jarki

Nawożenie rzepaku

1765 postów w tym temacie

jesteś pierwszym i jedynym (oprócz spamowiczów) któremu dałem ostrzeżenie o to mnie chodziło.

szacunku dla innych również ''starszych przemondrzałych'' KROPKA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ciekawe artykuły wynika z nich że RSM wcale nie jest taki wspaniały na pierwszą dawkę :-\

no i siarka to oczywiście podstawa a w salmagu z S i saletrosanie wydaje się być idealna

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/rsm-nie-wiosna-w-oziminach,43187.html

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/spozniona-wiosna-a-nawozenie-i-rola-siarki,43183.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszą ze trzeba nawozić nawozami szybko działającymi ok. mała roślina Male pobieranie duża duże a jeśli chodzi o rsm na prosty rozum zawiera on 40 % saletry 30 % mocznika reszta jest nośnikiem czyli woda dodam jeszcze ze nawóz pochodzący z mocznika w obecnych temperaturach robi się bardzo szybko przyswajalny dla roślin kwestia dosłownie paru dni i tak pobieranie składników rozciąga się w czasie krzywa jest łagodna a w wypadku saletry działanie początkowe jest bardzo szybkie do wniosków dojdźcie sami

Myślicie ze jak jeden autorytet walnął ze trzeba szybko saletrę to inni będą się z nim sprzeczać ,pamiętacie zeszły rok jak na początku kazali siać nawozy a później pojawiały się informacje ze przy podmarzniętych rzepakach ostrożnie z nawożeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem saletra ewentualnie saletrzak i RSM to idealne nawozy na start

potwierdzają to wieloletnie doświadczenia rolników a RSM to że jest w płynie

to dodatkowy plus przyspieszający jego przyswajanie

jeśli chodzi o straty tu główne znaczenie ma specyfika gleby jej właściwości sorpcyjne

ukształtowanie terenu to pierwsze zależy od rolnika a na drugie nie mamy wpływu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dałem na początku marca 400kg saletry na rzepak obsada jest super ile jeszcze dowalić i kiedy licze na jakieś 3,5 może 4 tony oile to możliwe w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jarki pamiętasz jak ostatnio było gdy zboża były tanie nawozy staniały dopiero na wiosnę i myślę ze tak stanie się i w tym sezonie

Mój plan to dać sam fosfor gdyż trzeba go wymieszać z glebą a sam potas na wiosnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na bardzo dobrych stanowiskach można by całkowicie zrezygnować z nawożenia jesiennego

wiosnę bardzo wcześnie np. yara 14-14-21 albo 3x16 są też polifoski 3x12 , 3x15 i 11-8-20

tylko czy one na tyle stanieją aby to miało sens ? ale jak ktoś trzyma zboże czy rzepak ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ano wcześnie ja w tym roku saletrę dałem 4 marca

żałuję że kizerytu wtedy nie posypałem spokojnie bym zdążył

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma reguły nawozy sa i tak wymywane w głab ziemi wiec czy zostanie wymyty z powierzchni 10cm czy 35min po przeoraniu to juz twoja sprawa i wybor. U nasz czesc dawało polifoske pod pług a przed siewem mikro składniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie obserwacje na temat nawozu suprofos 25 ??? skład niby ciekawy ale rozpuścił się dopiero po tych ulewach ? Kiedy taki nawóz będzie przyswajalny dla rzepaku wiosną ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

takie nawozy nadają się na bardzo zasobne stanowiska

jeśli masz małą zasobność to polecam nawozy z wyższej półki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie koledzy, mój rzepak zaczyna zmieniać kolor na fioletowy najbardziej widać to na poprzeczniakach (olwantach) co to ma znaczyć,przeciesz zastosowałem przed orką siewną 20 kg N,40 kg P,100 kg K i 48 kg S piszcie o co w tym wszystkim chodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zimno było to główna przyczyna

ale kolego wydaje mi się że posypałeś zbyt mało fosforu

chyba że masz bardzo wysoką zasobność ?

 

a i czy był to suprofos 5-10-25 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie koledzy, mój rzepak zaczyna zmieniać kolor na fioletowy najbardziej widać to na poprzeczniakach (olwantach) co to ma znaczyć,przeciesz zastosowałem przed orką siewną 20 kg N,40 kg P,100 kg K i 48 kg S piszcie o co w tym wszystkim chodzi

Prawdopodobnie popelnilismy ten sam blad z tym nawozem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

suprofos działa ale wolno i pewnie rozwiązaniem tej sytuacji jest sypanie na rżysko co dałoby czas

bo rośliny głównie pobierają fosfor w postaci rozpuszczonych w wodzie jonów fosforanowych

ogromne znaczenie ma tu też odczyn gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem go pierwszy raz jesienią przez ostatnie lata szły polifoski i zaskoczył mnie żadnych zbryleń w bigbagu i dobrze się wysiewa cenowo również wychodził lepiej. Zostało kilka bigów poleżą do wiosny zobaczymy jak będzie wyglądał po zimie. Polifoski dobrze się rozpuszczają ale te dzisiaj produkowane mają bardzo nie równą granulację w jednym bigu gruba granula a w drugim przez pół. W latach 90 jak kupowałem polifoski to granulacja była wyrównana nie jak dziś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się