również podlałem rzepak 250l i pszenicę 200l  RSM32 za dwa tygodnie poprawka. Tam gdzie orane koleiny i błoto, a na nie oranym; czy to gruberem do 30cm, czy bez uprawy, czy po ST  jakoś na wierzchu sucho nic się nie lepiło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ejcz tak ruszyliśmy. Wczoraj skończyłem saletrosan 350 kg/ha. Co ma się rozhartować? On rośnie cały czas, pąki już są. Jakie mrozy? Przy -6 to nawet niektóre jare rośliny nie wymarzają. Jedź i się nie czaj bo sucho. Wszędzie wjechałem bez kolein.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nic się nie stanie, tak jak mówi @miwigos wegetacja tej zimy w ogóle się nie zatrzymała i trwa w najlepsze. Dlaczego rzepak wymarza albo pszenica po pierwsze kiedy dostaję nagłego szoku termicznego tak jak było na przełomie zimy 2015/2016 kiedy z temperatury w grudniu do nawet 15 stopni u mnie przyszło nagłe ochłodzenie do -18 przez kilka dni wtedy rozwodnione tkanki w roślinie rozerwały się pod wpływem mrozu lub druga wersja wymarzania kiedy ziemia jest silnie zamarznięta nawet do 80 cm i głębiej, przychodzą silne wiatry bez okrywy śnieżnej przy -10 stopniach które potęgują odczuwalną temperaturę, roślina wtedy pomału zamiera ponieważ nie ma jak się zregenerować i pobrać składników z profilu glebowego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spoko chłopaki, poleciałem z nawozem w piatek rano. Niby wiadomo, ale się czlowiek nasłucha somsiadow i tumanieje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawożenie rzepaku w tym roku w pół dnia,dostał wszystko dwa tygodnie temu z uwagi na planowany deficyt wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzy pierwsze zdjecia to moj najgorszy rzepak na VI klasie, totalny piasek. Dostal gnojowice na N1, powoli rusza. Robie go tak zeby sie zmiescic w 2000-2200 zl/ha kosztow calkowitych.

h.jpg

hdhd.jpg

dhhd.jpg

A dalej moj najlepszy, nie dalo rady z gnojowica (za mokro) dostal saletre i tu jest moc

ghs.jpg

gg.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurczę u was trochę deszczu było 

Rzepak przed siewem dostał 70N, 17 lutego 100N i teraz ile???

large_zzz2.jpg.69afd104dab746e11fad0946d1e7f69c.jpg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lubie rzadkie siewy. Ten dobry o ile pamietam(po procentach u babci) to 19 roslin/m. Ale co to sa za rosliny, rzeklbym krowy! A ten slabszy sam widzisz juz na jesieni nie mial takiego czegos, piach to piach a nie IVa. Tam trzeba ciac koszty.

Jezeli na dzierzawie jeczmien jary wychodzi na 0. Zyto tez nie przynosi zysku to zostaje tylko rzepak na niskich nakladach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostały już koloru tu w okolicy podobnie efekty wczesnego azotu 

Brawo JKA w takim roku sporo plonu uratowanie  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku nawet rzepaki normalne 40-50 szt, są bardzo dorodne,nie wiem czy nie dać mu i pszenicy mikro,3 dni cieplejsze póżniej zimno,w pszenicy ostatni moment na miedż,bo koniec krzewienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, miwigos napisał:

W tym roku nawet rzepaki normalne 40-50 szt, są bardzo dorodne,nie wiem czy nie dać mu i pszenicy mikro,3 dni cieplejsze póżniej zimno,w pszenicy ostatni moment na miedż,bo koniec krzewienia

W rzepaku poszla wlasnie druga ostatnia dawkam 250 kg saletry.

Co do pszenicy to na wschodzie polski ma juz 1 kolanko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

large.DSC_4100.JPG.b80746780597ce31ae98626f7f6b3216.JPG
rzepak idealnie kwalifikuje się do skracania, około 40-50% roślin wygląda tak, stożek wzrostu wyniesiony już na 10 cm.

Jest sens już pryskać na skracanie Toprexem, przed zapowiadanym ochłodzeniem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak brakuje to sens jest, jak wszystko jest to .... Ale to powyżej +10C o regulacji nie wspomnę. Patrząc na prognozy to kwiecień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja bym z mikro nie czekał. zależy co i ile chcesz podać. Ja tylko sam cynk oraz bor i właśnie chce coś dodać aby "na darmo" nie jechać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rezyguje raczej idzie zimno,nic mu nie brakuje ,jedynie czas na grzybówke,będziemy pryskać pół metrowy rzepak jak za starych czasów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też zakończyłem nawożenie rzepaku. 350 saletrosanu i 350 litrów RSM 26. Wystarczy, może ewentualna korekta mocznikiem w opryskiwaczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to jest czas na zakończenie nawożenia azotem 

Przed nami trochę deszczu i chłodniej po tym już będzie sadził jak szalony 

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się