jarki

Nawożenie rzepaku

1765 postów w tym temacie

no koledzy nie chcą się wypowiedzieć to odpowiem Ci ja

dokładnie z tego co wymieniłeś to najpierw sól na zamarznięte

później zależy od pogody i organizacji prac saletra też o przymrozku

w tym samym czasie kizeryt możesz to wszystko wywalić w jeden dzień

 

tak jak wspomniałem warty zastanowienia jest ten siarczan magnezu 21 30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest cena tego siarczanu magnezu?? I Ciekawe czy gdzieś w mazowieckim można go dostać. Ja zamierzam sól i kizeryt wysiewać za jednym przejazdem a później saletre:) A ten siarczan kiedy bedziesz wysiewał??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mój rzepak zasilony saletrą

szło bardzo ładnie rano -6*C do godziny 9 udało się skończyć

w sobotę było kiepski za mało mrozu, śniegu brak tylko przy rowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zależy jaki mam rzepak jak ładny to 2/3 dawki a jak kiepski to całą dawkę azotu na raz.

moim zdaniem pierwsza dawka musi być grubo ponad 100kgN/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj grubo ponad 100 N to jest 400kg saletry człowieku polowa z tego poleci w niebo teraz. dawki pow 100 powinna być dzielona dac jakies 250 teraz i za jakis czas 2 dawka kolejne 250 i poprawić mocznikiem 100 kg to tak ale tak to moim skromnym zdaniem wywalanie kasy w bloto :) Pozdrawiam . Jak u was ceny kizerytu i w jakich dawkach sypiecie czy coś innego stosujecie jako S,Mg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chcesz powiedzieć że jak dasz 2x250 saletry to nie poleci w niebo ?

moim zdaniem 85N/ha na start to jest czasem nawet za mało pod zboże a co dopiero rzepak

sypanie na zamarznięte ale jak koło południa rozmarznie to jest najefektywniejsze sypanie ''w błoto''

 

o siarce piszemy tu http://forum.farmer....ic/1314-siarka/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

85 malo pod zboża na 1 dawkę człowieku powiedz mi ze tak robisz i nie masz problemów z wykładaniem nie bo jak dasz 2 razy w odstepie czasowym to roślina sie odżywi i za jakiś czas poprawi a jak wsypiesz na maxa N to zje tyle ma zjesc a reszta w bloto :) I zle robisz jak masz slabsze pola rzepaku to też nie szalej z tym N . Zapomnij o zasadzie im wiecej tym lepiej nie tu :) Rozbroiłeś mnie z tym 85 N mało pod zboża :) no ale jak masz kase na nawozy i chce ci sie latać z anty to spoko :) no chyba ze naprawdę masz słabe ziemie 6b ale to i sypanie nic nie da :) pozdrawiam . Dzieki za link

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty też mnie rozbrajasz

ale dzięki za rady jak będę zmierzał do eko to wezmę je pod uwagę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zetkneli sie jeden co sypie po 100N/ha pod rzepak i zbiera 3.5 i ten co zypie 85 i zbiera 3t. smieszne gadanie a ja sypie 200kg rsm i 200 kg saletrzaku i ponad 6 ton z ha pszenicy. Jarki i jaki sens udawac bambra co sypie ponad 80 n na pszenice heh. ekonomia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@prokamil uważasz że sypiąc 100 N/ha osiągniesz plon 3,5t ?

co do pszenicy 80 to minimalna dawka startowa chyba że siejesz 500 szt/m2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moj sasiad ma ok 500 ha sieje rzepak pszenice i sam nie raz mowi ze mam lepsze plony od niego gdzie on leje 400kg rsm na rzepak pozniej 500kg saletry. Nie ubezpieczył rzepaku był grad i ja wyszedłem na tym lepiej niz on. Tak uważam ze osiagniecie takiego plonu jest bardzo realne ziemia jest w bardzo dobrej kulturze ale jest za duzo robactwa chorob to powoduje zniszke plonu rzepak/pszenica a nie ilosc nawozu. I nie uznaje saletry. Sypiac saletre i wapnujac zatacza sie koło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dawka saletry jaką zaaplikowałem na rzepak to (około) 370 kg/ha , dzisiaj skończyłem

Dawka powinna byc też zależna od wielkości obsady roślin u mnie jest to ponad 60

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To sporo jak na taką obsade ale w sumie to saletrzak to polowa teraz polowa potem bedie działać lałeś na niego RSM ze poleciałeś już z saletrzakiem nie za szybko to N jeszcze bedzie zima czlowieku , saletrzak jako starter tez nie jest za dobry no ale każdy robi jak robi. u mnie posiali nawozy i dziś dopakowało z 20 cm sniegu dobrze ze ja sie wstrzymałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dawka saletry jaką zaaplikowałem na rzepak to (około) 370 kg/ha , dzisiaj skończyłem

Dawka powinna byc też zależna od wielkości obsady roślin u mnie jest to ponad 60

 

dawka startowa 125 N/ha w saletrze to moim zdaniem bardzo dobry pomysł

60 szt/m2 to sporo roślin, gdybyś miał np. 30 szt/m2 to ile byś dał bo ja więcej i naraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moze i dobra ale nie na obsade 60 roslin chyba ze jest 60 roslin ale strasznie slabe to tak ale jak sa mocne i zdrowe to nie polecam , jesli masz slaba obsade to wysiej polowe dawki całej ale saletry zeby szybko zadziałała . Zależy tez jakie macie gleby bo jak lekkie i sypiecie tyle to aby kase wywalacie. Ja wole sypac mniej ale w odpowiednim czasie. masz ja juz pare lat sieje z KWS i nie narzekam na ich doradców http://www.kws.pl/go/id/cdan/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@prokamil uważasz że sypiąc 100 N/ha osiągniesz plon 3,5t ?

 

Tak uważam ze osiagniecie takiego plonu jest bardzo realne ziemia jest w bardzo dobrej kulturze ale jest za duzo robactwa chorob to powoduje zniszke plonu rzepak/pszenica a nie ilosc nawozu. I nie uznaje saletry. Sypiac saletre i wapnujac zatacza sie koło.

 

Przykładowo przy plonie nasion na poziomie 4 t/ha pobiera średnio 240 kg N, 120 kg P2O5, 320 kg K2O, 100 kg Ca, 32 kg Mg i 60 kg S oraz znaczne ilości mikroelementów.

źródło http://www.agro.basf...awozenie_8.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

JA wiem co ile potrzebuje amciu zeby było 4 t czy 6 pszenicy. i co z tego jak ty nasypiesz jak nie opryskasz? połowa plonu zalezy od szkodnikow i ochrony roslin. Znam wilu ludzi co sypia co nie miara a wystarczy dobra ochrona. ale to zalezy moja ziemia jest w bardzo dobrej kulturze utrzymana i jest nie zakwaszona a tobie z saletra i wapnowaniem moge zyczyc powodzenia. pozdrawiam. PS rzepak bedzie tani kolejna roslina nie opłacalna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolego a mnie się wydaje że jesteś jeszcze młodym buntownikiem :)

w życiu pewnych rzeczy nie przeskoczysz a rzepak to żarłok niestety

jest taka zasada kto nie włożył na pewno nie wyjmie

a w rzepaku od ochrony zależy więcej niż połowa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I co z tego masz cos do młodych??? w młodych lezy los tego rolnictwa ktoro podupada. A mi sie wydaje ze chcesz tu pokazac jaki jestes madry i obeznany w bardzo wielu dziedzinach... Ja jeszcze zdaze sie nauczyc wielu rzeczy i spraw. A co do rzepaku, moim zdaniem sukcesem jest przy jak najnizszych nakładach zyskac duzy i przyzwoity plon powyzej minimum opłacalnosci. A nie ja sypie 500 saletry i 4 t a ja sypie 400 ogolnie + mokro i tez osiagam 4 t. To jest sukces by przy jak najnizszych nakładach zyskac duzo. a nie grac cwaniaka. I myslisz ze jestes taki doswiadczony a od ilu lat sypiesz saletre? i narzekasz na plony zimnotrwałosc kondycje roslin. Bo jak ktos powiedział ze saletra to cudo i wychodzi najtaniej to trzeba sypac. saletra to gowno. Najbardziej popularny nawoz na ktorym robi sie najwieksza kase. Nie będe sie wymadrzał bo jestem w koncu buntownikiem młodym i mało wiem, bo jak ktos jest starszy to juz najmądrzejszy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie bende sie wymadrzał bo jestem w koncu buntownikiem młodym i mało wiem, bo jak ktos jest starszy to juz najmondrzejszy...

 

do twojej ironii :

wszyscy byliśmy kiedyś ''Młodzi Gniewni'' a uczymy się do starości

ps. przestań obrażać innych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nikogo nie obrazam tylko jak masz odpowiedni wiek to mozesz sobie pozwolic. to jest myslenie wsrod starszych przemądrzałych. Ty obrazasz mnie nazywajac mnie młodym gniewnym... a tak wogole jakie masz klasy ziem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się