jarki

Nawożenie rzepaku

1765 postów w tym temacie

Taki na dziś jest plan numer jeden 

Oby ten deszcz był jak najszybciej bo później trzeba właśnie kombinować 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, miwigos napisał:

Ale Szymon ma racje ,późny mały rzepak nie potrzebuje dużo N, tylko my  myślimy że go tym podgonimy , jedynie mikro + fosfor dolistnie, 

Chyba się nie rozumiemy . Dolostnim azotem można babę podgonić a nie rzepak . 100-150 kg saletry . 80~ 100 n razem z nawożenie prxedsiewnym . Jak myślicie ze dolistnie podgonicie rzepak to bez komentarza 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego chyba nie rozumiesz sytuacji. My nie chcemy nawozic 80-100 N (bo juz to uczynilismy) a jedynie podgonic, dac mu impuls. 

Rozumiem, ze ktos Cie kiedys nauczyl i jedziesz wedlug schematu ale jak widzisz zdarzaja sie lata ze trzeba podejsc inaczej do sprawy. 

Jak juz pisalem na tym forum jest osoba, ktora zastosowala mocznik i rzepak predko ruszyl, odbudowal rozete szybciej niz przy samej saletrze. Nie mam za bardzo czasu kopac forum ale na pewno mozna to gdzies tutaj znalezc. Dlatego nie wmawiaj mi, ze podgonic to mozna babe bo moze sie okazac ze baba to moze ale kogos pogonic

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozważam różne możliwości i naprawdę zmieniam zdanie co trochę 

Podając teraz pogłównie saletrę możemy rozleniwić system korzeniowy 

Patrzę co moje zapiski mówią to był taki 2007/08 i jesienne nawożenie bez N 

Superfosfat + sól dopiero wiosną bomba z saletry i drugi plon w historii (wtedy rekord) 

Czyli według tej teorii albo sobie odpuścić i dać mu rosnąć lub ewentualnie N dolistnie 

@men2face stosowałeś ten amonowy octan cynku napisz coś więcej 

Patrzę że intermag ma to w ofercie może by tak 1,5/ha w bbch 12-14 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do jesieni do korzeń trzeba gonić i cukier w soku. Bor cynk i inne mikro. Mocznik to bardziej jako adiuwant traktować jak źródło azotu 

 

Ciekawe czy Rootstar to kolejne czary mary ?? Tak jak xxxx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat amonowy octan cynku to sprawdzony jest, lepiej pobierana i stymulująca forma  zwykłego cynku odpowiedzialnego za wzrost korzenia

Niestety dodam że takie marne rzepaczki co nie chcą rosnąć to raczej nie do ruszenia są co by im nie dawał, jak roślina nie chce współpracować to rolnik za nią nie ruszy

Edytowano przez barts

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom Agil na drugi liść będzie bezpieczny ale w dawce 50%

@jarkito ileś NPK nasypał że aż 40kg N ? Jedyna ciekawa propozycja dla Ciebie na teraz to 100 kg saletra ale dopiero w ostatnim tygodniu września.

Odradzam stosowanie nowego mocznika. !!!!!!!!!!!
nie dość że rośliny nie widza jak zareagować na tą formę azotu to po drugie jest ciężko rozpuszczalny w wodzie i problemy na filtrach.Lepsze odzywanie do listne typu właśnie ten amonowy octan cynku lub inne które wpływają na rozwój korzeni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, lokizom napisał:

Kolego chyba nie rozumiesz sytuacji. My nie chcemy nawozic 80-100 N (bo juz to uczynilismy) a jedynie podgonic, dac mu impuls. 

Rozumiem, ze ktos Cie kiedys nauczyl i jedziesz wedlug schematu ale jak widzisz zdarzaja sie lata ze trzeba podejsc inaczej do sprawy. 

Jak juz pisalem na tym forum jest osoba, ktora zastosowala mocznik i rzepak predko ruszyl, odbudowal rozete szybciej niz przy samej saletrze. Nie mam za bardzo czasu kopac forum ale na pewno mozna to gdzies tutaj znalezc. Dlatego nie wmawiaj mi, ze podgonic to mozna babe bo moze sie okazac ze baba to moze ale kogos pogonic

Dałeś przedsiewnie 100 n ? Myśle ze nie wiec po co bajki opowiadasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@szymon87

Ty wiesz oczywiscie lepiej niz ja co dalem ja. Dyskusje z Toba niczego nie wnosza jedynie sieja niepotrzebne emocje 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem myślę że sobie policzysz ulubione ruskie 8:20:30 ;) 

Dawka taka se jak dla rzepaku dawałem już sporo więcej PK 

Piszesz że w ostatnim tygodniu września żeby sobie rozbudował system korzeniowy?

Ja myślałem wcześniej jak deszcz popada lub wcale żeby go nie gonić w grudniu :D 

Późną jesienią trzeba myśleć o zagęszczaniu soków komórkowych jak pisał @ansu 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, szymon87 napisał:

Dałeś przedsiewnie 100 n ? Myśle ze nie wiec po co bajki opowiadasz?

Na jakiej podstawie twierdzisz ze rzepak odbudował rozetę dzięki mocznikiem dolistnie? Była obok kontrola bez mocznika a np z saletra ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te 40 kg N w zupełności do końca września wystarczy, niech sobie rośnie, nawet na mineralizacje słomy wystarczy. A później szybko działający z saletry. @ansu ma rację w 100% sam to nie raz mówie innym ale koniec września to przecież nie koniec października aby podać azot. Rzepak jak był szybko posiany i wegetacja trwa do grudnia to potrafi pobrać około 80-100 kg N. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, ansu napisał:

Ja daję BB i jeszcze RSM z herbicydem

A po rzepaku pod pszenice siejesz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, miwigos napisał:

Baksa na hektar nawozu ,chyba że pod pszenice nie dawałeś

Przeciwnie pod przedplon-pszenicę dawałem ale ta po rzepaku na zero PK będzie 

 

 

To że potrafi pobrać do 100N/ha to my wiemy tylko że ten jest z 27.08 

Moje obserwacje są też z rzepaku po grochu gdzie azotu wpip i...

System korzeniowy bardzo mocno rozbudowany tylko że PŁYTKO 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos a jaką masę wytworzy pszenica przed zimą i ile dostępnych składników jest po zbiorze rzepaku dla pszenicy, a ile po pszenicy dla rzepaku???

Tak to po chłopsku analizując pod pszenicę po rzepaku nie daję nawozów. Może się mylę, ale rośnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy trójpolówce i dłuższym zmianowaniu można po rzepaku bez nawożenia siać 

Ale ostatnio było modne sianie przemiennie i tu już moim zdaniem koniecznie nawóz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jam wole co roku ,a nie od razu 500 kg ,jak na dwa lata  to troszke mało , jeśli zbiera się wysokie plony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy braku orki na dobrej glebie można sobie pozwolić. Przy 500kg npk 20/30 co drugi rok i przy w miarę wysokich plonach zawartość PK mam wysoką do bardzo wysokiej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz bardzo dobrą glebę  i zależy co oznacza wysokie 7-9 czy 10 ton, do tego ilość opadów

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie mówimy o nawożeniu rzepaku tu chyba nikt nie oszczędza 

Wiele lat miałem trójpolówkę rzepak pszenica jęczmień pod pszenice zero PK 

Później rzepak pszenica groch i tak samo pod pszenicę nic fosforu ani potasu 

Natomiast przedplon jaki by nie był powinien być dobrze odżywiony również Ca 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat u mnie zawartość potasu jest większa niż fosforu, to po co tyle soli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się