jarki

Poplony

468 postów w tym temacie

Tak tez sprobuje w tym roku, w zeszlym roku probowalem ta druga opcję. Moze przy tej drugiej opcji gleba zmagazynowac wiecej wody przez zime ze wzgledu na glebsza uprawe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie poplon, w tym roku facelię. A praktycznie chciałem spróbować w taki "dziki" sposób zasiać zboże, jak właśnie Kolega. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie PRZEM faceli rozsiewacz nie dorzuci szeroko i w dobrych warunkach 50 % wzejdzie ,a w tym roku po siewnkiu nie wzejdzie jak nie bedzie padać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

do 12-15 metrów jeśli są szersze ścieżki to jaki problem pojechać między nimi.  Rozsiewacz Rauch MDS. 
Jak jest wilgoć to Ci wszystko skiełkuję. Problem z facelia jest taki że trzeba kupować u pewnego źródła bo trafiają się partie że maja siłę kiełkowania na poziomie 5-10% tak mi mówili w "sklepie" gdzie od 3 lat kupuję poplony. 

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Facelia w zależności od przechowywania szybko traci zdolność kuełkowania po 4 latach szkoda siać. Kiełkuje bez dostepu światła na wierzchu nie wzejdzie. Najlepiej siać siewnikiem bo daleko nie poleci chyba, że z wiatrem.

Zaraz jadę siać grykę pod pszenicę po pszenicy 1ha.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie trudno mi uwierzyć @przem że facelia poleci na 12-15 metrów 

@ansu masz rozeznanie jak się udaje gryka jako poplon? 

A może mieszanka gryki z facelią ??

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sama nie poleci ale jak są większe nasiona w mieszance to te mniejsze tak jakby się przyklejają do nich i lecą na większą odległość, 
Normalnie Wam zrobię zdjęcia jak w tym roku urośnie poplon jak nie wierzycie jak wygląda facelia z rozsiewacza.
Grykę odradzam bardzo szybko zakwita i wydaje nasiona zachwaszczając plantację następczą. Jeśli to będą buraki to jest nie do zwalczenia w uprawie przez żadne ŚOR. Gryka bardzo szybko rośnie i zagłusza facelie, taka mieszankę miałem 3 lata temu i nie podobała mi się

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gryka to szybki poplon i nie krzyżowy więc gdzie rzepak to można. Solo fajnie wychodzi jak zaczyna kwitnąć likwidować. Facelja może nie nadążyć przez miesiąc. Pod pszenicę ok. Tylko przy 100kg/ha trochę drogo jak na taką ilość masy.

Miałem trochę w buraku, ale ładnie herbicydy skasowały.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2019 o 21:43, Marecki napisał:

Mnie akurat zastanawia inna metoda, czyli coś jak tu https://roltech.eu/index.php?shop_item&dep=1&id=1380&cat=34

Czy sam wałek wystarczająco miesza nasiona w glebą, żeby były dość przykryte? 

Jeśli masz trochę smykałkę do rzeźbienia w metalu a wiem że masz

To możesz kupić jakąś małą hassię czy amazonkę i zawiesić na agregat 

Dorobić koło ostrogowe jakiś napęd łańcuchowy i będzie tanio 

 

Faktycznie gryka drogo jak 100kg/ha i po 2 złote mówicie że mało masy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ta maszyna w słomie zaraz sie zapcha ,jak bedzie tydzień padało to wzejdzie -gorczyca  napewno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie akurat się nie zapcha, bo słomę zbieram, a w pole idzie obornik. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam do poplonów Amazone D4 na ścierniskowcu, wchodzi 200kg nasion. Można wysiać od kilku kg do pół tony na hektar. Teraz myślę nad talerzówką i siewem w rowek za talerzem. Nabyłem już skrzynkę od D7 na 25 aparatów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jaka wysokość ? ja jeszcze na swoim nie byłem a siany był ostatniego lipca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wysokość słonecznika od 20 do 40 cm. szkoda że tego nie widać ale facelia została rozsiana równomiernie na około 15 metrów. 

large.70465801_377177686561109_7990301168284729344_n.jpg.b40a5fd7c9f7b3f9f8aea3d60e3ee59f.jpglarge.69604276_2399926556789618_2186628830339268608_n.jpg.159861ffa76caf45d941eae3843c399c.jpglarge.69495654_694962131020355_4790442183624753152_n.jpg.7c8cdfa8f8c95d1dcf2b40601813584c.jpglarge.69450841_397402600914834_2449743478989520896_n.jpg.64acb0b3b6858eed67ce7f6e725e4f95.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A mój  prawiecwcale nie powschodził tak sucho

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a co siałeś ? słonecznik tak jak mówią toleruję niedobory wody, w okolicy jest posiane trochę gryki to ma 10 cm 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje poplony tez mizerne przed tym deszczem jak bylem na polu. Teraz widze z daleka ze sie zazielenilo, ale poki co nie jade tam zobaczyc na pole bo raczej nie ma liczyc na duzo w tym roku z nich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się