jarki

Poplony

468 postów w tym temacie

jeśli wzeszło 10-13 szt na sto ??? to na pewno po glifosacie (jak przypuszczałeś)

znajomy tak kupił w ubiegłym roku seradelę na poplon w tym już nie patrzył na cenę brał z Rolnasu ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem próbę na kiełkowanie , wyszło 10 szt. zaraz powtórzyłem dla pewności, wyszło 13 szt. czy taka jest zdolność kiełkowania faceli ? może ktoś wie.

Kolego, możliwe że była desykowana, ale trzeba wiedzieć że nasiona musza być posiane na głębokość nie większą niż 2 cm, a jeśli zostały na powierzchni to na pewno nie wzejdą poniewaz przy wschodach nie toleruje światła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na poplon spróbuję popularną w Niemczech mieszanke: facelia, koniczyna, olejarka abisynska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie. A tą olejarkę pewnie ciężko zdobyć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No za łatwo nie, murzynek też na nią mówią. Nie wiem czy ta koniczyna w naszym klimacie "zrobi swoją robote". A olejarka w celu ograniczenia zachwaszczenia bo szybko zakrywa powierzchnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja w tym roku dwie mieszanki 

100 kg łubinu+7 kg facelii+30kg wyki oraz

60 kg gryki+7kg facelii+15 wyki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie facelia 8 kg + 20 jeczmienia pod buraki,po rzepaku rozsiane 20 kg jeczmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Międzyplony coś dają(prócz wymogu realizacji EFA),a jeśli tak to z jakich roślin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siejecie poplony ? Na poważnie czy z konieczności ?

Jakie mieszanki wybieracie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będzie raczej gorczyca pod jare, oczywiście nie z konieczności, tylko dla poprawy kondycji piachu. Może z facelią, ale to się jeszcze zobaczy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak rozsiać facelię chyba wiadro i z błotnika ciapka przed broną 

Aaaa błotnik się sypie :(

Pytam poważnie to bardzo lekkie ziarno 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w tamtym roku nie miałem żadnego problemu rozsiać facelie w wyżej wymienionych mieszankach. Rozsiewacz do nawozów spełnił rolę. Najpierw wsypałem 100 kg łubinu później facelia, wyka i ponownie 100 kg łubinu itd ułożyły się warstwy w rozsiewaczu i równomiernie na polu rozsiały nasiona. 

W tym roku chyba 80 kg łubinu (swoje nasiona pierwszy i ostatni rok, za dużo zabawy, lepiej w to miejsce posiać zwykła uprawę i zysku kupić nasiona na poplon)+ 15-20 kg wyki oraz 7 kg facelii. Odradzam grykę szybko wydaję nasiona i później zachwaszcza uprawę następna. 
W tym roku QQ została posiana po poplonach i zobaczymy czy będzie widoczna zwyżka w plonowaniu bo poplon na jesieni urósł do około 80 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest z tymi poplonami jak mokro to wyrośnie że trudno sobie poradzić

Jak susza to nie rośnie mało tego nawet bym powiedział że więcej szkody niż pożytku

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ze wszystkim. Nigdy nie wiadomo, z czym się utrafi w miarę, z czym gorzej. Wszystko zależy od pogody, a ta zawsze będzie niewiadoma. 

Ja z kolei zastanawiam się, jaki byłby wpływ gorczycy jako przedplon na zaoranie pod łubin. Miałoby to jakieś złe strony? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz @jarki czegoś nie kumam, niedawno pisałeś, że masz za dużo resztek pożniwnych a teraz poplon? taki prawdziwy nie na papierze?

@Marecki generalnie nie zalecają łubinu po oborniku, czemu nie wiem, zielona masa z gorczycy to nie obornik ale jakaś tam materia organiczna. Nasuwa się pytanie czy masz za mokro? Gorczyca wypije wodę, masakrycznie, a jeśli pozwolisz jej zakwitnąć to stracisz tą wodę bezpowrotnie. Do tego gorczycę trzeba orać "na raz" i nie pozwolić na wyschnięcie masy, nie każdy pług sobie z tym poradzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wody za dużo to nigdy na polu nie mam, bo nie mieszkam w Wielkopolsce, jak nasz wszechstronnie mądry Kolega :p Mówisz, że aż tak by ją wyciągnęło? Obok mnie sąsiad miał zeszłej jesieni gorczycę, żeby było łatwiej orać, to jechał wałami łąkowymi. Teraz miał pszenicę jarą. Kiepska była, ale tu akurat nikt nie miał dobrego jarego zboża. Zależało mi najbardziej na podaniu czegoś na próchnicę. Za to czemu nie powinien rosnąć po oborniku, to sprawdziłem w tamtym roku. Zimą składałem obornik na pryzmę na polu do wiosennego wożenia na łąki. Potem był tam łubin i w miejscu pryzmy miał ok 1,5 metra, ciągle zielony i praktycznie same gęste liście, nie szedł wcale w kwiaty. Więc to jedynie dobre rozwiązanie, jeśli łubin ma iść na paszę. Ale czy zaorana gorczyca zadziała podobnie? Ryzyko jakieś jest... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad zwałował i przez swój nieodpowiedzialny czyn pozbył się wody z roślin do atmosfery zamiast ją zmagazynować w glebie. Na próchnicę lepsza będzie rzodkiew oleista, w miejscu na ziemniaki też tam ją zasiej i zostaw na zimę, możesz ściąć górę dla rogatych ale nie musisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak można mieć za dużo próchnicy ona ma być różnorodna nie sama słoma ze zbóż 

A poplon może być i papierowy $$$ nikomu nie śmierdzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...ja powiem wam że tak jak ikco pisze rzodkiew oleista to rewelacja...dużo masy wytwarza w tym roku te moje dynie rosną po poplonie z rzodkwi...   teraz chciałem mieszankę rzodkiew z facelią zasiać ewentualnie trochę gorczycy żeby koszty obniżyć...w czwartek na jarmarku coś będę szukał...

Edytowano przez sapek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto nie sieje rzepaku to ok mogą być kapustowate 

U mnie jest wystarczający problem z tasznikiem i tobołkiem 

Należy zwracać uwagę żeby krzyżowych nie wprowadzać żadne dopłaty tego nie zrekompensują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... jarki u mnie póki co rzepaku nie ma może za rok, a są tacy którzy sadzą non stop brokuł i kalafior na tym samym polu to mają problem ale z kiła... rzodkiew i gorczyca nie dla nich...

...ile posiać facelii w poplonie na hektar? bo rzodkwi to 30-35 kg z tego co wiem. to jak zasieję w mieszance np. 15 rzodkwi i facelii połowę tego co na hektar to będzie dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zalecenia do rzodkwi na poplony to 20-30 kg, facelii 10-15.

Facelii w mieszankach z tego co widzę to zalecają max 4 kg.

A grykę odradzał @przem bo szybko wydaje nasiona i zachwaszcza plantację następczą

@sapek zasiej 15 kg rzodkwi i 4 facelii i powinno być dobrze

Edytowano przez maslak88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się