jarki

Poplony

468 postów w tym temacie

Tylko w płodozmianie zbożowo-rzepakowym to zostaje jedna roślina - facelia, która z niczym nie jest "spokrewniona", Groch też może być narażony na twardzikową, a @jarki sieje po nim rzepak i jest ok, więc z tym słonecznikiem może być całkiem nieźle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

najlepszą obecnie rośliną do poplonów jest facelia-miododajna, całkowicie obcy gatunek w florze europejskiej, głęboko korzeniąca się 

 

takie coś znalazłem 
Słonecznik. Rodzina: astrowate. czyli z rzepakiem się nie gryzię.

http://niepodlewam.pl/zielone-nawozy-kiedy-siac-i-jakie-rosliny/

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak facelia to numer jeden chyba dla każdego

Dalej jak dla mnie to gryka słonecznik szarłat czy w tej kolejności?

Oprócz kwestii które poruszaliśmy jeszcze problemy z wysiewem 

Nasiona drobne płytko grube głęboko lekkie trudno rzucić 

@przem przydatny link jak zwykle w Twoim stylu :)

@maslak88 czy ja wiem z tym ok 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym roku mam zamiar siać poplon w wysoką ścierń bez uprawy ciężkim siewnikiem talerzowym i nie wiem jak głęboko da się zasiać bo części jeszcze leżą. Kompilacja talerzy falistych za nimi redlice talerzowe z ruskiego szu 3.6 . Co wybrać siew w połowie sierpnia i zostaje do wiosny bez krzyżowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bez krzyżowych to masz jeszcze strączkowe bardzo pozytywnie

Ja bez strączkowych i kapustnych to podważa sens 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A koniczyna? Dobra mieszanina koniczyny z facelia. Facelii robi robotę w dół a koniczyna na gorze. Ciekawa roślina to też olejarka abisynska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za dużo kombinujecie ,po zbożu wystarczy 7-8 kg faceli i jest polon z dwóch roślin

Pasuje pod wszystkie rośliny , w każdym płodozmianie

Edytowano przez miwigos
1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tylko że koniczyna potrzebuję dużo wody, nie wiem jak by się zachowywała w poplonie.
Czasami trzeba kombinować, gdyby nic się nie działo to było by nudno :) 
Ja wyznaje zasadę że robić coś porządnie albo w ogóle a po drugie człowieka cieszą nowe rzeczy np. inny poplon od reszty

 

large.5bfbf033bff06_Akumulacjaskadnikwwpoplonach.png.5f2ec5b5da8683cbcd9e95853a5c31a0.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może to zbieg okoliczności, ale po przejściu na rzodkiew oleistą w poplonie do wiosny pod buraki mam rekordowe plony przy mniejszym zużyciu nawozów. Worek 0.5t NPK7/20/30, 100l RSM/ha po żniwach i worek saletrzaku 27 wiosną przed siewem, bez podsiewania. Ale rzepak zaczynam siać więc... coś chyba trzeba wymyśleć.

Główny płodozmian: pszenica-(poplon rzodkiew+facelia)-burak-pszenica-rzepak-(poplon np gryka) więc z poplonów krzyżowych chyba trzeba się wycofać? Czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ansu sam musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie od ilu już lat rzepak siejesz i czy już przekroczyłeś próg szkodliwości w tej uprawie (zbyt duże natężenie chorób w glebie) 
osobiście bym wyrzucił rzodkiew, choć daję jak sam zauważyłeś ogromne korzyści + penetruję głęboko glebę 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poplon z krzyżowych zaraz po rzepaku to jeszcze nie tradedia 

Choć ja bym szukał czegoś innego to też trochę bez sensu 

Przecież w Twoim @ansu wystarczy nieco strączków rzucić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak pierwszy raz w życiu zasiałem. Myślałem o mieszance ze strączkowymi w wysoką ścierń, tylko nie wiem jak mój siewnik wyjdzie. 

Nie ma co przeginać z krzyżowymi bo potencjalna szansa na godziwy plon spadnie. Poza tym rzepak zrobi to co rzodkiew robiła.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będąc na Polagrze w tym roku zainteresowała mnie koniczyna Fixation, - wg prospektów fajnie to wygląda, ciekawe jak w rzeczywistości. Wtedy jeszcze nie wiedzieli jaki to koszt nasion bo to była nowość. Fajny poplon pod kukurydze, o ile by się sprawdził tak jak piszą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

cena trochę kosmos - 280 zł/ha choć uprawa tej "innej" koniczyny bardzo ciekawa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam sąsiada co nawozy oszczędnie stosował bo drogie o poplonach nawet nie wspomnę. Po 20 latach na polu całkiem kicha do maja jeszcze ładnie wygląda w żniwa już nie.

Rzodkiew 80zł + facelia 20zł

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tez 200 zl bym nie dal. Zwykle starcza 80 zl. 8 kg facelii plus do tego jeszcze coś dorzucam. W tym roku seradela ale słabo powschodzila, pewnie miała małą zdolność kielkowania. A facelie mam swoją 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja facelie na fakture kupiłem po 11 zł (brutto),a druga roślna już jest na polu (pszenica)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma być na poplony jak zworkuję to zważę. 

Ile dać grochu i słonecznika 200kg+20kg/ha??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się