jarki

Nawożenie rzepaku

1762 postów w tym temacie

Sory że cię denerwuje napisz sume opadów w tym roku u mnie luty i marzec niespełna 20 mm ,sniegu praktycznie nic ,to co spadło to zaraz stajało,ta woda jest w tych 20 litrach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dawałeś na zamarznięte i nie odtajało wystarczająco żeby się wchłonęło i teraz się wkurzasz na wszystkich. Ja się pytam dlaczego, bo można było poczekać parę dni aż z góry trochę puści. Przecież ziemia była tak zamarznięta, że bez paniki spokojnie można było jechać jak z góry 10 cm rozmarzło. U mnie miała być w tym tygodniu druga i ostatnia dawka N ale ten śnieg mnie przeraża. A z drugiej strony ma już mocno puszczać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też się zastanawiam czy nie dać mu  w sobotę z rana z ostatnim przymrozkiem drugiej dawki , a po świętach rzucić mu jeszcze trzecią , tylko ile teraz dać ? Trzeciego marca dostał jakieś 86N w postaci saletrosanu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos

Chodzi o to że się nie rozumieliśmy ja piszę o poziomym a Ty pionowym 

Jaka ilość opadów nie wiem ale opisywałem to wcześniej 

Tu też co spadło zaraz stajało tylko śnieg w nocy i deszcz w dzień 

 

@ikcom@s wkurzam się zwłaszcza na uogólnianie jak w artykule 

Pytasz dlaczego, jak sypałem było 7° na co było czekać 

Wszyscy myśleliśmy że zaraz będą wtopy 

 

@mieto35 tak z 40-50 tylko czy warto może lepiej zaczekać i całość walnąć

Z drugiej strony jak się zrobi mokro to trzeba będzie czekać 

W moim przypadku jest jeszcze pytanie czy rzepak zostanie 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, mieto35 napisał:

Ja też się zastanawiam czy nie dać mu  w sobotę z rana z ostatnim przymrozkiem drugiej dawki , a po świętach rzucić mu jeszcze trzecią , tylko ile teraz dać ? Trzeciego marca dostał jakieś 86N w postaci saletrosanu .

Na sobotę właśnie ma być mróz i też tak planuję ale ja już całość bo potem długo nie wjadę na niektóre działki, planuję dać jeszcze 350 litrów RSM 26 (117 N), teraz już położone w zależności od zasobności działek od 102 N do 119 N amonowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajter z Ciebie ponad 200 N przed ruszeniem wegetacji 

A jeszcze niedawno jak pisałem że na kiepski około 170 na raz chcieli mnie zlinczować

Mimo wszystko uważam że przesadzasz zwłaszcza z tym że nie wjedziesz

Jak tam nie wjedziesz to i ch.j z rzepaku będzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętać należy, że RSM podany teraz zacznie działać gdzieś w połowie kwietnia. To nie tak, że nie wjadę na całości, jest taki krótki odcinek i to nawet nie na samym dole od brzegu pola tylko trochę wyżej (patrz zdjęcia w galerii z tamtego roku, miałem bardzo mokro wiesz gdzie) a latać w poprzek między ścieżkami to tak słabo trochę to widzę, tym bardziej że nie wiem kiedy zjechać bo póki idzie ścieżka to twardo a weź zjedź...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas rzepaki wyglądają beznadziejnie ,do tego wegetacja ruszy na dobre koło 20 kwietna, a 5 maja rzepak będzie kwitł,jak dobrze pójdzie to 2 tony naleci,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój power-u dostaje,aż cała okolica znów podziwia i ja też.

Te rośliny,które zostały mają zdrowy korzeń i stożek-kolor intensywnie zielony tylko bez liści i rządek roślin jest co trzeci(75cm)

Teraz żałuję,ze mu te 170N na raz nie walnąłem,bo prędko nie da się wjechać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, miwigos napisał:

U nas rzepaki wyglądają beznadziejnie ,do tego wegetacja ruszy na dobre koło 20 kwietna, a 5 maja rzepak będzie kwitł,jak dobrze pójdzie to 2 tony naleci,

Dokładnie tak jak mówisz Kolego 

Do tego PLONU trzeba dostosować nawożenie czyli w porywach TRZY tony 

Miejscami będzie pół do jednej tony 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ponad 3 tony moje-kto odda??

 

Rzepak to dzika roslina i nie jednego juz zaskoczyla.

Ktos juz kontaktowal sie z ubezpieczcielem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, miwigos napisał:

Według mnie trzeba dac azotu na 6 ton żeby były2-3 tony ,bo jest bardzo przemarzniętry,

Wytłumacz proszę sens takiego pomysłu na nawożenie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

large.29135002_10215702481419619_219394543_n.jpg.f049fd8593d66067df47afa9c3c3b6a8.jpg


Rzepaki idą w oczach, dwa dni temu rośliny wyglądały na uśpione a dzisiaj pełnia zieleni. Popatrzcie na prognozę na Święta ma być 20 stopni. Nie czekajcie z nawozami, nawet jakby miały być 20 cm koleiny.
Dzisiaj poszło 84 kg N w postaci RSM 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje zakończyć nawożenie rzepaku posypowe w nowym tygodniu.

 

Co do tego wysokiego nawożenia to mamy rośliny słabe które plonu nie dadzą,  ale  lepszym roślinom   trzeba stworzyć warunki aby nadrobiły to co stracimy w innych miejscach.

Wtedy średnio jakoś to wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Położone średnio 230 N, koleiny pogłębione konkretnie bo puściło już mocno. Ryzyk fizyk co będzie, nie przewiduję przesiewu, zresztą zboże jare nie wytrzyma tej dawki azotu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym musiał podać miejscowo mniej powiedzmy że jadę bieg wyżej 

Jedna odmiana musi zaczekać bo nie wiem czy zostanie 

Mam też pole gdzie jest  wszystko ok ale obsada bardzo mała 

Patrząc na prognozę pogody koło wtorku trzeba podjąć decyzję

I tak jak już pisałem albo druga część pierwszej dawki albo ryzyk fizyk 

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, ikcomas napisał:

Położone średnio 230 N, koleiny pogłębione konkretnie bo puściło już mocno. Ryzyk fizyk co będzie, nie przewiduję przesiewu, zresztą zboże jare nie wytrzyma tej dawki azotu...

Mogę zapytać w jaki plon celujesz oraz jaki zwykle uzyskujesz przy tym nawożeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za mało jeszcze uprawiam rzepaku żeby cokolwiek się na ten temat wypowiadać. Na razie się uczę, w tamtym roku przy mniejszym nawożeniu 210 N i celowanych 4 tonach wyszło 4,1. Teraz celowane jest w 4,5 minus 10 procent za zgubione liście to jak wyjdzie podobnie jak w tamtym roku będę zadowolony. Daję więcej bo w tamtym roku mu zbrakło azotu, łyknąłby więcej to było widać. Zakończyłem już nawożenie rzepaku na ten rok, będzie jadł łopatą jak ruszy. Nie mam podstaw żeby myśleć inaczej, roślin nie wykopywałem bo za bardzo zamarznięte ale stożek wzrostu wygląda na zdrowy, korzeń siedzi twardo, ułamuje się i nie wygina. Pamiętajcie, że druga dawka u mnie to RSM 26, jak dobrze pójdzie to będzie w pełni dostępny dopiero po 10 kwietnia co przekłada się na tylko 3 tygodnie wegetacji. Będzie trzeszczał...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na części to i ja miałem, po doliczeniu mokradeł i mozaik tyle wyszło ŚREDNIO. Poza tym jeszcze sporo mi brakuje do Waszych pól, trudno też żeby łaty omijać przy nawożeniu, lecim po całości a może kiedyś uda się wreszcie zlikwidować te mozaiki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mozaiki jak masz to mieć będziesz bo to kwestia podglebie 

Moje mozaiki na dziś wyglądają lepiej od dołków i tak już pozostanie 

Nawożenie chyba wstrzymuję do końca tygodnia lub po świętach 

Na tą chwilę sensu nie widzę ziemia nadal głębiej zmrożona 

Nadal jest powierzchniowy spływ wody czekam puści albo przymrozek 

 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się