jarki

Poplony

468 postów w tym temacie

Już wszystko opisuje. Próbki zostały pobrane 22 lutego, dalej zamrożone i przekazane do analizy 27 lutego. Próbki pobierane tylko z jednego miejsca.

dwie pierwsze próbki pole na którym był wysiany poplon ścierniskowy, z mulczowany około 15 listopada i zaraz zaorany na zimę, chciałem porównać ile jest warta ta droga gotowa mieszanka z DSV po miedzy moim pomysłem na poplon. (W galerii są zdjęcia poplonu), przedplon pszenica

cztery ostatnie pozycje, Jedno duże pole podzielone mniej więcej na cztery równe kawałki i tam rzepak w 4 różnych wersjach (są zdjęcia), brak NPK pod korzeń, zero azotu na jesień, próbki ziemi pobierane w jednym miejscu z jednorodną mniej więcej gleba, pole w 80% "słabsza" IIIa, przedplon pszenica.

Na rzepaku myślałem że większe różnicę będą z wsiewką ale później się domyśliłem że to co np. łubin produkował na brodawkach to od razu rzepak zjadał.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli różnica 64 N miedzy poplonem DSV a własnym facelia + słonecznik , domyślam się że pod kuku, co zrobisz dasz mniej o te 64 N  mniej azotu pod kuku i drugie pytanie nasuwa się 64 N to 139 kg mocznika czyli 337  zł, ile kosztowała ta mieszanka DSV a ile facelia + słonecznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"19.11.2022 w temacie Poplony
Poplon tuż przed likwidacją, zdjęcia z 30 października i 11 listopada. Fecelia i słonecznik urosły do 100 cm, Len i łubin do 80 cm
Własna mieszanka:
Facelia 4kg,Słonecznik 11 kg, Gryka 7kg, Wyka brązowa 14kg, Groch 5 kg = 248,70 zł/ha 
gotowa mieszanka DSV BetaMax 50 (20%Wyka siewna, 5,5% Koniczyna aleksandryńska, 1,5% Saredela pastewna, 4%Len zwyczajny, 19% groch zwyczajny, 30% Łubin wąskolistny, 2,5% Facelia, 5,5% Olejarka abisyńska, 12% Owies szorstki)  - 40 kg/ha koszt 520 zł/ha"

tak, poplony pod kukurydzę. Nic nie będę zmniejszał, ewentualnie 50 kg mocznika na tym miejscu gdzie rósł z DSV. planuje 250 kg mocznika po całości + azot ze 100kg polidapu który będzie szedł w trakcie siewu.

 

Na ten moment nie będę kupował tak drogiego poplonu z DSV ponieważ jest to za droga rzecz aby posiać nim całość areału. Doświadczenie wg mnie się udało i mamy kolejną cegiełkę wiedzy. Po żniwach 2023 myślałem o takim poplonie:
Facelia 4 kg, Słonecznik 11 kg, Wyka/Łubin/saredela w optymalnych dawkach na kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taki eksperyment: facelia na całości i rzodkiewka Strip-tillem w rzędach co 45cm. Na wiosnę siać buraki pomiędzy rzędami czy w rzędach rzodkiewki???large.5B6D7058-E076-4BB8-93FD-186BB4CA0565.jpeg.2b535ab80b5110e51ae5ee0855e1cdc8.jpeglarge.B5B5D93D-5CD3-41B2-81C8-308690BEF2FB.jpeg.603340cdaa343a9fed4464c1bec8d5fc.jpeglarge.4030B820-5D72-45D4-91FA-62A585691269.jpeg.9cc0a88922d7dd575a246e5236221c21.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W piątek likwidowałem poplon "Polskie Składy Rolne"(seradela,rzodkiew,facelia,wyka, gorczyca).Siany 10.08-miał być poplonem ozimym na ekoschemat.Przy wysokości 1,2mb to U-912 miał robotę utachać talerzówkę.

Co ciekawe gleba była wilgotna,rzodkiew z korzeniami+/-25 cm wychodziła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie to jest dobry czas na oprysk poplonow aby Nasze ubogie gleby wzbogacić dosc tanio przede wszystkim w bor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Borem, innych mikroelementow mam duże zawartosci w gnojowicy i tym samym zasobności w glebie już. Natomiast bor cały czas wychodzi albo tak mało że poza skala zawartosci albo niska zawartość. Dać nawoz doglebowo z borem albo bor doglebowo w oprysku wychodzi dość drogo, natomiast zwykła boroetanolamina wyjdzie stosunkowo tanio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Być może to wlasnie sposób aby wskoczyć na jeszcze ciut wyższy poziom plonowania roslin, może nawet 10-20% większe plony przy zasielieniu poplonu za około 50 zl/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ma to znaczenie czy go zostawiam czy unicestwiam dla podniesienia zawartosci w glebie, wydaje mi się że nie ma różnicy czy zrobimy tak czy tak. @przem może będzie wiedział na 100%

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@maslak88 a jeśli w glebie wogole nie ma praktycznie a roślina potrzebuje, nawet zboza potrzebuja ????

A mało osób daje bor w zbożach, a beczkę Leibiga widziałeś, na mój prosty rozum roślina ciagnie te pierwiastki cały czas, czasem mniej, czasem wiecej a wzbogacenie gleby spowoduje dla tej rośliny większy komfort, nie będzie tylko uzależniona od interwencyjnego podania np. boru 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale dolistne możemy pokryć praktycznie całe zapotrzebowanie na bor rośliny uprawnej, dla mnie szkoda czasu i kasy żeby poplony nawozić mikro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się