jarki

Poplony

468 postów w tym temacie

Z facelii do wiosny będzie piękny mulcz 

Mnie by było szkoda tego zawalić pługiem 

Ale potraktowałbym talerzówką i przed zimą gruberem 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku mały eksperyment: po żniwach NPK płytka uprawa i zostawiłem samosiewy pszenicy jarej na zimę jako poplon. Mam wrażenie, że może się jeszcze wykłosić zdąży przed zimą. ... jak będzie zima w tym roku. W pozostałych normalnie rzodkiewka z facelią rośnie jak szalona można się już schować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widziałem jęczmień ozimy zostawiony wykloszony

Moja facelie te deszcze położyły. Cześć już zatalerzowalem, reszta czeka na mozliwisc wjazdu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@maslak88 dlaczego nie wypał? planuję w przyszłym roku coś posiać aby urosło z jak największą masą a później to z siekać, sorgo nie boi się suszy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lokizom napisał:

.... Cześć już zatalerzowalem, reszta czeka na mozliwisc wjazdu

W jaki celu zatalerzowałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pociecie i wymieszane z gleba żeby na wiosnę przypadkiem nie przeszkadzało tyle masy zielonej jeczmieniowi po zaoraniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak stoi przez zimę to śnieg, erozję zatrzyma i przemarznie Potem czy orka czy na żywca wiosną bez problemu. Takie przysypane to leży jak w lodówce w worku. Ja bym zostawił przynajmniej część i na wiosnę zdecydował czy orać czy na żywca siać. Będzie porównanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czesc zostawiam bo jestem w PRSK a tam gdzie nie jestem to zatalerzowałem, wywiozlem albo jeszcze wywioze obornik i zaoram. Tam gdzie nie bedzie obornika to zostawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem miałem trawę sudańską, była zasiana w plonie głównym, ale nie wyrosła za bardzo, z tego co pamiętam to może z metr wysokości miała, no i na paszę wyszła gorzej niż kukurydza, po skoszeniu niby odrosła ale za bardzo nie było już co zbierać drugi raz, sorgo mieli w okolicy to było lepiej, ale to też wszystko było w plonie głównym, nie wiem jak to się zachowa w poplonie. U nas paru próbowało siać kukurydzę po zbożach, ale to też niewypał, bo urosła może do pół metra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

skoro kukurydza w poplonie urosła do 50 cm to wg mnie też ciekawe rozwiązanie a koszt nasion praktycznie zerowy wystarczy zostawić kilka worków z jesieni, mówią niektórzy że kukurydza po kukurydzy w drugim roku minimalnie lepiej plonuję 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem widziałem ostatnio poplon ze słonecznika - trochę tego było i myślę, że to by była lepszy wybór niż sorgo czy kukurydza, w dodatku roślina dwuliścienna, korzeń palowy, trochę powinien pociągnąć składników z dolnych warstw, no i u ciebie na południu to powinien być jeszcze lepszy niż u mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siałem słonecznik z wyką. Wyrósł prawie do kolan to dla mnie za mało. Pierwszy przymrozek go zniszczył, potem dziki zaorały. Trzeba by siać na początku lipca zaraz za kombajnem.

Potem wyka i słonecznik w burakach ładnie zakwitły kilka sztuk na ha co bardzo mi się podobało -trzmiele, pszczoły korzystały, niestety łosie zjadły słonecznik, a robale wykę. Podobnie facelię mam zawsze po kilka na ha ostoja dla owadów. Teraz myślę co by zasiać przy miedzach w buraku coś, może szkodniki się zajmą do czasu aż buraki urosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@maslak88 a słonecznik nie będzie się gryzł z rzepakiem w płodozmianie i roznosił tych samych chorób?  nigdy nawet nie myślałem o takim poplonie, koszt nasion słonecznika około 2-2,5 zł/kg + facelia albo jakiś owies/łubin i bym w około 100-110 zł/ha się zmieścił. i później to jakąś będzie wyglądało dla oka i dla gleby. 
@jarki  kosiarka bijakowa, mulczer 
za oryginalne nasiona Sorga z Cuassade krzykneli mi od 250 zł/ha a na o...lx nikt w tej chwili nie m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no właśnie z chorobami to może być trochę problem, poczytałem trochę i się okazuje że może mieć zgniliznę twardzikową

@ansu ten co widziałem to miał ok 1,5 m, nie wiem kiedy był siany bo widziałem go przejazdem, ale podobał mi się ten poplon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się że to wcale nie jest takie proste 

Rośliny poplonie powinny być fitosanitarna 

Często wybierany gatunki obcego pochodzenia tzw. efemerofity 

To w przyszłość może się zemścić i ktoś wprowadzi rośliny inwazyjne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siej po grochu i już masz 

A poważnie to kiedyś bywało zbyt dużo tego i mnie się nie podobało

Robią to siejąc równocześnie rzepak szybciej się zbiera i niby ok

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się